Забъркаха фирма на музиканти от „Ахат” със съмнителна компания от Конго

29.03.2010 09:00 Станимир Въгленов
Денис Ризов и Юрий Коцев снимани на купон в София преди 10 години. Снимка: "24 часа"
Юрий Коцев в дома си в София. Той показа на компютъра си банковите трансфери.
Денис Ризов, сниман в София преди 10 години. Снимка "България днес"

„Хасон трейдлинкс”, в която участват Денис Ризов и Юрий Коцев, получила 30 126 долара от Tuendeleye – заподозряна в пране на пари. Според Коцев това е стандартна търговска сделка

Българската фирма „Хасон трейдлинкс”, в която съдружници са известните музиканти от група „Ахат” Юрий Коцев и Даниел (Денис) Ризов, е получила паричен трансфер от конгоанската компания Tuendeleye, заподозряна в пране на пари. Според музикантите става въпрос за стандартна търговска сделка, ясно документирана и проследима, в която няма нищо незаконно.

Това разкри „24 часа”, който участва в  международно разследване за пране на пари в Конго, известно като Congo Hold-up, заедно с разследаващи журналисти от L'Orient-le-Jour, Bloomberg, Radio France Internationale, KVF, The Continent,The Namibian and BBC.

Международното разследване разкрива, че в периода 2015-2019 г. група от новосъздадени фирми в Демократична република Конго получават  милиони долари, които след това превеждат в чужбина – към друга група лица и фирми.

В тази мрежа са засечени конгоанските фирми Nizal, Nil Shop, Aliya, SMB, Boboto, Mapendo business, Tuendeleye, DK Doing Business и Karibu. Интересно е, че въпреки че не са компании с голяма дейност, през тях за четири години преминават над 350 милиона долара, разкрива международното разследване.

Congo Hold-up е базирано на изтичането на повече от 3,5 милиона документа и милиони банкови транзакции от конгоанската BGFIBank. Документите са получени от неправителствената организация Launcher Protection Platform Африка (PPLAAF) и френския новинарски сайт Mediapart. За да се справят с огромния обем данни, те включват в разследването медии  от цял свят, между които и „24 часа”.

Каква е връзката с България?

В данните, които получихме за банкови трансфери на конгоанската BGFIBank,  в периода 2015 – 2019 г. присъства само една българска фирма, която е получила паричен трасфер от Tuendeleye – една от компаниите, заподозряна в пране на пари. На 7 август 2018 г. Tuendeleye е превела 30 126 долара на „Хасон трейдлинкс”.

Сумата не е голяма, но аналогични неголеми трансфери са правени към и от всички фирми от групата (Nizal, Nil Shop, Aliya, SMB, Boboto, Mapendo business, Tuendeleye, DK Doing Business и Karibu), заподозрени в пране на пари.  Така за по-малко за четири години общият трансфер е надхвърлил 350 млн. долара.

Съдружници в „Хасон трейдлинкс” са Денис Ризов, Юрий Коцев и съпругата му Михаела.  „24 часа” се срещна с Юрий Коцев, който  заяви, че става въпрос за стандартна търговска операция.  Той дори ни показа на лаптопа си всички банкови трансфери в периода, в който действително са имали отношения с Tuendeleye.

Същото потвърди в телефонен разговор от САЩ и Денис Ризов: „За Юрий Коцев мога да ви гарантирам, че не би се забъркал в нищо незаконно, защото ние сме музиканти, нас ни е страх от такива работи.”

С  фирмата Tuendeleye

г-н Коцев е бил свързан

от негови партньори от Конго

– бизнес фамилията Хасон. Става въпрос за белгийски евреи, чийто род живее в Конго още от времето, когато страната е била колония на Белгия.

„Срещал съм с един от мениджърите на компанията „Хасон & Фрере” преди десетина години в Ню Йорк, защото синът му учеше там. Те са си легитимни бизнесмени, имат верига супермаркети в Конго – доколкото съм запознат, защото аз там не съм ходил. Тази фирма „Хасон трейдлинкс” я направихме с Юрий преди години и идеята беше да сме с равни участия, както и той да идва в САЩ да работи чрез нея. Но той и досега движи оперативно нещата в нея, аз нямам достъп до операциите, до банковите трансфери, нито има мой подпис пред банката. Даже не помня със сигурност колко дяла имам от фирмата, може би 25.”, уточни Денис Ризов.

Семейство Хасон са свързвали Коцев и с други конгоански фирми, между които и Bumba Business, която също е превеждала пари на „Хасон трейдлинкс” – през март и април 2018 г. Става въпрос даже за по-големи суми – съответно 143 134 долара и 260 864 долара, показва банков документ, с който „24 часа” разполага. 

