Държавата отписа 680 млн. лв. дълг на столичното парно и гарантира газа за дружеството за 2023 г.
680 лв. дълг на столичното парно отписва държавата. Така половината от 1,3 млрд. лв. доскорошни задължение на "Топлофикация София" към Българския енергиен холдинг и към "Булгаргаз" се стопяват с операции за прихващане. Това стана ясно на брифинг на енергийния министър Росен Христов и председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев.
Според Георгиев такава сума била дължима от държавата към столичното парно заради разликите в цените на газа. Той пресметна, че от септември миналата година заради бездействието на предишното правителство и заради действия на предишния председател на КЕВР се е натрупал 480 млн. дълг.
Така или иначе, топлофикация за пореден път е спасена от държавата. И самият Георгиев казва, че това е глътка въздух за дружеството.
Повод за брифинга на министъра и на председателя на общинския съвет обаче беше подписан договор между топлофикацията и "Булгаргаз" за доставка на природен газ от 1 януари до края на 2023 г.
Така че от дейността на работната група до момента има два резултата - договор с държавната газова компания, който гарантира газа на топлофикацията и опрощаването на дълговете.
Георгиев обаче настоя да компенсации за парното. "Поскъпването с над 40% от юли, което бе прокарано от предходния председател на КЕВР, всъщност тепърва ще се усеща от софиянци. Затова ние настояваме пред държавата да се въведат компесаторни механизми, каквито има за електрическата енергия, за горивата с 25 стотинки за литър. За да не бъде поскъпването за сметка на хората", заяви той.
По третият въпрос - развитието и оздравяването на дружеството Георгиев заяви, че ако се стигне до прехвърляне на акции от "Топлофикация София" към Българския енергиен холдинг това щяло да стане само срещу гаранции за софиянци, че компанията нямало да стане от публична държавна в публична частна собственост, тоест нямало да бъде приватизирана. Министърът също заяви, че държавата не иска да продава топлофикацията, а ще се търси оператор, както е по плановете на общината, който да инвестира във високоефективно производство на ток и топлинна енергия. Това ще става с конкурс и с покани към най-опитните дружества, които имат и възможности за инвестиции.
Запитан от журналисти кой е проявявал интерес министърът спомена "Веолия" и "КонтурГлобал", но само като проявен интерес, а не като официални писма.