Всичко над 50 децибела забранено на Корал, даже и сърфовете
ДИМЧО РАЙКОВ
Всички плавателни средства, които вдигат шум над 50 децибела, ще бъдат забранени на плажа Корал. Около това становище се е обединила специалната комисия с държавни служби, която се проведе в бургаската РИОСВ. Тя трябваше да обсъди проектозаповед на екоминистър Борислав Сандов за налагане на защитни мерки за опазване на биоразнообразието около плажа Корал, което включва карагьозови и есетрови риби, включително и връщането на тюлена монах. Идеята е в морето да се създаде защитена зона, което е прецедент в България.
Засега не е ясно как ще става измерването на нарушителите, вдигащи шум над 50 децибела, но със сигурност се забраняват джетовете и лодките с моторните лодки с дължина над 3,6 метра и плавателните съдове с двигатели над 20 конски сили. Те нямат право да влизат в морето на площ от 1320 дка. пред плажа Корал.
Предложенията бяха направени от сдружението "Да запазим "Корал". На заседанието на комисията се чуха и искания за забрана на всички превозни средства във водата след залез и преди изгрев слънце с изключение на неотложните ситуации, които изискват влизане с моторни плавателни съдове. В защитената зона се забранява и траленето на дъното за бяла мида, проучването на морето за природни богатства и прокарването под вода на комуникационни съоръжения и заустването на отпадни води.
По предложение на кмета на Царево Георги Лапчев комисията реши да забрани и сърфовете и лодките с гребла. Щом ще има ограничения за плавателните съдове, нека да е за всички, мотивира се морсикят управник. Лапчев бе единственият участник в комисията, който гласува против защитената зона в морето, защото се правела на тъмно без широко обществено обсъждане, което да отчете и интересите на местните хора.
В комисията участваха представители на МОСВ, РИОСВ, Басейнова дирекция и ДНСК. На срещата се появи и зам. министърът на екологията Тома Белев, който обясни, че попаднал случайно и пристигнал в Бургас по друг работен повод.
Заседанието на комисията премина при закрити врата за журналисти. Първо закъсня с два часа, а после им бе съобщено, че се отлага, но в крайна сметка се проведе след като медиите се разотидоха.
"Неприятно впечатление направи, че предложенията за ограничителните режими дойдоха в момента, в който седнахме на масата. От екоминистерството обясниха, че не били длъжни да ни ги предоставят предварително. Считам, че това е изключително некоректно, нарушен е принципът на прозрачността, защото не е това начинът за смяна на режима на дадена морска територия. Навярно формално е спазена процедурата, но за съжаление местните ще разберат за промените от медиите. Жалко, че жителите на община Царево не бяха запознати предварително с предложенията, за да ги коментираме. Това казах и на заседанието на комисията", коментира кметът Лапчев.