Прокуратурата: 15 лъжи за 12 дни (Обзор)
Най-много неверни твърдения били изречени на 17 и 24 март - по 3 на ден
Прокуратурата обвини и правителството в 15 лъжи, изречени от политици за 12 дни по нейн адрес.
Обзорът направи зам.-главният прокурор Десислава Пиронева в присъствието на колегите си Красимира Филипова и Борислав Сарафов.
В него бяха включени изявления на премиера Кирил Петков и министрите Асен Василев, Бойко Рашков, Надежда Йорданова, Даниел Лорер, съпредседателя на “Демократична България” Христо Иванов, Лена Бориславова и бившия финансов министър Владислав Горанов.
Репликите били направени между 15 и 27 март тази година. Те се отнасят най-вече до Васил Божков и дали може да бъде разпитан по видеоконферентна връзка, закриването на специализираното правосъдие, отчетността на главния прокурор и бюджета на обвинението.
Най-много неверни твърдения били направени на 17 и 24 март, когато били изречени по три неистини. В останалите дни - 17,18, 19, 20 23, 25 и 27 март - по една и две лъжи.
На 15 март изказвания срещу обвинението направили Христо Иванов, Надежда Йорданова и Кирил Петков.
Първото твърдение, което възмутило прокуратурата, било на Христо Иванов, който казал, че “фактологията по Барселонагейт е известна от години, но очаквам поредното замитане на случая”.
От държавното обвинение му напомниха, че по досъдебното производство се извършват действия, за които специализираната прокуратура много пъти била представяла информация.
Другото изказване е на Надежда Йорданова и гласи, че липсата на реформа в съдебната система пряко ще се отрази на достъпа до средства на ЕС.
“Това е пропагандна теза с политически цели”, отговориха от прокуратурата.
На същата дата 15 март Кирил Петков бил казал: На нас буквално са ни вързани ръцете. Примерът с “Булгаргаз” е точно този. Денят преди МВР, може би, да влезе в арест, папката за “Булгаргаз” беше иззета от прокуратурата и казаха дотук.
Казаното не отговаря на истината и показва непознаване на конституцията и разделението на властите, заявиха от прокуратурата и напомниха, че разследването се води от националната полиция.
Други думи на Христо Иванов, разгневили обвинителите, са от 17 март, когато казал:
“Ние винаги сме настоявали да се въведат много по-сериозни форми на отчетност и през бюджета за ефективността на работата на прокуратурата”.
На тази му реплика от прокуратурата отговарят, че “намаляването на бюджета е противоконституционно, на практика се стига до засягане на независимостта и до съществено затрудняване, дори парализиране на дейността ѝ.”
На 19 март Христо Иванов казал, че има един факт, който абсолютно не може да бъде заобиколен - въпреки че има процесуална възможност Васил Божков да бъде разпитан от дистанция и той е изявявал готовност да даде показания, на мен не ми е известно българската прокуратура да е събрала тези показания за тези твърдения, така че те да бъдат проверени.
Според прокуратурата това твърдение показвало непознаване на законите, които изключвали провеждане на видеоконферентен разпит преди лично предявяване на обвинения.
По темата Васил Божков имало и две неверни твърдения на вътрешния министър Бойко Рашков. Едното, че било гаф, че не можел да бъде разпитан. Другото, че за “над половин милиард лева за прокуратурата нямат никакво значение”.
Оттам напомнят, че нямаме договор за правна помощ с Обединените арабски емирства.
По темата има или не образувано досъдебно производство срещу вицепремира Асен Василев са говорили Бойко Рашков, Даниел Лорер. Техните изявления прокуратурата определи като политически.
На 25 март бившият финансов министър Владислав Горанов заявил: “според мен той върна жеста на Гешев за това, че Гешев не го преследва за документ с невярно съдържани”.
Главният прокурор не осъществява действия срещу конкретни лица и не инициира реализиране на наказателна отговорност, напомниха от държавното обвинение.
Бившият финансов министър отказа да коментира включването му в обзора на прокуратурата.
А от държавното обвинение обещаха и занапред да представят лъжи, изречени от политици, ако открият такива.
Лена Бориславова:
Обвинителите
да не ни налагат
стари навици
Искрено вярвам, че прокуратурата ще посвети поне равномерно работата си между това да дава пресконференции и да разследва истински престъпления. Защото прокуратурата не бива да забравя, че според основния принцип на разделение на властите, тя освен независима, дължи и отчетност на българския народ и когато проумее това, може би наистина ще стане правилната преграда между беззаконието и справедливостта. Това заяви говорителят на правителството Лена Бориславова пет часа след изявлението на държавното обвинение. Нейното изказване бе от името на целия кабинет. Отделни министри, споменати в обзора на прокуратурата, не коментираха.
По думите на говорителя на правителството “съдебните и досъдебните производства се точат с години”. В обзора на прокуратурата беше споменато и нейно изказване от 20 март тази година.
“Специализираните съд и прокуратура бяха превърнати в удобна бухалка. Основна причина за неприемане на нашия План за възстановяване и устойчивост беше именно липсата на достатъчно решителни и значими заявки за реформи относно отчетността и отговорността на главния прокурор и българската прокуратура”, добави тя.
Прокуратурата, ако има стари навици, най-учтиво ги моля да не ни ги налагат. Това каза Лена Бориславова по повод писмото на шефката на спецпрокуратурата Валентина Маджарова, в което тя иронично поиска премиерът Кирил Петков да даде списък кого могат да разследват.
“За нас будят удивление някои действия на прокуратурата. Повече от 2 години отне да разпитат човек, който иска да даде показания (Васил Божков – б.а.), но за по-малко от 2 часа успяха да открият досъдебно производство срещу вицепремиер (Асен Василев – б.а.) за разговор, в който той не е участвал и не се е състоял”, каза Лена Бориславова. Думите ѝ бяха по повод сигнал от Георги Самуилов за среща с финансовия министър, след която по негови твърдения срещу фирмата му “Инса ойл” започнали ревизии.
“Министерският съвет вече е контактна точка на Европейската прокуратура за подаване на сигнали по независим начин”, припомни Лена Бориславова. И добави, че се подготвят законадателни промени, които ще позволят ефективно разследване от страна на хората на Лаура Кьовеши.
Над 100 работни групи се трудели в правосъдното министерство върху всички подготвяни законодателни изменения.