Станислав Владимиров: Гледах на видео как младежът от Перник пребива човек и се обадих на Иван Гешев
Ако не се пресече навреме това поведение, ще стане уродливо, а местните хора няма да се успокоят. Главният прокурор пое личен ангажимент, казва в интервю за "24 часа" кметът на Перник Станислав Владимиров
И още акценти:
Бях залят от обаждания и есемеси на перничани, които искаха справедливост, да има законност
- Г-н Владимиров, излязохте с много гневен пост във фейсбук, в който заявявате, че през последните дни Перник е подложен на уличен тормоз, но повече няма да позволите хората да бъдат сплашвани от мутри или деца, които си играят на мутри. Зовете жителите на града да бъдат в готовност и ако полицията не може да ги защити, да се защитят сами. Кое ви провокира за тази реакция?
- Вчера (вторник - б. а.) привечер получих от журналисти клипове, на които бяха заснети жестокост и бруталност, такава, каквато не съм виждал. Жестокост, която не можем да срещнем и в не толкова развити страни, и такъв тип поведение е недопустимо в нормално общество.
Бях залят от есемеси, от обаждания на гневни перничани, които искаха наистина да има справедливост, наистина да има законност в ситуацията.
Затова бях провокиран да изляза с гневен пост. След това се чух с главния прокурор Иван Гешев. Проведохме дълъг разговор. Той пое личен ангажимент да бъде пресечено това уродливо явление, което след години може наистина да прерасне в нещо още по-страшно. Доколкото разбирам, в момента институциите наистина са се задействали.
- Какво се вижда на клиповете?
- Трудно е да го преразкажа, те са качени в медиите. Трудно е за гледане. Такава бруталност и садизъм много рядко могат да бъдат видени.
- Клиповете показват ли агресия от страна на младежа Васил Михайлов, син на зам. окръжния прокурор на Перник Бисер Михайлов?
- Не искам повече да коментирам. Всички обаче, които са качили и гледали клиповете, коментират, че наистина лицето, което упражнява тази жестокост, е същото. Оттук нататък се надявам правоохранителните органи да вземат мерки и да пристъпят към действия, от които да се успокои пернишката общественост.
- Един човек ли тормози Перник, или има и други младежи, които следват неговия пример?
- В последните години Перник е доста спокойно място за живеене. Той не е това, което беше преди 20 години, когато в нашия град имаше изключително тежка престъпност, която тормозеше хората.
Последните години рядко се случват тийнейджърски или младежки сбивания, но те не са в тези размери, каквито гледах на клиповете.
Чувал съм за въпросното лице, че има някакви пререкания, но не и това, което се изсипа като информация.
Явно хората, усетили, че ще има адекватна реакция от институциите, започнаха да споделят. Доколкото разбрах, са започнали да подават все повече и повече жалби. Тоест смелостта, която вчера са добили, е правилната. Когато се случи такова посегателство, не бива да бъде прикривано, защото, когато подобно поведение не се пресече навреме, то действително става уродливо явление, което трудно може да бъде ограничено.
- Досега не са ли подавани жалби срещу младежа? Полицията и прокуратурата не са ли вземали мерки?
- Попитайте ги тях, не искам да коментирам работата на други институции. Доколкото разбрах, имало е жалби при тях.
- Споменахте, че сте говорили с главния прокурор. Кога ви се обади Иван Гешев?
- Аз му се обадих. След като изгледах бруталността, заснета на видеото, след 21,30 ч потърсих контакт с него.
Проведохме много дълъг разговор. Главният прокурор много бързо реагира. Каза, че този случай ще го поеме като личен ангажимент.
Днес (сряда - б.а.) отново се чухме. Увери ме, че вече се работи. Така че, ако действията бъдат много бързи и адекватни, перничани, а и цяла България ще се успокоят, защото, когато има работещи институции, имаме държавност и общество, което може да живее в нормалността.
Когато оставим хората да вземат нещата в свои ръце, говорим за липса на държава и пълен разпад на обществото ни.
Хората, които ми звъняха, наистина искаха справедливост.
- Досега при вас идвал ли е някой да се оплаче от младежа?
- Специално за въпросното лице, не. Достигала е до мен информация, но по-скоро за пиянски свади, не за такъв тип бруталност, която видяхме.
