Нивото на Дунав ниско, но не чак толкова, че да спре АЕЦ “Козлодуй”
Помпената станция, която се ползва за охлаждане, може да работи и ако водата падне с още метър
В петък към 12,30 часа нивото на река Дунав при помпената станция на АЕЦ “Козлодуй” беше 21,22 м надморска височина, като за денонощие бе спаднало с 3 см. До най-ниското ниво, до което е стигала реката от 1974 г. насам, откакто работи АЕЦ “Козлодуй”, оставаха 25 см. Това се е случвало през 2003 г., а нивото е било 20,97 м надморска височина. Това каза зам.-директорът на централата Александър Николов. Но и тя не е спирала работа.
Със засушаването и падането на нивото на Дунав се появи и темата за атомната централа, защото
големи количества вода се ползват за охлаждането на отработената в турбината пара
Според инструкциите на АЕЦ “Козлодуй” и на помпената станция централата работи безопасно до ниво на реката в този участък от 20,30 м, така че до критичната кота остава метър. Николов заяви, че и по-ниските нива няма да създадат проблем за безопасната работа на бреговата помпена станция.
И през август 2019 г. пак имаше още 1 метър до аварийното ниво. Тогава от централата обясниха, че след това остава още 1 метър до спиране на реакторите.
Николов пояснява сега, че дори река Дунав да пресъхне, безопасността е гарантирана. Работата на блоковете не зависи от помпите и каналите, защото те са нужни за охлаждането на неядрената част. Ако се случи да се стигне до критичната кота,
ще бъдат спрени турбините и генераторите, а реакторите ще работят на минимално контролирано ниво на мощност
Но падане на нивото под 20,97 м не се е случвало от 150 г. насам. И в най-сушавите години, когато водата в Дунав намалява, се е случвало румънската АЕЦ “Черна вода” да спре, но българската - никога.
Мястото на помпената станция не е избрано случайно, използвани са 100-годишни проучвания на река Дунав. Естественият дълбок залив там е предпоставка за осигуряване на вода при много ниски нива. Станцията е най-близко до плавателния път, където е най-дълбоката част на реката. Помпите са 34. Зам.-шефът на централата пояснява, че те засмукват от 17,80 м дълбочина. Николов казва, че прогнозите са за застой, а от следващата седмица за плавно покачване.