10% повече BG студенти в чужбина след двете пандемични години

05.08.2022 19:01 Ярослава Прохазкова
Икономическият университет в Ротердам

10% ръст на студентите, които ще заминат да следват в чужбина, отчитат фирмите посредници за обучение зад граница. Като цяло интересът към чуждото висше образование се е увеличил с 22 на сто, показва броят на консултациите през 2022 г.

Миналата година в чужди университети са се записали

между 3500 и 4000 младежи

Все още не може да се каже финално колко точно млади българи заминават, защото няма окончателна яснота за приема на студентите в Германия и Австрия. Изчакваме резултатите от техните централизирани системи, обясни експертът от “Интеграл” Николай Христанов.

Всяка година между 8 и 10 на сто от абитуриентите заминават. Най-несигурна в пандемията била 2020 г. заради неяснотите около онлайн обучението. Миналата година до известна степен процесът бил нормализиран. Приетите студенти започнаха присъствено, въпреки че след това някои университети отново минаха онлайн заради пандемията.

Тази година няма никакви индикации за онлайн обучение

В Нидерландия, Великобритания, Испания, Австрия отпаднаха изискванията за зелени сертификати или за негативни PCR тестове. Това е плюс и не спира студентите, които имаха колебания заради пандемията, смята Христанов.

Най-желаната дестинация в момента е Нидерландия, която излезе №1 по кандидати още след Брекзит. Причината е, че има доста програми на английски език. Младежите търсят специалности като право, туризъм, компютърни науки, медии и комуникации и психология на английски език.

Таксата за обучение в Нидерландия е 2209 евро,

но според решението на правителството за първата година е само 1105 евро. Това прави следването там достъпно, такъв е и животът в Нидерландия. Университетите обаче имат квоти и ограничен брой места за някои специалности, като се прилага процедура по селекция.

Там има два типа учебни заведения - практически насочени и академични, обясни още експертът.

По брой кандидати следват Германия и Австрия. След тях се нареждат Великобритания, Белгия и Италия.

Във Великобритания таксите започват от 9225 паунда, но

могат да достигнат и до 32-33 хил. паунда

Средното ниво на Острова е между 17 хил. и 22 хил. паунда - зависи от университета и от програмата. Най-скъпо излиза да следваш медицина. Въпреки високите такси Великобритания като интерес сред кандидатите остава на същите нива като миналата година, обясни Николай Христанов.

Поради засиления интерес към Нидерландия от студенти от цял свят пък там има проблем с настаняването и младежите трябва да започнат търсенето на квартира или общежитие доста по-рано.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>