- Преди дни съпругата на бившия футболист на “Миньор” (Перник) и настоящ треньор Румен Андонов съобщи в медиите, че именно 18-годишният Васил е нападнал мъжа ѝ, счупил му е челюстта, но това не било единственият случай на агресия. Вие познавате ли пострадалия треньор?
- Днес се чух с дъщерята на последния пострадал. Познавам това семейство, с много добро впечатление съм. Познавам и роднините на въпросното лице. Доколкото разбрах, и те са вдигнали ръце от него.
- Васил с какво се занимава? Ученик ли е?
- Не мога да кажа. Той е млад, наскоро навърши пълнолетие. Доколкото разбрах, е бил добър спортист, но нямам повече информация, не го познавам.
- Защо се е стигнало дотук съвсем младо момче да тормози голям град като Перник?
- По това разбираме, че нещо е станало под повърхността. Такъв тип поведение на млади хора трябва да бъде пресичано навреме, а за да е така, държавата и институциите трябва да работят с тях. Защото с времето то може да се изроди и наистина да стане неконтролируемо.
Така че тук всички институции трябва да влязат в ролята си, за да може това поведение, особено при млади хора, да бъде пресичано навреме. Защото, ако стане модел за подражание на следващо поколение, нищо добро не ни чака.
Към такова държание не бива да проявяваме и капка търпимост.
Почти не съм спал цяла нощ.
- Едва ли сте очаквали и такъв проблем наред с другите да ви се стовари на главата?
- Проблемите вървят един след друг. В момента, в който се кандидатирах за кмет, знаех какво ще заваря и във финансово отношение, с водната криза, която ни сполетя после, а и с други проблеми. Но за това са ме избрали и искам да покажа друг модел на управление в нашата община. И Перник в един момент наистина да стане от най-добрите градове за живеене в България.
- Дават ви като пример за доста добро справяне с приема на украинските бежанци.
- Нормално е да се прояви човещина към хора, които бягат от война, които са в безпътица и наистина търсят подслон. Много перничани проявиха и проявяват човещина. Ние нямаме проблем с бежанците. Напротив. Голяма част от тях се адаптират много добре, живеят при близки и роднини. В сграда на бизнес център са настанени доста украинци. Хората са посрещнати радушно от перничани. Направиха ремонт на домовете, в които са, носят им храна, дрехи. Съвсем нормално човешко отношение.
България е приемала бежанци и това за нас не е ново като нация. Когато човек има нужда, тогава се вижда кое общество е адекватно и проявява емпатия. Обществото, което не проявява съпричастност, не е общество, което искам да има.
- Как се справя Перник в тези тежки времена? Преди ден от сдружението на общините се оплакаха, че има трудна комуникация с централната власт. Така ли е?
- Трудно е. Ние очаквахме наистина политиците на национално ниво да проявяват повече разум, повече диалогичност помежду си, а не да търсят разграничителни линии. А виждаме, че се търсят онези ограничителни линии, които може да доведат пак до една изборна спирала, което не е добре за никого.
Очаквахме индексация, а реално сме блокирани и не можем да изпълняваме договори по проекти, една част от които са с европейско финансиране. Всичко това може да отиде ей така на вятъра, което ще бъде идиотско в трудната ситуация, в която е държавата.
Надявам се парламентът, какъвто и живот да му остава в следващите месеци, да очертае пет - шест стъпки, които да са адекватни в законодателна посока, за да може държавата да продължава да функционира нормално.
Наистина общините са в изключително деликатно и трудно положение.
Говорим за финансовата част, която трябва да изпълняваме. Едно улично осветление да се плати в края на годината, става изключително трудно за голяма част от общините.
Трябва да има партньорство между държава и местна власт, защото ние сме най-близо до гражданите и всеки идва при нас с проблемите, които са се стоварили върху него.
- За какво не ви достигат средства?
- Казах ви за проблема с уличното осветление, за възнагражденията на общинската администрация, защото инфлацията, увеличаването на минималната работна заплата повлече това ние много бързо да вдигаме доходите, защото трудно можем да задържим кадри, които да бъдат полезни на местната власт. Средствата в тези пера ние не можем да прехвърлим от такса смет или от продажба на имоти. Това са пера, по които наистина трябваше да има партньорство с националната власт.
За съжаление, тези проблеми на национално ниво рефлектират върху всички нас.