След 10 години търсене министър удължи с 2 години проучването за нефт и газ в блок "Хан Аспарух" в Черно море
"Тотал Енерджис ЕП България“ и „ОМВ Офшор България“ открили перспективна площ
Разрешението за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1-21 Хан Аспарух“ е удължено с две години, след като днес министърът на енергетиката Александър Николов подписа допълнително споразумение към договора с представители на проучващите компании – „Тотал Енерджис ЕП България“ и „ОМВ Офшор България“. Срокът за проучванията се удължава по искане на титуляря на разрешението. Възможността за това е регламентирана с разпоредбата от Закона за подземните богатства.
Решението за удължаване на проучвателния срок бе взето от Министерския съвет през февруари 2022 г.
От „Тотал Енерджис ЕП България“ Б.В. и „ОМВ Офшор България“ ГмбХ го мотивират с идентифицирана до момента перспективна площ, която дава възможност за допълнително тестване на блока за потенциални залежи
„Обнадежден съм от вашите продължаващи усилия за откриване на перспективен потенциал за добив на нефт и природен газ в българската зона в Черно море. От гледна точка на енергийната сигурност това е особено важно за нашата страна“, подчерта по време на церемонията министър Николов.
За срока на двегодишното удължаване на разрешението „Тотал Енерджис ЕП България“ Б.В. и „ОМВ Офшор България“ ГмбХ предвиждат допълнителни геоложки и геофизични работи на стойност 900 хил. евро. Те ще подкрепят инициативи в областта на здравеопазването, безопасността и опазването на околната среда на стойност 355 хил. евро. Планираното обучение на български специалисти е на стойност 200 хил. евро. Общите инвестиции за този период са 1,455 млн. евро.
Площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“ е разположена в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море. Договорът за търсене и проучване на площта е в сила от м. септември 2012 г. до януари 2020 г. и до момента е бил двукратно удължаван с по две години.
По време на кабинетите на Бойко Борисов той неведнъж е заявявал увереността си, че в блоковете в Черно море ще бъде открит газ. Досега това не е станало, но проучванията продължават. За разлика от търсенето в български води на Черно море, в румънски и турски бе открит природен газ.