Стратегията за динамична нулева заразяемост е най-добрият избор за цялостна превенция и борба с COVID-19

26.05.2022 07:00 Н. Пр. Дун Сяодзюн, посланик на КНР в България
Н. Пр. Дун Сяодзюн, посланик на КНР в България

Тази стратегия има най-добра роля и за социално-икономическото развитие на Китай

В момента ситуацията с пандемията от COVID-19 в света продължава да е изключително сериозна. Макар като цяло положението в Китай да се подобрява, страната все още е изправена пред сериозни предизвикателства. Някои български приятели са обезпокоени от това, а у други има недоумение и въпроси, свързани със стратегията на китайското правителство за динамична нулева заразяемост. Затова бих искал да я обясня накратко.          

1. Каква е сегашната ситуация с епидемията в Китай? 

От края на февруари тази година в Китай се появиха множество огнища на щама „Омикрон“, който е значително по-заразен и по-трудно да бъде установен. Това изправи усилията за предотвратяване и контрол на разпространението на вируса пред най-сериозното изпитание след огнището в Ухан в началото на епидемията. В отговор Китай продължава да следва твърдо стратегията за „динамична нулева заразяемост“, в рамките на която на първо място организира масово тестване на населението и проследяване на случаите, за да ограничи максимално разпространението на вируса. В момента епидемиологична ситуация в страната като цяло се подобрява устойчиво, включително в Шанхай, докато в Пекин със спорадични случаи и продължава да съществува риск от заразяване в отделни негови райони и сред високорискови групи от населението. 

 2. На неотдавнашна пресконференция генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус направи някои коментари относно китайската стратегия за нулева заразяемост. Експерти на СЗО също акцентираха върху необходимостта от баланс между противоепидемичните мерки и функционирането на икономиките и обществата. Какво е отношението на Китай по този въпрос?

 Генералната цел на китайската политика за нулева заразяемост не преследва пълно отсъствие на заразяване, а се опитва да постави епидемията под контрол възможно най-бързо на най-ниска социална цена, така че да бъде защитено здравето на хората и се осигурят, доколкото е възможно, нормални условия за работа и живот. Целта ни е да гарантираме максимално безопасността на живота и физическото здраве на целия народ. В материал на списание „Лансет“ от месец март се оценяваше, че в резултат на пандемията от COVID-19 в света са починали над 18,2 милиона души, а смъртността е била средно 120 на 100 000 души. В Китай този показател е едва 0,6 на 100 000 души. Благодарение на стратегията за динамична нулева заразяемост, от месец март насам усилията на Китай за превенция и контрол на епидемията успяха да издържат тежки тестове и да постигнат първоначални резултати. 

Стратегията на Китай за динамична нулева заразяемост е подход за превенция и контрол, основан на опита и уроците от цялостната стратегията, насочена към предотвратяване внасянето на вируса отвън и пресичане на разпространението му вътре в страната. Тази стратегия съответства на китайските национални условия и е научно обоснована. Тя защитава ефективно възрастното население и уязвимите групи със съпътстващи заболявания, което е най-добрата демонстрация на принципа за това, че човек и човешкият живот са на първо място. Стратегията за динамична нулева заразяемост е най-добрият избор за Китай да постигне баланс между противоепидемичните мерки и социално-икономическото развитие, основна линия, която е нужно да продължим да следваме.

Същността на стратегията за динамична нулева заразяемост се заключава в бързата реакция и целенасочени мерки за превенция и контрол. Серията от мерки, сред които ефективно и последователно тестване, научно и акуратно проследяване на източника на заразяване, превенция, контрол и администриране, основани на ясна класификация, създадоха основа, условия и способности за постигането от Китай на динамична нулева заразяемост. Ние сме напълно уверени, че ще спечелим тежката битка срещу епидемията и ще дадем по-голям принос в световната солидарност срещу вируса.

 3. Ще има ли стратегията за динамична нулева заразяемост негативно влияние върху икономическото развитие и живота на хората в Китай?

 Динамичната политика за нулева заразяемост има три подцели: първо, ефективна защита на здравето и живота; второ, ефективна защита и насърчаване на икономическото развитие, така че да бъде избегнато влиянието на вируса; и трето, ефективна гаранция за нормалния живот и работа на хората. Тези три подцели не си противоречат една на друга, а се допълват. Процесът на тяхното балансиране е практика динамичен, който има връзка с краткосрочни и дългосрочни, частни и цялостни, местни и национални отношения. В частност, когато реализираме конкретни стратегии и мерки, в краткосрочен план ние жертваме удобствата от живота в някои райони и за някои хора, така че икономиката там ще пострада за кратко време, но това е в замяна на нормалното производство и живот на огромни райони и най-голям брой хора.

