Източната порта на Филипопол връща блясъка си (снимки)

30.08.2022 12:27 24 часа Пловдив онлайн
Зам.-кметът Пламен Райчев /вляво/ и кметът на "Централен" Георги Стаменов дадоха старт на реставрацията на Източната порта на Филипопол.
Теракота на богиня със златен варак на лицето е от най-новите открития при разкопките на Източната порта, извършени миналата есен. Снимка: Археологически музей-Пловдив.
На Източната порта е запазен богат архитектурен материал.
Елементи от Източната порта на Филипопол.

След 40 г. неглижиране един от най-знаковите археологически обекти в Пловдив - Източната порта на Филипопол, ще блесне след цялостна реставрация и консервация. Старта дадоха кметът на район "Централен" Георги Стаменов и зам.-кметът на общината Пламен Райчев.

Обектът е част от проекта "По крепостните стени на Филипопол", в който влиза и Небет тепе. Неговото обновяване започна вчера, а общата сума е 8 млн. лева за двата паметника.
В последните години на Източната порта бяха извършени допълнителни проучвания. Смята се, че този обект е нагледен учебник по археология, тъй като в него се проследяват интересни пластове от елинистическата и римската епоха, както и от османския период.
По време на допълнителните разкопки са намерени ценни архитектурни елементи. Преди много години там е открит прочутият фриз на здравеносните божества, където Асклепий извършва възлияние за здраве. Той е експониран в Археологическия музей.

При предстоящата реставрация ще бъдат изложени на място ценните предмети, намерени при проучванията. 

Една от откритите находки е теракота на богиня, чието лице е покрито със златен варак. В случая интересното е позлатата на лицето, където обикновено покритието е падало, а при новата находка е частично запазено.

На Източната порта се показаха и градежи от по-ранен строителен период. Паметникът е разкрит през 1976-1978 г. от топ археолозите Лилия Ботушарова и Елена Кесякова, а последните проучвания по него бяха направени от Мая Мартинова и Биляна Здравчева.

Добре запазена и почистена е широката 13 м централна улица, архитектурните елементи в римо-коринтски стил, тротоарите и останките от прилежащите сгради. Оттук е минавал пътят към Константинопол.

Според запазени надписи строителството се датира към 172 г. при император Марк Аврелий, открит е също сектор на крепостна стена с две кули от късната античност. Самата порта по план е с основен централен вход и два малки. Има данни, че в нея е интегрирана по-ранна почетна арка, която вероятно е построена по времето на император Хадриан и се свързва с негово посещение в града.

Други от От Пловдив

6,5 млн. лв. превръщат гимназия в Пловдив от руина в училище на бъдещето

Чудехме се как изобщо са учили деца в 88-годишната сграда, казва строителят Класните стаи са просторни, с окачени тавани, PVC настилка и нова дограма Емблематичният стих на Яворов “Две хубави очи -

За месец четири пъти потрошили стъкла на автобуси в Пловдив

Само за месец четири пъти ванадали са строшили стъкла на автобуси в Пловдив. При един от инцидентите ученици атакували със снежни топки автобус. Назад в годините пък инцидентите са 20, съобщи bTV

Дива горила едва не погуби шефа на пловдивския природонаучен музей (Снимки)

В Пловдив пристигат от Австралия ехидна, птицечовка, вомбад, тасманийски дявол, коала и казуар Огромна горила за малко да убие директора на пловдивския природонаучен музей главен асистент Огнян

Пловдивчанин, горил кабели, към полицаите: Какви сте вие да ми вземате бакъра

Глобен е с 200 лв. за дребно хулиганство Мъж, горил медни кабели край р. Марица, заплаши полицаите, отзовали се на мястото заради гъстия черен дим, че от следващия ден няма да са на работа

63-годишна пешеходка е в болница след катастрофа в "Кючук Париж"

63-годишна жена е в пострадала в катастрофа в пловдивския квартал "Кючук Париж". Инцидентът е станал на пешеходна пътека, а ранената е в болница, съобщиха от МВР. Около 7,30 ч

>