Емил Кошлуков показа двете си дипломи в медийната комисия

10.03.2022 21:00 Иван Върбанов
ЕМИЛ КОШЛУКОВ

Тошко Йорданов ще сезира Агенцията за финансов контрол за продажбата на "Под прикритие"

Тошко Йорданов ще сезира Агенцията за държавен финансов контрол да провери на каква цена и по какъв начин БНТ е продала правата на сериала "Под прикритие" на Нова телевизия. Това заяви самият той на заседанието на Комисията по културата и медиите, на която е председател.

Комисията покани генералния директор на БНТ Емил Кошлуков, за да го разпита за участието на страната ни на песенния конкурс Евровизия.

Шефът на обществената телевизия използва появата си и още в първите минути показа двете си дипломи пред народните представители - на бакалавър по политология от Калифорнийския университет в Санта Барбара, САЩ, и на "магистър" по египтология от Нов български университет.

На изслушването на Емил Кошлуков присъстваха председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Бетина Жотева и шефката на "Вирджиния Рекърдс" - Саня Армутлиева.

Още в самото начало на дебатите народният представител от ГЕРБ Тома Биков изрази становището си, че е крайно нелогично вкарването на темата за Евровизия в ресорната парламентарна комисия, доколкото

Народното събрание няма

контролни функции върху БНТ и БНР,

както и към което и да е предаване или формат, излъчван в техния ефир.

Тошко Йорданов контрира с тезата, че БНТ е обществен оператор, който се финансира от държавния бюджет и процесите трябва да бъдат публични.

Саня Армутлиева обясни, че Евровизия е един от най-важните формати за целия музикален сектор, а коалиционното правителство има приоритет за износ на музикална култура. "Евровизия дава възможността на всеки европейски автор да получи световна известност", каза тя. Припомни, че за последните десет години България постигна безспорен успех - второ място в общото класиране, което е национална гордост. "Успехът дойде, заради публично-частното партньорство, базирано на подялба на разходите между държавната медия и продуцентските екипи тогава", посочи Армутлиева.

Армутлиева е изпратила запитване до БНТ още през юли с искане за разясняване на условията на участие. Получила е отговор чак през октомври, че участие на продуценти може да се случи само срещу изискването за покриване на 100 процента от разходите за участие, включително и лицензионната такса за участие към Европейския съюз за радио и телевизия. Към сумата се добавят и финансовите ресурси за обезпечаване на сценичната реализация, създаването на хореографията, костюмите, звукозаписа, видеото, рекламата и промотирането на песента и изпълнителя. Но и поемането на разходите за престой на цялата делегация на БНТ.

Армутлиева възнегодува от условието за банкова гаранция на стойност 300 000 лева, което по думите й е непосилна сума. "Тази година бе избран неясен участник, който си закупи участието. В резултат на това сигурно България няма да достигне до полуфинали", заяви продуцентката и добави, че ефектите от това ще са много неблагоприятни.

"Къде са парите в бюджета? Трябва да се осигури бюджет за селекция, за да може страната ни да изпрати най-достойния представител", настоя Армутлиева.

Тошко Йорданов попита Кошлуков по какви критерии е бил избран кандидатът за Евровизия. Шефът на БНТ обясни, че по регламента на Евровизия се изисква участникът от всяка държава да представи нова песен, която да не е с продължителност над 3 минути, а на сцената да са до шест човека. Каза, че не става въпрос за разходи от 600 000 лева - банкова гаранция и разходите по производството на продукцията, а бюджетът би трябвало да не надвишава 250 000.

"Няма продуцентска компания в България, която да си позволи да инвестира 600 000 лева, за да обезпечи участието на наш представител", заяви Армутлиева.

Според Кошлуков всяка продуцентска компания трябва да застане с инвестиция зад изпълнителя, който представя. "Ако парламентът реши, че това е значим форум за страната, би трябвало да се вземе решение държавата да инвестира в проявата и това да позволи да се направят публични конкурси, кръгове, кастинги и подбор. Но решението трябва да дойде от законодателния орган", каза шефът на обществената телевизия.

