Рим праща още оръжия на Украйна
Италианският министър на отбраната Лоренцо Гуерини изложи плана на правителството за изпращане на нови оръжия на Украйна. Той направи това по време на изслушване пред парламентарния комитет по сигурност. Комитетът обаче реши да засекрети указа за изпращането на въоръжение на Киев. Според Гуерини става въпрос за подобни военни материали като вече изпратените от Рим. Там имаше от муниции до зенитно-ракетни комплекси „Стингър”.
Указът за изпращането на нови оръжия е подписан още на 22 април, но трябва да се одобри от парламента.
Лигата на Матео Салвини е обаче против въоръжаването на Киев от страна на Италия. „Колкото повече въоръжаваме Украйна, толкова повече мирът се отдалечава. Надявам се месец май да донесе мир”, каза Салвини.
В изслушването си в парламента министър Гуерини каза, че Русия е демонстрирала сериозни лимити във военните си активи, в подготовката на армията си, в командната верига, в логистиката и разузнаването. На Москва й предстои да срещне нови трудности на военния терен, което ще накара Путин да направи още по-интензивно бомбардирането на Украйна. Затова помощта на Запада за украинската съпротива с високотехнологично въоръжение ще позволи да се отговори на неравенството в силите, като се има предвид, че воюващите от руските части са два пъти повече от украинските, аргументира се Гуерини. Според италианското правителство войната ще бъде дълга и Русия не предлага надежда за мира, защото ако се касае за признаването на Донбас и Крим, то това е неприемливо предложение.
„Легитимно е Украйна да се снабди с оръжия. Помощта за нападнатите от агресори е правилна”, смята експертът по конституционно право Джовани Мария Флик, който е и бивш министър на правосъдието.
„Конституцията не изключва принципа на легитимна защита. Параграф 51 на Хартата на ООН я разширява до самозащита в отношението между държавите, а е ясно, че Русия в този случай е агресор. Хартата забранява използването на войната като начин за разрешаване на конфликти или като инструмент за агресия срещу свободата на други народи...Помощта за онзи, който е нападнат и действа в своя самозащита, е установена практика на международното право, която отразява основния принцип на солидарността”, казва Флик пред в.”Кориере дела сера”.
“Защитата на нападнатия е най-лесният начин да принудиш агресора да седне на масата за преговори. Папа Йоан XXIII казваше, че няма мир без справедливост”, допълва юристът.