Кирил Петков не очаква днес решение на Народното събрание за Северна Македония
Премиерът в оставка Кирил Петков не очаква днес Народното събрание да приеме окончателно решение по френското предложение за преговорната рамка и започването на преговори със Северна Македония и Албания за членство в Европейския съюз. Това се разбра от коментара му късно снощи в Брюксел.
Петков е там за срещата на върха на лидерите от ЕС, в която участват и лидерите на страните от Западните Балкани.
Премиерите на Северна Македония и Албания Димитър Ковачевски и Еди Рама изразиха дълбоко недоволството от отлагането на решението за вдигане на българското вето. Европейските лидери решиха снощи да предоставят статут на кандидати за членство на Украйна и Молдова, а Грузия ще трябва да изпълни още условия преди официално да получи статут на кандидат-член.
Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на европейските лидери. "Това е уникален и исторически момент в отношенията Украйна-ЕС", написа той в туитър.
"Това, което днес се случи, е, че българската позиция беше непроменена, беше разбрана и сега всички чакат българският парламент да даде крайното решение. Така че искам тук много ясно да кажа - всички тези думи, че премиерът няма да си удържи на думата, прави задкулисни сделки, ето това, което обещах, това се случи. И няма кой - нито отвън, нито отвътре да ме накара да счупя обещанието, което бях дал на българския народ", заяви министър-председателят в оставка Кирил Петков, цитиран от БНТ.
"Ние ще направим всичко по силите си, за да получим необходимата позиция от българския парламент. Това е наша отговорност - да дадем възможност на двете страни и Северна Македония да може да направи последната стъпка. Те направиха вече толкова много, в следващите дни и седмици трябва да постигнем напредък със Северна Македония и Албания", допълни президентът на Франция Еманюел Макрон.
Срещата на върха на ЕС продължава и днес - европейските лидери ще обсъждат войната в Украйна, включително и въздействието ѝ върху глобалната продоволствена криза.