Подновиха археологическите разкопки на "Източна порта на Филипопол"
Археологическите разкопки на обекта "Източна порта на Филипопол" са подновени. Дейностите се финансират от община Пловдив, а научни ръководители са известните археолозите Мая Мартинова-Кютова и Биляна Груева-Здравчева.
Археологическото проучване се извършва в изпълнение на предписанията на Експертна комисия от Министерство на културата, която прие резултатите от разкопките през 2021 година. Поради високата научна стойност на разкритията беше решено тяхното проучване и документиране да продължи и през 2022 година.
Разкопките се извършват в два сектора. В първия, пред Късноантичната порта, се работи по разкриването на по-ранни културни пластове, свързани с масивен градеж от пясъчник, изграден в „Квадрат на Опус“. Това е древноримска строителна техника, при която квадратни блокове от камък с еднаква височина се поставят в паралелни курсове, най-често без използването на хоросан. Във втория сектор се работи около Марк-Аврелиевата крепостна стена, където през 2021 г. беше разкрита сграда с теракота и керамика.
В помощ на археолозите в проучването участват студенти от ПУ "Паисий Хилендарски", които провеждат археологическата си практика. Те се обучават в специалностите „Археология“, „История“ и „Опазване на културното наследство“, ръководени от гл.ас. Божидар Драганов и гл.ас. Надежда Кирова.
Археологическият паметник на културата – комплекс „Източна порта“ е част от големия проект "По крепостните стени на Филипопол", насочен към развитието на две конкурентоспособни туристически атракции в историческия резерват „Старинен Пловдив".