Колко струва на България "второто освобождение"
Много хора не знаят, че България е била окупирана от СССР от 1944 до 1947 г.
Пускам три цитата от научен труд*, публикуван** от Руската академия на науките, които дават информация за този период. Цитатите са на руски език, за да няма грешка в превода:
"В документите на съюзниците, включително и на съветите, от онова време (1944-1947). ) говорим за окупация, за поддържане на окупационни съветски войски в България. И това е съвсем справедливо, защото "Червената армия дойде в страната не като приятел на България, а като армия, водеща тежка война срещу Германия и нейните съюзници, в този случай България. " И в изпълнение на подписаното на 28 октомври 1944 г. Споразуменията за примирие между България и трите големи сили в страната са въведени от окупационен режим и е създадена Съюзната комисия за контрол, действаща под ръководството на съветското върховно командване. "
И (обърнете внимание, че цитират Мито Исусов!***):
"Що се отнася до въпроса за цената на съветската окупация, българите отдавна започнаха да се чудят колко им струва поддържането на съветските войски на своя територия, тоест "второто освобождение"? И по-конкретно - какви са били разходите на българската държава в първите месеци и години след 9 септември 1944 г.? Така, например, през далечната 1969 г. М. Исусов се опитва да изчисли разходите на България в така наречената Отечествена война на българския народ и получава следния резултат: през първия период на войната (септември-дептември 1944 г. ) 61 219 561 964 лева са похарчени, вторият период (януари-май 1945 г. ) Струваше повече ) 72 061 458 187 лева. Общо участието на България във финалната фаза на Втората световна война на страната на антихитлеровската коалиция ѝ струва 133 281 020 151 лв. Но ученият не се ограничил с тези изчисления и за първи път дал данни колко струва на българската държава задържането на съветските войници в България от септември 1944 до края на юни 1945 г. Оказа се, че за поддържането на съветския военен контингент и СКК за посочения период са похарчени 23 295 922 715 лв. "
И: "Между другото, за да се подредим, трябва да се отбележи, че 30 октомври 1945 г. намиращ се в Москва Г. Димитров изпрати В. М. Модитиращото писмо на Молотов с приложение на "информация" "За прилагането на споразумението за примирие" и "Забележки за икономическото и финансовото състояние на България" получено от ЦК на БРП(к)" Писмото с тези мат ериалите са внесени в секретариата на Молотов. В сертификата за прилагане на примирието се посочва, че за да се избегне финансова катастрофа, е абсолютно необходимо: 1) да се сведат до минимум военните разходи; 2) да се намалят възможно най-много разходите за изпълнение на договора за бързо елиминиране. " Но в "Записките", между другото, може да се прочете следното: "Поради финансовото състояние е необходимо да се подчертае, че разходите за примирието, макар и намалени наполовина (мой курсив. П. П. Д. ), а все по-непоносими стават като цяло. Трябва да се положат усилия тези разходи да се спрат възможно най-скоро напълно.. ". "
______
* - Славяни и Русия: проблеми на държавността на Балканите (краят на 18-XXI в. ). М. , 2020.
** - Източник: https://inslav.ru/…/slavyane-i-rossiya-problemy… цитат от главата "Между "двойното освобождение" и окупацията: Българското общество за изхода на Втората световна война" с автор Петя Димитрова.
*** - https://bg.wikipedia.org/wiki/Мито_Исусов
(От фейсбук)