Bumba Business обаче не е

 част от мрежата

конгоански фирми, заподозрени в пране на пари.

Според г-н Коцев и при трите парични трансфера става въпрос за стандартни търговски операции – по поръчка на Bumba Business и Tuendeleye той се свързва с международни дистрибутори на стоки, с които има добър контакт. Сключва сделки за покупка на  алкохол, безалкохолни, козметика и др. – според вида на поръчката.

Конгоанските фирми му превеждат необходимите суми, а Коцев ги плаща отново по банков път на дистрибуторите – като естествено отделя  процент за себе си. Той ни показа на лаптопа си и преводите, които е направил към дистрибуторите – действително, дни, след като е получил сумите от конгоанските фирми.

„Хубавото тук е, че срещу паричния трансфер, изпратен от Tuendeleye на „Хасон трейдлинкс”, са закупени стоки. Тоест не става въпрос просто за преминаване на парични преводи, а за стандартна търговска операция”,  уточнява и Денис Ризов.

Юрий Коцев няма представа как  фирмата Tuendeleye се е оказала сред заподозрените за пране на пари.  Той не познава никой от тази фирма лично, контактували са единствено с мейли.

Журналистите от международния разследващ екип обаче са категорични, че фирмата  е участвала в съмнителни финансови операции.  Например Tuendeleye , заедно с Boboto, DK Doing Business, Nil Shop, Mapendo и SMB, между януари 2017 г. и август 2018 г., превеждат на сто вноски, сумата от 18 милиона долара към компания със седалище в Обединените арабски емирства. Фирмата е Atlantic Traders FZE и няма гаранция, че е крайният бенефициент на тези пари.

Превеждани са и други суми към други фирми в чужбина с неясни собственици. Разследаването Congo Hold-up продължава, като няколко големи международни медии като Radio France Internal, BBC и др. вече публикуваха поредица от разкрития.

Най-активно в разследването участва министерството на финансите на САЩ, тъй като става въпрос за банкови трансфери в долари. Министерството се стреми да контролира доларовите  трансфери по цял свят, защото освен за обогатяване на отделни хора, включително диктатори, те се използват и за финансиране на терористични мрежи.

В случая, в началото на разследването се е смятало, че мрежата Congo Hold-up е част от друга разследвана мрежа в Конго – Congo Future, свързана с братята и сестрите от фамилията Таджедин. Това семейство, родом от Южен Ливан, е попадало в заглавията на няколко пъти. В Белгия през 2008 и 2009 г. някои от членовете му бяха осъдени за пране на пари и измами.

 В Съединените щати трима от братята Таджедин също са в черния списък  на министерството на финансите, обвинени, че са с

големи финансови

приноси за Хизбула 

Самата група Congo Futur беше санкционирана през 2010 г.

Тъй като отново става въпрос за трансфери през конгоанската банка BGFIBank,  в началото на разследването на министерството на финансите на САЩ се предполага, че мрежата Congo Hold е просто част от Congo Future, свързана с финансиране на Хизбула.

В хода на разследването се установява, че става въпрос за две различни мрежи. Журналистически разследвания обаче, навлизайки надълбоко във фактите, установяват категорично,  че между Congo Hold и Congo Future има топла връзка.

Юри Коцев: Получих пари от фирма Tuendeleye, стандартна търговска сделка

-          Г-н Коцев, изпращали ли сте парични преводи на тази фирма Tuendeleye от Конго?

-          Намерих в електронното си банкиране преводите, за които питате –  не става въпрос обаче за пари, които съм изпращал. Обратното, получил съм пари от тези фирми Tuendeleye и Bumba Business – по извършване на конкретни сделки. Eто вижте (показва на лаптопа си) – действително имам преводи от посочените фирми на същата стойност, на която казвате. Получил съм ги ден след датите, които вие посочвате – колкото е необходимо, за да се извърши трансферът.

-          За какво са ви превели тези суми?

-          За да закупя за тяхна сметка стока и да им я изпратя. Може да видите, че дни след техните преводи аз съм направил по банков път аналогични трансфери към дистрибутори на различни стоки – например алкохол и безалкохолни от Tradall. От друг дистрибутор съм купил козметика и др. Купил съм стоката и съм я доставил на посочените фирми в Конго. Това са стандартни търговски операции, с ясна цел и участници.

-          Как се свързахте с тези фирми от Конго, кой ви насочи към тях?

-          От доста време работя с едно бизнес семейство – фактически две семейства евреи, които дълго време са живели в Белгия – по времето, когато Конго е била белгийска колония. След този период, след 1932 г,  те остават да живеят в Конго, като запазват добри позиции и в Белгия. Мога да кажа че съм близък с тях, работим много добре заедно. Едната фамилия е Хасон,  а другата – Фрере.

