Проф. д.т.н. Николай Вълканов: Светът има нужда от суровини. Въпросът е кога, как и колко нови разработки на находища ще се допуснат в България

18.08.2022 12:55 Марияна Бойкова

- Крайно време е търсенето и проучването за природен газ да се отключи

- Диверсификацията на доставките е сложенпроцес и не може да се решава за ден или час

- Г-н Вълканов, какво произведе минната индустрия за годината, която измина? Рекорд ли са тези 16% ръст и на какво се дължат?

- За 6,5 млрд. лв. е продукцията, която бе произведена през 2021 г. И други години сме достигали тези нива, обикновено бруто производството е между 5 и над 6 млрд. лв. Така че не може да се каже, че е рекорд. Но е добър резултат.

- Накъде се развива индустрията ви? Сега цените са нагоре, а сте казвали, че в такива периоди инвестирате. Сега такъв период ли е?

- Ние не спираме да инвестираме. Всяка година влагаме стотици милиони в нови технологии и машини, защото трябва да увличаваме производителността и да сме конкурентни на пазара. А колкото до цените, те бяха нагоре, след това паднаха. Но за сметка на това имаме увеличение на цените на електроенергията, на газа, на материалите, които ползваме, включително и на металите, тъй като ние ползваме метални изделия.

- Кое е най-иновативното нещо, което беше внедрено в мините и в преработващите предприятия?

- Ами то всичко, което внедряваме, е иновативно. Работим с най-добрите компании, които произвеждат оборудване за мините, и вземаме последните новости.

- Задава ли се ситуация дигитализацията на процесите в мините да свие работните места? Нещо като “машините изядоха хората”?

- Не, не. През годините, с внедряването на новата техника, миньорите достатъчно намаляха. Сега сме в оптимален състав, така че дигитализацията е добре дошла, желана и я правим, но няма да “изяде” хората.

- Увеличихте ли и тази година заплатите в бранша?

- Естествено. Всяка година го правим, дори в периода на пандемията от COVID-19 не спряхме увеличението на заплатите. Всяка фирма решава сама за себе си, но вдигането на възнагражденията е мeжду 12 и 15%.

- От миналата година цените на електроенергията и на газа вървят устремно нагоре. За скъпия ток получавате компенсации и би трябвало да не понасяте големи удари. Така ли е?

- Да, получаваме компенсации за разликата между пазарната цена за месеца и нивото от 250 лв. за мегаватчас. Не мога да кажа, че сме доволни, защото сметката, която накрая плащаме, е 330 лв. за мегаватчас, тъй като се прибавят и мрежовите услуги. А между себестойността на производителите на ток и цената на пазара разликата е огромна. Виждате на платформата “Ден напред” на борсата нива над 800 лв. Така че АЕЦ “Козлодуй”, ТЕЦ “Марица-изток 2” и вецовете на НЕК правят сериозни печалби. Нормално е да получаваме компенсации.

- Сега се очертава и криза с доставките на газ. На държавата ли разчитате?

- Газ ще има, сигурен съм. Въпросът е на каква цена.

- Намираме се и в уникалната ситуация въглищата да спасяват енергийния баланс не само у нас, но и на Балканите, и в Европа. За първи път се изнасят въглища от “Марица-изток”. Каква ви е прогнозата за Зелената сделка?

- Ситуацията е уникална не само у нас. Войната в Украйна доведе до кризата с природния газ, а много от държавите в Европа, като започнем от Великобритания, произвеждат електроенергия от това гориво. Така че и тези цени се вдигнаха неимоверно, а и започнаха да се отварят въглищни централи. Така че Зелената сделка се отлага. А “Мини Марица-изток” увеличиха производството си с 22% при спад в предишните години.

- Какви новости има в синергията на науката и бизнеса в минния бранш, на образованието с минните предприятия?

- Може би при нашия отрасъл има най-тясна връзка между наука и образование по няколко причини. Настоятелите в Минно-геоложкия университет “Свети Иван Рилски” сме инвестирали много в техника, в стипендии, в стажантски програми, всяко лято приемаме при нас стажанти от университета. Другото важно е, че някои от колегите, включително и аз, изнасяме лекции пред студентите, което е много популярно. Новият ректор на университета проф. Ивайло Копрев е много добър професионалист, знае тези неща и ги поощрява. Работим много добре с него и с целия академичен съвет. Така че ние сме пример какво означава бизнес и наука, свързани заедно.

- Високите цени на енергоносителите не провокират ли проучвания за нови находища?

