Парламентът съгласен България да стане член на ОИСР
Депутатите ратифицираха на две четения споразумението за извършване на икономически преглед, с което дадоха съгласие страната ни да кандидатства за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Въпросът чии са заслугите за влизането на България в ОИСР завъртя дискусията между бивши и настоящи управляващи.
През януари организацията одобри план за започване на преговори с България за членство.
България от години работи с ОИСР за покриване на изискванията за членство и е обект на десетки доклади, проверки и оценки.
Наричат я "Клуба на богатите", защото в нея членуват само 37 държави, но те дават 70% от световния БВП. Сред тях са най-развитите икономики в света като САЩ, Япония, Германия, Франция, Великобритания.
Членството на България в ОИСР дава възможност и за значително ускоряване на икономиката ни. Редица страни, подобно на нашата, след периоди на бързо развитие попадат в т.нар. капан на средните доходи, при който растежът е твърде бавен. А всяка година политиките в държавите от ОИСР минават през сериозен анализ и доклад за всяка страна, който показва пропуските и дава насоки за отстраняването им. И точно поради това влизането в организацията може да е от ключово значение за по-нататъшното ни икономическо развитие. Само един пример - Южна Корея се присъединява през 1996 г. и в рамките на 25 години успява да увеличи БВП близо 3 пъти на глава от населението.
Решението за отправяне на покана към България е взето на база на отбелязания напредък в изпълнението на поставените условия след първоначалното подаване на документи за кандидатстване. Страната ни всъщност иска да е член още от 2007 г., като през 2017 г. бе създаден координационен механизъм, който да се занимава с необходимите промени за реализиране на членството.
Освен към България покана за преговори има и към Румъния, Хърватия, Аржентина, Бразилия и Перу. Всъщност от членовете на ЕС само България и още 4 страни - Румъния, Хърватия, Кипър и Малта, за момента не са приети в престижната организация.
Процедурата предвижда да бъдат изготвени индивидуални пътни карти, в които да се заложат сроковете, условията и процесът за присъединяване и отразяване на приоритетните области.
Минава се през задълбочена оценка от над двадесет технически комитета.
Проверките на ОИСР ще обхванат широк спектър от области, ще се съсредоточат върху приоритетни въпроси, включително отворена търговия и инвестиции, напредък в публичното управление, почтеност и усилия за борба с корупцията, както и ефективната защита на околната среда и действията по отношение на климата.