2 милиона българи са със свръхтегло
2 милиона от възрастното население в България е със свръхтегло, като 1 милион от тях са със затлъстяване. При децата 200 000 са със свръхтегло и 67 000 от тях са със затлъстяване.
Според експерти, присъстващи на ежегодния Европейски конгрес по проблемите на затлъстяването темповете на разпространение на затлъстяването у нас са толкова сериозни, че до 15 години се очаква България да заеме 1-во място в Европа по брой хора с наднормено и свръхтегло.
Тревожните данни засягат най-вече жените у нас. Ако не се предприемат своевременни мерки срещу излишните килограми, до 2030 г. поне 90% от българките ще са със затлъстяване. Не по-малко сериозен е проблемът със затлъстяването при децата. За момента България е на 5-то място по този показател в Европа.
Наднорменото тегло е сериозен здравословен, а не само козметичен и естетически проблем. Затлъстяването продължава да бъде пренебрегван сърдечносъдов рисков фактор въпреки неспиращите послания на медицинската наука за отдалечаване на опасността от инфаркти и инсулти чрез намаляване на излишните килограми.
Наднорменото тегло е в резултат преди всичко на увеличено отлагане на мазнини в тялото. Това води до повишен общ здравен риск и развитие на съпътстващи заболявания – диабет, подагра, артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, жлъчно-каменна болест, ставно-дегенеративни увреждания, дихателни нарушения, сънна апнея, разширени вени и тромбофлебит, ракови заболявания, безплодие.
По време на пандемията стана ясно, че затлъстяването е един от основните рискови фактори за заразяване и тежко протичане на COVID-19. Обяснението е, че при повече мастна тъкан, вирусът може по-лесно да зарази повече клетки, причинявайки по-голямо вирусно натоварване. То може да утежни инфекцията и да удължи периода на възстановяване.
Затлъстяването е на второ място след тютюнопушенето като причина за преждевременна смърт и един от най-големите врагове на доброто здраве. При около 90 % от случаите затлъстяването е свързано с поведенческите фактори, по-специално с нездравословни хранителни навици и понижена двигателна активност.
Постигането на нормално тегло и подобряване на здравето е възможно със здравословно хранене, спортуване и прием на лекарствени средства с природен произход, одобрени от специалисти в областта на храненето и диетиката.
Профилактиката срещу наднорменото тегло и затлъстяването трябва да започне още в ранна детска възраст. Децата трябва да се отглеждат с правилно хранене и с правилна физическа активност. Компютрите и видеоигрите прогониха динамичните детски игри и наложиха заседнал живот на подрастващите.
Точно в тази възраст затлъстяването не се приема сериозно, отслабването е трудно, диетата не може да бъде много строга, лекарствата са противопоказани. Необходимо е сериозно внимание, защото веднъж възникнала, излишната мастна тъкан остава трайно в депата и трудно възвръща предишните нива.
Навременната консултация със специалист и адекватните промени в стила на живот гарантират безопасно и ефективно решение на проблема с наднорменото тегло.
Статистиката съобщават от УМБАЛ "Лозенец", цитирани от OFFNews.