- Крайно време е този процес да се отключи. Съседна Румъния ползва два-три пъти повече газ от нас, ние потребяваме 3,2 млрд. куб. м, но при тях повече от 90% са от собствен добив. Трябва да продължат проучванията за добив на газ у нас, тъй като в България има газ.

- Сигурен ли сте?

- Абсолютно. Но тук ще отворя една скоба за един от новите енергоносители - слънцето. Гледам, 20 000 мегавата има заявени.

- Това не е ли страшничко?

- Хората още не разбират какво означава. Означава, че ще се произвежда нещо, което няма кой да го купи, защото това става през едно и също време - за 7-8 часа през деня. Това трябва по някакъв начин да се регулира, защото нито Електроенергийният системен оператор може да ги свърже към мрежата, нито има кой да я купи тази електроенергия, така че трябва да се внимава. За сметка на това ние отворихме един нов цикъл – геотермални централи, който до една-две години ще го осъществим.

- Как ще го осъществите - вероятно с предвидените проекти в плана за възстановяване и устойчивост?

- Не само. Геотермалните централи работят 8500 часа, имаме ги минералните топли води в България, така че е осъществимо.

- Дайте пример за такъв проект у нас.

- Тайна е.

- Каква е прогнозата ви за пазара на минно-суровинната индустрия за следващата година? Накъде ще се запъти?

- Аз знам едно. Първо, светът има нужда от метали, населението се увеличава – 5 млрд., 6 млрд., 9 млрд. Прогнозата е за 10 милиарда в следващите няколко години, а това са жилища, пътища, коли, а всичко е свързано с металите и с всички суровини. Така че те са нужни, ще трябва да ги има и ще ги има. Въпросът е кога, как и колко нови разработки на находища ще се допуснат в България и колко ще се обновяват съществуващите.

- Директорът на “Дънди Прешъс Металс” Илия Гърков настоя за облекчен режим на разрешителните за търсене и проучване. Даде пример с концесията на “Ада Тепе” при Крумовград, за която са трябвали 17 години. Какво е вашето становище?

- При “Ада Тепе” много трудно се стигна до разрешение по няколко причини. Първо, започват протестите на тъй наречените зелени, на местното население, така че е много трудно да се стигне до разрешение. И “Ада Тепе” все пак е първият нов рудник в историята на България.

- Все пак какво мислите за целия път, който се изминава от разрешение за търсене и проучване до търговско откритие и до концесия на находище?

- И в Трън имаше интерес за разработване от “Асарел-Медет”, имаше проект за добив на волфрам при Велинград, но зелените и местните хора се обединяват и не разрешават да се продължи. Като се има предвид, че Европейската комисия даже насърчаваше финансово добива на волфрам. Тук решаваме поотделно всеки случай.

- Миналата година казахте, че политическата бъркотия не ви пречи особено. Но тя продължава и става като епидемия. Ще се отрази ли на бизнеса ви?

- Бъркотията е в целия свят, не само у нас. Цената на електроенергията е висока не само в България, а в цяла Европа – 450 евро, криза с природния газ. Навсякъде е много тежко и много трудно. Войната в Украйна дава отражение, но не е само това.

Диверсификацията на енергоносителите е сложен процес и не трябва да се бърза и да се решава със заповед за един ден или един час. Трябва по-внимателно да се работи с тази тема.

Предишните две служебни правителства добре се справиха в месеците в период на криза миналата година. Надявам се, че и сега ще продължат по същия начин.

Важното е законодателството да върви, да има добри закони, защото за нашия бизнес трябват средства, банките имат достатъчно, ние имаме достатъчно. И трябва законодателството да работи. Това е важно.

- Кои промени чукат на вратата?

- Гледам тежкото състояние, в което са строителните фирми. При тях не се промениха нещата – да се правят магистрали, не се създават условия да се строи повече. Не казвам скъпо или евтино, но виждате колко катастрофи стават всеки ден. В последните 6-7 месеца почти никакви закони не се приеха, надявам се в следващото Народно събрание да се приемат закони, които да облекчават бизнеса.

- А за минната индустрия какви законодателни промени очаквате?

- Ние си имаме Закон за подземните богатства, Закон за енергетиката, долу-горе при нас нещата са по-регулирани и не се искат промени.

- Вашите пожелания към работещите в минния бранш?

- 25 хил. са пряко работещите в минния бранш и над 50 - 60 хил. са допринасящите, защото ние сме аутсорсвали почти всичко – хранене, транспорт, горива. Много важно е тези хора първо да са здрави, да се радват на своя труд, да получават достойно възнаграждение и така година след година нашата индустрия да върви напред.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>