-          С какво се занимават тези бизнесмени в Конго?

-          С дистрибуция на най-различни продукти. Притежават една от най-големите вериги супермаркети в Конго. Миналата година през юли за първи път отидох да се видя с тях там. Така придобих представа за Конго – много интересна държава. Ходил съм доста по света, но тази държава ме изуми.

-          Познавате ли хората от фирмите Bumba Business и Tuendeleye, които са ви превели парите?

-          Не, никога не съм ги виждал. Препоръчаха ми ги моите бизнес партньори в Конго от фамилиите Хасон и Фрере – както са ми препоръчвали други компании по други сделки. Те познават пазара в Конго и когато дадена фирма търси нещо – те я насочват към мен, ако мога да помогна.

-          Как се запознахте с тях, как станахте партньори?

-          Покрай една моя идея да продавам продукти в Amazon – така се запознахме – единият син на колегата бизнесмен Хасон се занимаваше с Amazon. Започнахме да обменяме идеи. Фактически те ми помогнаха да разбера този бизнес. С течение на времето станахме близки. В един момент ми предложиха да им помагам, обясниха ми, че имат много бизнес в Конго. Предложиха ми да поема част от него, да инвестирам, до придобивам права за дистрибуция на определени стоки.

-          Какви стоки?

-          Голяма част от бизнеса през последните години е с козметични стоки. Свързвам се с дистрибутори на големи козметични марки, те ми дават оферти, преговаряме, сключваме сделки.

-          Какъв е имиджът на вашите партньори в Конго?

-          Не съм чул нищо лошо за тях, имат голям бизнес. Те са белгийски евреи, които, както казах, са се преселили за постоянно в Конго след като страната е получила независимост. Иначе родословието им е от Белгия, където също имат добри позиции и досега.

-          Ваша ли е фирмата „Хасон трейдлинкс”?

-          Да, моя е.

-          Но според регистъра през 2018 г. сте прехвърлили дяловете си на Даниел (Денис) Ризов и на Михаела Коцева.

-          Да, но това са съпругата ми и най-добрият ми приятел и партньор – тоест фирмата си е моя. Аз имам доста кредити и се задъхвам, общо взето, затова е важно внимателно да се проверява информацията. Например миналата година един банкер ми отказа кредит, защото от гугъл прочел информация, че МВР ме издирва. Действително МВР издирва човек със същите три имена като моите, но това не съм аз и лесно може да се провери.

-          Защо прехвърлихте дялове от „Хасон трейдлинкс” на Денис Ризов и на съпругата ви?

-          Това стана когато започнах да търся начин да търгувам в Amazon. За тази цел трябваше да си отворя фирма в САЩ. Предприех съответните стъпки и адвокатът, който ме съветваше, ми каза, че не е добре да съм собственик на повече от 50% от капитала – по някакви законови причини. Затова прехвърлих дяловете в българската си фирма, но в последствие идеята се разсъхна и положението си остана така.

-          Вие сте бизнес партньор с Денис Ризов и в други фирми?

-          Реално сме партньори с него от 1986 г. – когато направихме групата „Ахат”. Все правим някакви неща заедно.

-          Да не би и той да се е върнал в България?

-          Не, той си живее в САЩ, аз съм тук. Но и пътувам много, макар че съм спрял през последните години заради ковид ситуацията. В САЩ се живее много трудно в момента, ако не си ваксиниран. Без да съм антиваксър, не изпитвам голям ентусиазъм да се ваксинирам. Напълно съм запознат с ваксините, но не съм предприел тази крачка. А в САЩ реално не можеш да отидеш неваксиниран. И тук нещата вървят в тази посока, но поне засега е по-спокойно.

-          Преди с Денис Ризов бяхте доста активни като телевизионни продуценти, имахте много известни предавания. Защо не сте толкова активни напоследък?

-          Така е, остана само едно предаване в bTV. Всичко друго спряхме, защото аз лично за себе си се убедих, че не съм подходящ за телевизионен продуцент. Представлявали сме много големи продуцентски компании за България, бил съм представител на Sony Music, но принципно по-успешни бяхме по отношение на музиката. Когато започнахме да се занимаваме с телевизия, абсолютно по никакъв начин не ни стигаха парите. Явно не е за мен този бизнес. Правехме много хубави телевизионни предавания, но когато накрая не ти излизат сметките – няма кой друг да ти е виновен за тази работа.

Денис Ризов: Получили сме пари от фирма, закупили сме стока – всичко е коректно документирано

 -          Г-н Ризов, фирмата с ваше участие „Хасон трейдлинкс” е единствената българска,  участвала в сделка с компанията Tuendeleye от Конго, която е заподозряна в пране на пари. Според вашия съдружник Юрий Коцев става въпрос за стандартна търговска сделка. Как ще коментирате случая?

