Европейската схема за търговия с емисии е оръжие на Путин
Европейската комисия била бистрила планове за промени в пазара на електричество, за да може да свали цената на тока. Това е доста жалко, при положение, че има много по-лесен начин да се ограничи газовата зависимост на континента, който е изцяло под контрол на Комисията.
Емисионните квоти за парникови газове в ЕСТЕ (Европейска схема за търговия с емисии) през последната година струват средно 90 евро/тон СО2. Тези цени бяха достигнати след като ЕК изкуствено ги вдигна със създаването на Резерва за стабилност на пазара в началото на 2019 г. Това добавя около 35-40 евро/MWh върху цените на тока от газови ТЕЦ, около 80 евро/MWh върху тока от черни въглища и около 120 евро/MWh върху тока от лигнитни въглища (като нашите централи и най-масовите в Германия, Полша и други страни в Източна Европа). Тоест, производството на ток от газ получава огромно предимство, което предполага използването му и практически увеличава зависимостта от Русия.
Допреди войната този инструмент се използва с цел закриване на добива и производството на ток от въглища в Европа и заместването му с газ. Той винаги е работел за Русия, но с оглед на днешната ситуация това вече се превръща в гротеска.
Положението е подобно и при всякаква друга индустриална употреба на газ срещу въглища или отпадъци, които най-често са местна енергийна суровина, но биват смазани от газа с помощта на този политически инструмент.
Та, ако Европа сериозно иска да се противопостави на Русия, премахването на Схемата за търговия с емисионни квоти е първото, лесно и бързо решение. В този момент ЕСТЕ служи повече на Путин, отколкото на мечтите за Зелена сделка!
(От фейсбук)