Индексация на договори при висока инфлация предлагат депутати
Министерският съвет да изготви методика за индексация на договори за обществени поръчи. Тя ще се прилага, когато има висока инфлация. Това предлагат трима депутати от “Продължаваме промяната” начело с Настимир Ананиев. Те са внесли промени в Закона за обществените поръчки.
Депутатите предлагат механизмът да важи за вече сключени договори за строителство, ремонт, реконструкция и модернизация, доставки и услуги.
Депутатите посочват, че по данни на Националния статистически институт (НСИ) средногодишната производствена инфлация в България в последните 20 години е 3,99%. В периода 2016- 2020 г. е значително по-ниска, а именно 2,2%.
От началото на тази година обаче имало прогресиращо нарастване на цените в целия промишлен сектор, като към 31 декември 2021 г. общият индекс на цените на производител бележи ръст от 33,7% спрямо година по-рано. В средногодишен план инфлацията през миналата година спрямо тази през 2020 г. е 16,36%.
Прогресиращата промишлена инфлация била световно явление, обусловено от резкия дисбаланс между търсене и предлагане на основни стоки като метали, дървесина, петрол и нефтопродукти, природен газ и енергийни суровини. Инфлацията се е ускорила и заради войната в Украйна.
Според ръководството на Камарата на строителите в България и кметове строителството в цялата страна е на прага на оцеляването. Все по-реална ставала опасността заради липсата на разплащания, възлагания и индексация на договорите с публични възложители множество проекти да бъдат замразени.
Увеличавали се и рисковете от фалити на компании, застрашени са обекти за милиарди левове, както и изпълнението не само на европроектите, но и на тези по плана за възстановяване.
Индексацията трябвало да бъде заложена и като клауза в бъдещи договори за обществени поръчки. Според председателя на браншовата организация Илиян Терзиев, ако методиката не бъде приета скоро, под риск ще е изпълнението и на проектите от Националния план за възстановяване и устойчивост. Сериозни рискове съществуват и във всички сектори на бранша, най-критично е в жп, ВиК и пътната инфраструктура.
Експерти изчисляват, че ако се стигне до провал на европроекти, милиардите, които България трябва да върне на Брюксел, са многократно повече от нужните няколко милиона в бюджета за индексация на проектите.
Заради липсата на индексация на вече сключени договори редица проекти, основни в сектори като ВиК, жп и пътната инфраструктура, може да не бъдат довършени.