Ето го човека, от когото започна възраждането на Стария Пловдив
Кесаревото кесарю!
Ето го Човека, от който започна историята на Стария град, Античния театър, Римския стадион, изобщо цялото велико Възраждане на Античната и Възрожденска материална култура на Пловдив.
Казва се Дирян Парикян, един от най-ерудираните, скромни и влюбени в града си кметове. От мандата на неговото кметуване и по сетне, в следващите кметски мандати, до 1989 година, в Стария Пловдив са инвестирани над 50 милиона лева от общинския и републикански бюджет. Умножени по обменен валутен курс по онова време, това правят над 150 милиона лева днес. Чрез тези огромни народни пари тогава през годините възникват всички култови сгради в Стария град- къщата Хиндлиян, Балабанова къща, Етнографски музеи, къща Недкович, Музеят на Възраждането, къщата на Телевизията, на фотографите и на Външно министерство, Домовете на журналистите, учителите и архитектите, сградата на НИПК, реставрираната къща Ламартин, сградата на Управлението на Стария град, Центърът за художествената самодейност, къщата на Мексиканската графика, галерия Възраждане и Гражданския клуб, къщата на Панаира, къщите по улицата на занаятите, къщата на постоянната експозиция на Златю Бояджиев, къщата на постоянна експозиция на Георги Божилов, ресторантите Тракийски стан, Пълдин и Алафрангите, къщата Филипополис, приемната Ритора, Постоянната експозиция на Енчо Пиронков, детската градина, Младоженческия дом, Пощата, Иконната експозиция, и още много други, разкриват се античните форуми на Трихълмието. Тогава са извършени и големите разкопки на Небет тепе и са инициирани ателиетата на известни наши художници на територията на Резервата. Тук, разбира се, трябва да се отбележи и човешкия фактор - сърцатия екип на Управление Старинен Пловдив - Атанас Кръстев, Джовани Димитров, арх. Кекеманов, специалистите от Националния институт за паметниците на културата и др.
Като ренесанс на онова време са последните години, когато Стария град се сдоби с две бижута - къщата Клианти и обновената Градска художествена галерия, а в съседство с резервата се разкри прекрасния римски форум.
Нека свалим шапка и помълчим пред паметта на този голям, скромен и мълчалив наш съгражданин.
А нека тези от които зависи, да му сложат един бюст-паметник на подхода към Стария град, да се знае кой е този Човек, без който Стария град днес щеше да бъде една западнала махала от наследници в потомствени наследствени разпри.
(От Фейсбук)