-          Вярвам, че Юрий ви е обяснил коректно как стоят нещата, по принцип той се занимава оперативно с тази наша фирма. Аз самият не съм много наясно, от 3 години не съм бил в България.  За тази фирма „Хасон трейдлинкс” съм пращал стоки от САЩ, където живея, но с Конго конкретно не съм се занимавал. Знам, че Юрий работи с компании от Конго и знам, че те принципно имат проблем с разплащанията, защото нямат много развита банкова система там.

-          Според г-н Коцев с Tuendeleye са го свързали неговите партньори от Конго, които са еврейска бизнес фамилия.

-          Вероятно да, той работи с това семейство Хасон. Аз съм се срещал с един от мениджърите на компанията преди десетина години в Ню Йорк, защото синът му учеше там. Те са си легитимни бизнесмени, имат верига супермаркети в Конго – доколкото съм запознат, защото аз там не съм ходил. Тази фирма „Хасон трейдлинкс” я направихме с Юрий преди години и идеята беше да сме с равни участия, както и той да идва в САЩ да работи чрез нея. Но той и досега движи оперативно нещата в нея, аз нямам достъп до операциите, до банковите трансфери, нито има мой подпис пред банката. Даже не помня със сигурност колко дяла имам от фирмата, може би 25. За Юрий Коцев мога да ви гарантирам, че не би се забъркал в нищо незаконно, защото ние сме музиканти, нас ни е страх от такива работи.

-          В случая с разследването на министерството на финансите на САЩ става въпрос за преплитане на две мрежи от фирми, през които са минавали трансфери в банка BGFIBank в Конго. Смята се, че чрез едната от мрежите е финансирана Хизбула – чрез фамилията Таджедин. А за другата, свързана с нея мрежа се смята, че са прани пари – от нея е фирмата Tuendeleye, с която вашата „Хасон трейдлинкс” е имала сделка.

-          За съжаление в бизнеса човек няма как да е напълно застрахован срещу такива сделки. В случая, доколкото знам от Юрий, хубавото е, че срещу паричния трансфер, изпратен от Tuendeleye от „Хасон трейдлинкс” са закупени стоки. Тоест не става въпрос просто за парични преводи, а за стандартна търговска операция. По подобен начин с друга моя спедиторска компания преди години сме пращали стоки в Конго – на който си е плащал за това. Но за всички извършени сделки имаме точно счетоводство, всичко е ясно документирано, не може да става въпрос за нищо незаконно. Няма как и  да бъде, защото закупуваме стоките от световни компании. И винаги срещу паричните трансфери стоят реални стоки, ние не сме финансови компании. Юрий е много честен и отворен човек, той може да ви покаже цялата документация, фактури, транспортни документи... Всичко  е точно. 

Разследването е проведено от Румънския център за разследваща журналистика, "24 часа" и партньорите по проекта Congo Hold-Up въз основа на 3,5 милиона поверителни документи на BGFI Bank, получени от Mediapart и PPLAAF и споделени с 19 медии и неправителствени организации в мрежата за европейско разследващо сътрудничество.

 

Производството на това разследване беше подкрепено от безвъзмездна помощ от Разследващата журналистика за Европа (https://www.investigativejournalismforeu.net/) (IJ4EU) fund

Други от От страната и света

Учат третокласници в Бургас как се ползват белезници, жилетки и палки и как се свалят отпечатъци

Националната програма "Детско полицейско управление" е по инициатива на МВР 16 училища в Бургас си имат детски полицейски управления, в които третокласници усвояват важни житейски уроци

На червен сигнал май товарен влак на БДЖ удари частен - уволнения и поискани оставки след 2-ма мъртви и 6 ранени (Обзор)

От МВР допускат грешка на служител на държавната железница Премиерът Главчев отстрани зам.-министър по предложение на транспортния министър Стоянова, която настоя шефовете на НКЖИ и на "БДЖ - Товарни

Външно: Приветстваме новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България приветства новините относно споразумението за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници, приветствайки неуморните усилия на Египет, Катар и Съединените щати

Кабинетът разписан за пълен мандат, до края на тази година сменя всички регулатори (Обзор)

С обещание за дружба с президента Не е максимално желаното, но е политически възможното, обяви Росен Желязков Доган подписа само приложение, че осигурява парламентарна подкрепа 105-ото правителство

Сарафов и.ф. главен прокурор до юли, но този ВСС няма да избира тримата големи (Обзор)

Не мина идеята да се забрани на изпълняващия функциите да се кандидатира за титуляр на поста, т.е. при нов ВСС и Борислав Сарафов (ако още е и.ф.) може да се кандидатира за обвинител №1 Подписът на

>