Кабинет на Радев ще реши по-радикално проблема с газа
Явят ли се заедно на вота, “Продължаваме промяната” и ДБ, може да спорят с ГЕРБ за първото място
Днес БСП връща на Румен Радев мандата за съставяне на правителство.
“Направих всичко по силите си. Оттук нататък отговорността е на президента.” Така лаконично лидерът на БСП Корнелия Нинова обясни във фейсбук, че страната отива на предсрочни избори, защото и третият опит за съставяне на ново правителство в 47-ия парламент се оказа неуспешен.
Някои смятат, че краткият живот на третия поред парламент не е случайно явление - проблемите идват заради прекалено високия градус на партийни страсти и егоизъм, на намеса на кукловоди зад политическата сцена, на задкулисни сценарии.
Каквито и да са обясненията, днес е по-важно какво предстои - за страната, за политическите партии, за всеки гражданин на прага на зимата по време криза.
Затова попитахме социолога Васил Тончев от “Сова Харис” и политолога доц. Татяна Буруджиева:
1. Какъв е изходът от политическата криза?
2. Ще посрещнем зимата със служебно правителство - какви са рисковете?
3. Кои партии ще спечелят и кои ще изгубят от предсрочния вот?
Ето и коментара на социолога Васил Тончев
1. Ако може да са някакъв изход - това са нови избори. Какво обаче ще произведат те, е под въпрос. Според мен и следващият парламент ще е много раздробен - как ще се направи мнозинство в него, отсега не се вижда.
Иначе целите на това заседание на ИБ на БСП, след което ще стане ясно ще имаме ли правителство с третия мандат, или отиваме на избори, остават скрити. Знаем, че мнозинство не може да бъде постигнато, но защо се разтегля срокът за обявяване на министър-председател и кабинет, не е ясно. Интригата може да се окаже напускането на още хора от ИТН.
Но дори да стигнат мнозинство от 120-121 гласа, животът на правителство, подкрепено от него, ще е няколко месеца.
2. Не бих употребил думата “рискове”. Дори смятам, че може би е по-добре със служебно правителство, отколкото да сме в безвремие като това в момента.
Трябва да се направят няколко неща, най-важното от които е да си осигурим енергията. Вероятно служебното правителство ще реши този въпрос много по-радикално. Вариант е да се продължи договорът с “Газпром”, за да си заредим хранилището и да се подготвим за зимата. Имаме сключен договор до края на годината, който прекъснахме под предлог, че руснаците искат да плащаме по различен начин от договорения преди това. Нещо, което Германия, Франция и Италия приеха, но ние - не.
Другият вариант е да се намери алтернативен доставчик, какъвто засега не се е явил.
3. Големият губещ при всички случаи е “Има такъв народ” и неговият лидер Слави Трифонов, които свалиха кабинета “Петков”. Много е вероятно да не успеят да прескочат бариерата за следващия парламент.
“Продължаваме промяната” също ще бъдат губещи, но не с много. Дължат го на алибито, което им се създаде с: “Мафията е срещу нас! Ние се борим с нея!”. Целта на влизането им в този нов сценарий е да се намерят и продължат линиите на протеста.
Очаквам на мястото на “Има такъв народ” да влезе Стефан Янев с оглавяваната от него партия “Български възход”.
Като гледам присъствието му в публичното пространство обаче, не очаквам да предизвика голяма вълна, така че ще бъде една от малките партии в следващия български парламент.
“Възраждане” - откровено проруската партия у нас в момента, ще имат успех в патриотичната ниша, от която успяха да изместят “Атака”, ВМРО, НФСБ. Ще вземат по-голям процент, но какво от това - те са антиевропейска партия, с тях никой няма да се колаборира и коалира, затова ще си останат в изолация.
БСП удариха такова дъно, че е трудно да слязат и по-надолу, макар да продължават да го чегъртат. Ако успеят да прокарат хартиената бюлетина в следващата една седмица, както се очертава, може би ще се възползват от това, както и ГЕРБ и ДПС. Много е вероятно на следващ вот БСП да дръпне малко и над 270 хиляди гласа, но това няма да ги върне на позициите и на значението, което е имала преди това.
“Продължаваме промяната” търпи известен отлив в посока към “Демократична България”. ПП се измести вдясно, а политиките на двете партии се препокриват. Има и възможност двете партии да се явят на избори заедно. Тогава биха могли да спорят с ГЕРБ за първа политическа сила. Дали ще го направят, е под въпрос.
Според мен на предсрочен вот наесен ще има разочарование и от гласоподавателите в чужбина, затова и не виждам оттам да дойде някакъв подем. И като цяло не можем да очакваме активността да е висока, тъй като разочарованието на хората от политическата система е голямо.
Големият въпрос е дали ДПС, ГЕРБ и “Възраждане” ще съберат 121 депутати. Случи ли се това, парламентът ще бъде блокиран.
Мнозинство от 121 депутати хипотетично може да се очаква и от участващите в досегашната четворна коалиция, като мястото на ИТН заеме Стефан Янев с “Български възход”. Но като гледам данните от социологическите сондажи, нещата са на кантар. Може да се случи така, че без ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” да станат незаобиколими. И тогава някоя от другите партии ще трябва да прави с тях коалиции, ако искаме да имаме мнозинство.