През първото тримесечие на годината икономиката и външната търговия на Китай нараснаха с 4,8% и 10,7%, въпреки сериозното огнище на COVID-19 в провинция Дзилин и град Шанхай, демонстрирайки отново стратегията за динамична нулева заразяемост. Това даде възможност на Китай да постигне силно възстановяване на своята икономика, като същевременно продължава да снабдява света с противоепидемични материали, промишлени стоки и стоки за ежедневна употреба, помагайки на страните да се справят с епидемията и възобновят производство, улеснявайки инфлационния натиск в различни държави, и давайки важен принос за поддържане на стабилността и нормалното функциониране на глобалната индустриална верига и веригата на доставки.

 4. Съществува виждане, че щамът „Омикрон“ е по-заразен, но делът на хората с леки симптоми и безсимптомни носители при него е относително висок, което повдига въпроса дали е нужно Китай да продължи да прилага толкова строги противоепидемични мерки и не може ли вече да ги отмени?

 В някои страни, които се отказаха от поддържането на противоепидемични мерки, съществуват две условия, свързани с имунитета на хората. Първо, има естествен имунитет, който се постигна чрез естествено заразяване на относително голям брой хора с COVID-19. И второ, има имунитет, изграден чрез активна ваксинация. Китай следва подхода на активна ваксинация, за да повиши резистентността и създаде имунна бариера пред вируса. Към момента в страната са поставени над 3,3 милиарда дози коронавирусна ваксина и 90% от населението е минало през пълен курс на ваксинация, но продължава да има дисбаланс в нивото на ваксинираност. 

Китай е голяма страна с огромно население и неравномерно развитие. В нея като цяло съществува недостиг и неравномерно разпределение на медицински ресурси. Процентът на ваксинация сред възрастното население не е достатъчно висок и в условията на повтарящи се вълни на COVID-19, ако отменим противоепидемичните мерки и възприемем подход за живот с вируса, игнорирайки превенцията и фокусирайки се само върху лечението, това ще постави в риск здравето на голям брой хора със съпътстващи заболявания, възрастни, деца, бременни жени и други уязвими групи. Междувременно, може да станем свидетели на нова мащабна вълна на епидемията, която да окаже сериозно влияние върху икономическото и социално развитие. Тази ситуация налага да продължим да следваме стратегията за динамична нулева заразяемост и мерките, които тя предвижда. Разбира се, също така трябва да продължим да оптимизираме и подобряваме нашите противоепидемични мерки, като засилване на ваксинацията, ускоряване проучванията и разработката на лекарства и ваксини, както и подготовката в цялата страна на медицински ресурси, легла за изолиране на пациенти, материално-техническо обезпечаване, механизми за оказване на спешна помощ и други.

Други от От страната и света

Задържаха млад мъж за измами, свързани с отпускане на бързи кредити в Силистра

Задържаха млад мъж за измами, свързани с отпускане на бързи кредити в Силистра, съобщиха от полицията. Разследването започнало по придобита информация за предлагане на бързи кредити в размер до 30

Обвиниха мъж на 24 години за измама при отпускане на бързи кредити

На 15 януари 2025 г. Районната прокуратура в Стара Загора привлече като обвиняем В.М., на 24 г., за това, че през периода от 16.12.2024 г. до 20.12.2024 г

Боян Магдалинчев, ВСС: Забраната да избираме тримата големи може да се атакува пред КС

Не може конституционно установени правомощия да се ограничават със закон, добави той. Представляващият  ВСС Боян Магдалинчев е на мнение, че текстът от съдебния закон

Арестуваха син, държал 80-годишната си майка под ключ и я карал да стои с ръце на масата

49-годишен мъж от село Трайково е задържан за домашно насилие спрямо майка си. Сигнал е подаден на 14 януари в РУ Лом. Мъжът бил пиян и принуждавал 80-годишната си майка да изпълнява указанията му

Млада шофьорка е с опасност за живота, след като се заби в мантинела на магистрала „Струма“

20-годишна шофьорка е в тежко състояние след катастрофа на АМ „Струма", съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 15 януари вечерта на изхода от тунел „Блатино"

>