Светлан Кирилов: Защо да гоним гларуса от Бургас - защото е изял на някого баницата ли?
И в Китай едно време избиваха врабчетата, а после ги внасяха от СССР и Канада, казва екологът любител
- Трябва ли в Бургас да се води война срещу гларусите, г-н Кирилов?
- Не трябва да се воюва срещу гларусите. Това са животни, които не живеят по човешките правила, имат си своите и ние трябва да сме толерантни към тях. В края на краищата човекът се е появил много след животните и това, че сме по-висш разум, не ни дава право да ги гоним.
- Ако Бургас ги прогони, може ли да се заселят другаде по морето?
- Не могат да бъдат прогонени. Те живеят по цялото Черноморие
и във вътрешността на страната, имат голяма популация, обитават районите около реките и езерата.
- Има ли по-вредни птици от тях за човека и съгласни ли сте, че за да се ограничи популацията им, трябва да се прекъсне хранителната верига до тях?
- Дали са вредни, е въпрос на гледна точка. Тези птици имат широк хранителен спектър. Гларусите са всеядни - обират изхвърлената храна и умрялата риба, хранят се и с мърша, ловят корморани и рибарки. Те дори не се намесват в нашата хранителна верига, така че не виждам каква е вредата от тях за човека. Пеликаните, кормораните, рибарките ядат само жива храна, не само риба, но и по-малки птици. Трябва ли да ги обявяваме за вредни?! Но ние не ги унищожаваме, затова нашата орнетофауна е така богата. Целият вой срещу гларуса е затова, че на някого му изял баницата. Ами да не я яде на открито. Или
ако на някого му пречат пчелите, да ги избием ли?!
Нито може да се прекъсне хранителната верига, нито да се ограничи популацията на гларусите, защото винаги ще има свободна гнездяща ниша. Това са законите на природата. Ще дойдат други гларуси от Созопол например или от другаде. Те са големи летци, летят бързо и надалеч, мигриращи са и непрекъснато са в движение.
- Някои казват, че хранейки уличните котки, хората привличат гларусите в градска среда.
- Хората в целия град ли хранят котките? Само на определени места. Котките пък хващат малките гларусчета.
- Другото обяснение за войната срещу гларуса в Бургас е, че хранейки се от сметища и казани за боклуци, може да пренесе зарази.
- И плъховете ядат мърша и живеят в болниците, всички хора и животни могат да носят зараза. Затова местата трябва да са закрити.
- Защо популацията на гларусите се увеличи толкова много през последните години?
- Защото градът се увеличава, увеличава се територията им за живот. Постоянно се строи, появяват се нови сгради, които са потенциални територии за завоюване от гларусите.
- Застрашено ли е биоравновесието, ако гларусът бъде прогонен от Бургас?
- Навремето в Китай имаше акция, когато избиваха врабчетата заради зърното, умряха хиляди. През 1958 г. правителството начело с Мао Цзедун предприема петгодишен план за икономическо развитие, наречен Големия скок напред. Една от гледните точки включвала изтребването на вредителите на селскостопанските култури, каквито се смятало, че са врабчетата. Акцията била мащабна. Бил мобилизиран целият народ, дори учениците. Те викали, удряли тенджери и барабани, размахвали парцали и ръце, качени на покривите. По този начин не позволявали на врабчетата да кацнат. Това довело до сигурната им смърт, защото птичките могат да прекарат в полет само 15 мин. Те капвали мъртви на земята от изтощение, което ентусиазирало хората още повече. Били са избити близо 2 милиарда птици, а от телата им се трупали купчини, високи няколко метра.
Стратегията обаче се оказала крайно неуспешна, защото врабчетата всъщност изяждат други, по-големи вредители - гъсениците и скакалците. Вследствие на това зърнените култури били нападнати от насекомите, което довело до невиждан глад. Това
причинило смъртта на около 20 милиона души,
а неофициалните данни сочат, че жертвите действително са много повече. Носят се слухове, че гладът бил толкова мащабен, че хората започнали да се изяждат един друг. Въпросът за породилия се тогава канибализъм е засегнат в книгата “Надгробен камък” на журналиста Янг Джишенг, която веднага е забранена в Китай.
Хора, преживели трагедията, разказват, че по време на кризата им се е налагало да ходят в планините, за да търсят диви плодове, листа и всякакви ядливи треви. Тези ресурси обаче бързо свършили и след това е трябвало да разравят корените, за да ги ядат.
Така “Големият скок”, който целял да тласне Китай към утопичното социалистическо бъдеще, всъщност се оказва едно от най-безумните човешки решения. Но големият глад и до днес остава тема табу в страната. По-късно, за да се възстанови балансът, се наложило да се внесат врабчета от Канада и СССР.
- Какви ще са последствията за Бургас, ако остане без гларуси?
- Град без символ, а въпрос на изследване е какви ще са последствията, когато се наруши веригата. А представяте ли си каква неестествена тишина ще настъпи без крясъка от гларуса, с който бургазлии са свикнали.