Възстановяват 6 км диги на Атанасовското езеро, за да се напълни с повече птици и сол
Природният резерват е една от емблемите на Бургас
Проектът “Лагуната на живота” се изпълнява от голям екип със съдействието на общински и държавни служби
Укрепването на екосистемите е трудно – тежка техника навлиза в нестабилен терен в чертите на “Натура 2000”
В Бургас започна мащабен проект за възстановяването на съоръженията на Атанасовското езеро. То е природен резерват и едно от трите големи около града заедно с Мандра и Вая.
Това се прави по проект “Лагуната на живота”, чиято цел е да увеличи биоразнообразието в него и да осигури по-добри условия за добив на сол.
Една от основните консервационни дейности е възстановяване на три големи земни диги с обща дължина 6 км, които са скелетът на езерото, поддържащ цялата му структура.
Първите 1,5 км с височина 1 метър вече са изградени,
съобщиха изпълнителите - Българска фондация “Биоразнообразие”, “Черноморски солници” АД, Българското дружество за защита на птиците и “Заедно 2011”.
За възстановяване на съоръженията е мобилизан голям екип, който със съдействието на общински и държавни служби укрепва екостистемата на Атанасовското езеро в невероятно трудни условия. Налага се тежката техника да навлиза в нестабилен терен, попадащ в обхвата на “Натура 2000”.
Водоемът е една от природните емблеми на Бургас, ползва се и за добив на сол, но тази дейност пострада през последните години поради различни неблагоприятни метеорологични фактори.
Езерото е на площ 7209 хектара с дължина от 9 км и широчина 4,3 км. Дълбоко е 1 метър. То е част от миграционния въздушен път Виа Понтика на прелетните птици от топлите страни към Европа и дава живот на много пернати, включително и редки видове у нас.
До ремонта на езерото се стигна, след като дигите отдавна бяха разрушени. Това бе причината да се оформи една огромна водна площ в цялото Северно езеро, където водата не може да циркулира успешно, обясниха природозащитници. Надеждите им са, че с възстановяването им ще бъдат подобрени екологичните условия във водите.
Ще се залеят периферните части на лагуната,
за да се осигурят добри условия и за другите крайбрежни местообитания - средиземноморски солени ливади, саликорния и други едногодишни видове растения. Възстановяването им засяга площ от 700 ха, освен това ще бъдат осигурени нови 7 хектара благоприятен терен за гнездене на приоритетните видове птици като саблеклюн, кокилобегач, морски дъждосвирец, белочела рибарка и др.
На територията на Атанасовското езеро, граничеща с морския бряг, се намират и
прочутите кални бани
в Бургас. Те се захранват с лечебната луга, която допълнително привлича много туристи в черноморския град. Понякога през лятото езерото създава усещането за истинска екзотика с долитащите розови фламинги.
Това не е първият проект за защита на биоразнообразието в езерата около Бургас. Миналата година EVN започна да вкарва под земята 50 км електропроводи в района на т.нар. влажни зони. Целта бе да се опазят птиците от токов удар. Проектът бе на Българското дружество за защита на птиците и се реализира с 5,5 млн. лв. по програма LIFE на Европейския съюз.
В Атанасовското езеро гнездят над 39 вида птици, 12 от тях са обявени за застрашени в световен мащаб. Сред тях са къдроглавият пеликан, малкият корморан, червеногушата гъска, белооката потапница и ливадният дърдавец. Отделно 17 пернати са включени в Червената книга на България.
В района на езерото се срещат и много бозайници - видра, дива котка, полевка, както и най-малкият бозайник в света - етруска земеровка.