14 учители по руски сред изгонените "шпиони". Ще има ли училище?
- Войната не пречи на интереса към изучаването на езика у нас - в 949 български училища го преподават
- Наплив за образование и от украинчета
- Посланик Митрофанова обещава този казус да е
Интересът към руския език от родители и ученици в България в момента е огромен и геополитиката не променя това.
Прогонването на 70-те служители на руското посолство обаче поставя на изпитание семействата, чиито деца учеха в училището към мисията - почти не са останали педагози. То бе затворено, няма никаква информация има ли изгледи наесен отново да приеме ученици.
Заради затварянето на училището председателят на АБВ Румен Петков се срещна с посланик Елеонора Митрофанова миналата седмица.
При Петков вече ходили да се оплачат десетина майки и бащи, шокирани, че децата им остават без училището си. Лидерът на АБВ бе сред най-бурните критици на решението на правителството за прогонването на дипломатите, участва в организирането и на протеста пред руското посолство преди отпътуването на семействата на служителите му.
“Да ликвидираш едно солидно училище, което дори е за недотам богати, но интелигентни родители, е много лошо”, възмутен е политикът.
От 19 учители са останали петима,
разказа Румен Петков пред “24 часа”.
Когато той отишъл за срещата с Митрофанова в посолството, на портала го посрещнал учител, а не охранител - тази група служители били сред прогонените и педагогът поел временно работата.
Именно за съдбата на училището Петков поискал срещата с посланичката - предал ѝ “настоятелна молба да не се затваря училището от името на много родители и ученици, поради изключително доброто образование, което дава на българските деца”.
Поради свеждането на учителския състав до минимум обаче запазването му във вида, в който е работило досега, е невъзможно, обяснила му пратеничката на Москва.
Официално не бе съобщено, че голяма част от експулсираните са именно преподаватели
Това стана ясно от информация, появила се в руски форуми, както и от съобщението до медиите от партията на Румен Петков след срещата му с Митрофанова.
“При промяна в обстановката и отношенията между нашите държави това ще бъде сред първите въпроси, които ще намерят благоприятно решение”, обещала тя на лидера на АБВ.
В училището през годините заедно в клас бяха българи, украинци, латвийци, арменци, казахи, монголци, виетнамци, сърби, поляци.
Изпълняваме и политическа, и културна, и интернационална функция, обяснявали са директорите му. Таксата бе като на по-достъпните частни училища у нас, а условието да се кандидатства - владеенето на руски език.
4 българчета са завършили миналата учебна година елитното посолско училище
със златен медал и са продължили образованието си в САЩ
и Великобритания, съобщи още Румен Петков.
Най-близкото до закритото училище е 107-о ОУ “Хан Крум” и там само три дни след новината, че посолското школо затваря, вече бяха подадени молби от родителите на две деца за преместване.
Петър Кънев: Не наказвайте Пушкин за действията на Путин
Министерството на образованието и на
външните работи трябва да решат казуса с
руското училище и да намерят преподаватели,
категоричен е депутатът от БСП
Учениците в закритото училище към руското посолство и техните родители стават заложници на политиката, а случилото се звучи доста по български, смята депутатът от БСП и председател на групата за приятелство с Русия Петър Кънев.
“Изгонването на учителите е необмислена постъпка. Част от тях имат някакъв дипломатически статут, но трябваше да се изчака завършването на учебната година. Навежда ме на мисълта, че не става въпрос за някакъв вид шпионаж, а за опит за намаляване на руската култура в България.
Не знам кой болен мозък сложи учителите в този списък”,
каза пред “24 часа” Кънев.
“Много пъти съм казвал - между Путин и Пушкин има разлика”, коментира още той и призова да не се наказва Пушкин заради действията на Путин.
Не е ясно дали и как ще започне следващата учебна година за затвореното училище. Според Кънев изгонените учители повече няма да се върнат да преподават у нас, а министерствата на образованието и на външните работи трябва да излязат с общо становище, както и да опитат да намерят преподаватели за догодина.
По негова информация училището е руско като статут и собственост, но и едно от елитните в София и страната. Децата вътре са и българчета, а цялата ситуация с изгонването на учителите им е абсурдна.