Проверяват строители и инвеститори в сгради дали крият 480 млн. лв. данъци (Обзор)
Има спад на нашата дейност, затова се декларират по-малко приходи, казват от бранша
НАП започва масирани проверки на строителите и инвеститорите в сгради, за да разбере дали крият годишно по 480 млн. лв. данъци. Това съобщиха от приходната агенция.
Анализ показал, че спад в жилищното строителство няма, хората купуват усилено, поради което имало риск въпросната сума да не влезе в бюджета заради недеклариране на реалните цени. Сделките за имоти в началото на пандемията намалели с около 8%, а непосредствено след това нараснали с 28 на сто, но нямало ръст на приходите. Поради това
браншът е определен като един от най-рисковите
и е постоянно наблюдаван от данъчната администрация, твърдят от НАП.
При индикации за отклонение от данъчно облагане НАП извършвала ревизии по особен ред, което можело да доведе до определяне на нови размери на данъци. Най-често при констатирани несъответствия на фирмите се предлага сами да коригират грешките си, като подадат отново декларации. В случай че не го направят, започвала ревизия.
Набелязани са значителни по обем контролни мерки, в това число и проверки на строителни обекти за спазване на данъчноосигурителното законодателство.
От НАП посочват, че през април на среща с Камарата на строителите в България са били обсъдени проблемите и затрудненията, които влияят на нормалното функциониране на бранша.
Действително имахме среща през април с тяхната дирекция “Анализ на риска”, но
сегашните констатации на НАП доста ни учудват,
каза изпълнителният директор на браншовата камара Валентин Николов.
Те вадят заключенията си от състоянието на имотния пазар, но хората все пак купуват не само жилища ново строителство, а всякакви. Като цяло обаче има значителен спад на строителната дейност тази година и всички данни, които публикува НСИ, а и нашите анализи, го доказват, каза Николов.
Той припомни, че въпреки драстичното поскъпване на строителните материали, започнало в средата на годината, и днес държавата не е приела методика за индексация на строителните договори, поради което по редица проекти не се работи.
От Нова година например
не се изпълняват никакви работи по магистрала “Хемус” и пътя от Видин до Ботевград,
защото предишното правителство спряло парите. На пътноподдържащите фирми не са им платени около 700 млн. лв. за извършена работа още от миналата година.
Има и около 30-процентен спад на обема на обществените поръчки, а и на търговете вече се явяват по-малко фирми отпреди, защото никой строител не е сигурен, че ще успее да работи с настоящите цени на материалите.
За първото полугодие НСИ отчете 31% спад на строителната дейност за първи път от 6 години насам. Миналата година произведената продукция в сектора е била 23,2 млрд. лв. за първото полугодие, а през тази се отчита 16,1 млрд. лв., показват данните.