Спецсъдийка пита съда в Люксембург по казус с попикано знаме: Да гледаме ли делата? Независими ли сме?

17.06.2022 11:58 Ана Михова
Михаил Михайлов е снимал много клипове
Кадър от клипа на Михаил Михайлов
Съдия Пенка Велинова

Пенка Велинова спря процеса срещу Михаил Михайлов, докато чака отговорите. Той пък съди спецсъда за 500 000 лева

Независими ли са съдиите от специализирания съд, трябва ли съд да гледа дела срещу този, който го съди, а и какво правят магистратите, при положение че спецправосъдието се закрива след 28 юли?

Това са част от въпросите, на които трябва да отговори Съдът на Европейския съюз в Люксембург по преюдициално запитване. То е отправено от Пенка Велинова от специализирания съд и е по повод делото срещу Михаил Михайлов от Стара Загора. Питането е от 9 юни. Така европейската институция става поредната, която ще се занимава с казуса “спецправосъдие”.

Мъжът се прочу национално през пролетта на 2018 г. Тогава на 29 май пред Съдебната палата в София той запали българското знаме, а после уринира върху него. Тази му изява беше заснета на видео, което беше пуснато в социалните мрежи на 2 юни 2018 г. Случаят на Михаил, който се

представя за

журналист

и е известен с видеата си срещу местната управа в Стара Загора, свой съсед и бившия премиер Бойко Борисов, на три пъти стига до специализирания съд. При третия опит на 27 април тази година, когато е разпоредителното заседание, той иска отвод на съдия Велинова и всичките ѝ колеги.

Единият му аргумент е, че в Софийския градски съд води гражданско дело срещу специализирания съд за 500 хил. лева. Ответници са още специализираната прокуратура и апелативният спецсъд. Михаил ги съди заради мярката му за неотклонение, наложена след попикаването на тригабреника и клипа. Той бил задържан от 4 юни 2018 до 14 март 2019 г. Вторият му аргумент да иска отвод е, че спецсъдът се закрива на 28 юли.

Затова съдийката спира делото и отправя запитване до Съда на ЕС. Въпросите ѝ са пет.

Първият е:

независим

ли е съд,

срещу който се

води дело?

В случая на Михаил ситуацията е още по-заплетена, защото след 28 юли делото за знамето отива в Софийския градски съд, където е гражданското му дело за задържането му.

Вторият въпрос е: може ли съденият съд да постанови присъда?

Следващото питане е накърнява ли се независимостта на спецсъда, закрит с промени в закона, които обаче влизат в сила след 28 юли? А дотогава и след това трябва да продължава гледането на делата там.

Последните две питания са свързани със самите магистрати. Европейските съдии трябва да кажат може ли те да бъдат премествани на отдалечени места, без да имат конкретика.

“Какви трябва да са процесуалните действия на магистратите от закриваните съдилища? Какви биха били последиците за процесуалните произнасяния по делата на закриваната институция, които следва да се довършат, и за крайните актове по тях?”, е последният въпрос.

Съдийката настоява колегите ѝ от Люксембург да разгледат делото по реда на бързото преюдициално запитване, защото въпросите били с национален интерес и надхвърляли рамките на конкретното дело.

“В специализирания съд правораздават 23-ма съдии, които следва да разглеждат разпределените им дела до 28 юли, а след тази дата ще бъдат разпределени в други съдилища в неизвестни (неопределени към момента) съдебни райони”, мотивира се тя.

Конкретното дело на Михаил Михайлов е в съда от 2018 г. Първо за двете престъпления - поругаване на знамето и клипа в интернет,

получава общо

2 г. затвор

В началото на 2019 г. апелативният спецсъд връща делото заради нарушение. То не е трябвало да се гледа от магистрат и съдебни заседатели, а само от съдия.

Следва нова присъда - година и десет месеца условно. Втората инстанция оправдава Михаил за клипа, а го осъжда за опетняване на знамето. ВКС връща делото обратно в спецсъда, защото било ограничено правото на защита на Михаил. Причината - приетата по делото съдебно-психиатрична експертиза не изяснявала актуалното му психично състояние и трябвало да се назначи нова, която да каже дали е вменяем. След като новото заключение показва, че разбира действията си, делото е внесено отново в съда.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>