От година се знае за натиск по границата - нищо не се направи
Когато има сериозен проблем, МВР прилага инструменти: превенция, профилактика и интервенция
Отдавна системата се пълни с “оцеляващи” - хора, които мислят за привилегии, а не за смисъла на професията
Трагичният инцидент в Бургас, при който след гонка с полицията автобус с мигранти се удря в полицейски патрул, вледствие на което двама служители умират, по тъжен начин ни припомня, че полицейската професия е сред най-рисковите. И човек може да плати с живота си за това, че изпълнява дълга си. Обикновено улисани от дребнотемието и ежедневието, това го забравяме.
То се отразява и на мотивацията на хората, решили да кандидатстват за тази професия
Това не бива да звучи патетично, а реалистично, особено в този момент. Отдавна казвам, че МВР се пълни с хора, които наричам “оцеляващи” - такива, които мислят основно за пенсия, за привилегия и за други неща и забравят за смисъла и значението на тази професия.
Не се знае как хората в автобуса са преминали границата или загражденията, тепърва ще се изяснява. Не съм спестявал никога критиките си към бившия министър на вътрешните работи - Бойко Рашков се занимаваше основно с политика, но не и с реалната работа да управлява едно такова отговорно министерство. Това е дало отражение, макар и косвено, върху функционирането на системата. Разбира се, не може да направим връзка с конкретния случай, преди да знаем подробности.
Доколкото ми е известно, поне от година се говори за увеличен миграционен натиск и проблеми по границата. А това априори предполага, че може да се стигне до ситуации като тази.
И това не е въпрос на политическа конюнктура, а на национална отговорност. А това, че някой е направил ограда, не означава, че друг не трябва да я поддържа.
Друго вредно нещо, което се случи (въпреки че и него не може да пришием автоматично към случая), е фактът, че през последната година беше прекъсната нормалната, естествена връзка между разследването, което се извършва от МВР, и повдигането на обвинението в съдебната фаза, което извършва прокурорът. Това е изключително вредно и опасно за държавата. Тук не става въпрос кой е главен прокурор - не може
да сведеш цялата дейност на прокуратурата и МВР до персонификации
като Бойко Рашков и Иван Гешев. Забравя се основното - МВР и прокуратурата са системно свързани във функционирането на държавата.
Префектът на Париж не се интересува кой е министърът на вътрешните работи, ако той си върши работата. А у нас почват да треперят в момента, в който се смени вътрешният министър. Политиката е навлязла изключително много в тези иначе деполитизирани системи, което е абсурдно. Не бива професионалистите да се тревожат от това кой е министър. Трябва да са очертани границите докъдето може да се намесва политиката. Тези граници отдавна бяха преминати.
По отношение на работата на МВР трябва да се наблегне върху профилактика, превенция и интервенция.
Това са мерките, които полицейските служители могат да предприемат и да действат, когато има сериозен проблем и работят по него.
Превенция е да се взимат мерки, които да предотвратят или да ограничат значително едно събитие.
Профилактиката - внезапни проверки и анонимни тестове, които да поддържат готовността на средата да е във форма. Така че, когато се наложи да реагира, да го направи.
И интервенцията е, когато вече се стигне до това да се натъкнем на престъпление - да го предотвратим или ограничим.
Всички тези мерки изискват много повече системност и фокус върху същинската полицейска работа, а не
преследване на политически опоненти,
извършване на незаконни арести и други неща, на които се нагледахме.
Политизирането на системата на МВР се превърна в една доста неприятна зараза, която накара много хора да си мислят, че това е синекурна и чиновническа работа, която няма нищо общо с реалните проблеми на хората. А това е професия, свързана много повече с реалността, отколкото с виртуалната такава.