Председателят на СЕМ Бетина Жотева информира, че в регулаторния орган е постъпил сигнал от Саня Армутлиева по казуса и с молба за изясняване на изискванията на БНТ. "Ние нямаме никакъв механизъм, за да разберем какво се случва във финансово отношение в БНТ и БНР. Под никаква форма не можем да упражняваме такъв контрол, ние сме регулатор", заяви Жотева. "Няма никакъв финансов и икономически интерес БНТ да спонспорира участници и да взема изцяло от бюджета на БНТ да се финансират участниците. Няма никаква изгода от това", каза председателката на СЕМ.

Съветът за електронни медии е направил запитване до БНТ по темата, но приоритет на икономическия екип на телевизията е да реши как да подходи, доколкото в закона няма разписани ограничения.

В хода на дискусията стана ясно, че вече има избран участник, а документите са подадени в Евровизия.

"Скандал няма.

Ако има спор, той е предизвикан

от хората, които искаха да отидат

на конкурса, затова правят скандал

Предпочитам парите да ги дам за българска култура, филми и сериали. Това е моята логика. Много хора искат да отидат на Евровизия", посочи Кошлуков.

Обяви, че са привлечени инвестиции на стойност над 3 милиона лева от американски и италиански компании, за да се произведе филмът "Войната на буквите", с идеята след това БНТ да успее да продаде продукцията и така да влезе в "Нетфликс". Моделът е публично-частно партньорство, за да се създаде качествен продукт.

Все пак председателят на Комисията по финанси Любомир Каримански репликира, че Евровизия не е комерсиален формат, а се излъчва от всички обществени телевизии и няма практика да се иска банкова гаранция за други проекти на БНТ.

"Конкурсът има огромна политическа важност, показва как България стои на културната карта на Европа. Този конкурс е абсолютен приоритет за всички държави участнички. Кандидатът излиза с името на България и знамето на страната ни. Това е музикална олимпиада, състезание, в което страната ни дава знак за нивото на културното развитие на музиката ни", настоя Армутлиева.

БНТ не може да си позволи такива разходи, допълни Кошлуков, защото няма икономически ефект за медията от участието ни.

Емоционално изказване направи диригентът Йордан Камджалов, който присъства на заседанието по покана на заместник-председателя на Народното събрание Ива Митева. "Всички вие сте в покъртителна грешка. Как може да се нахвърляте върху жената, която е направила толкова много за страната. Участието ни в Евровизия е опит за ремонт на покъртително болния имидж на България. Стремежът всяка година да печелим формата би трябвало да бъде наша миисия. Трябва да уважаваме хората, които вдигат българското знаме. Трябва да се прави национална селекция за участниците. България требва да има личен интерес от участието си на Евровизия", призова Камджалов.

"Липсва прозрачност и ясен регламент за участие", каза Саня Армутлиева. Определи подхода на ръководството на БНТ за начина на подбор и участие в авторитетния музикален форум като "авторитарно решение на генералния директор".

Тошко Йорданов акцентира, че БНТ трябва да има интерес от участието ни в конкурса като обществена медия.

Други от От страната и света

Боян Магдалинчев, ВСС: Забраната да избираме тримата големи може да се атакува пред КС

Не може конституционно установени правомощия да се ограничават със закон, добави той. Представляващият  ВСС Боян Магдалинчев е на мнение, че текстът от съдебния закон

Арестуваха син, държал 80-годишната си майка под ключ и я карал да стои с ръце на масата

49-годишен мъж от село Трайково е задържан за домашно насилие спрямо майка му. Сигнал е подаден на 14 януари в РУ Лом. Мъжът бил пиян и принуждавал 80-годишната си майка да изпълнява указанията му

Млада шофьорка е с опасност за живота, след като се заби в мантинела на магистрала „Струма“

20-годишна шофьорка е в тежко състояние след катастрофа на АМ „Струма", съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 15 януари вечерта на изхода от тунел „Блатино"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля", пишат очевидци в социалните мрежи.  Инцидентът е станал около 10 ч. днес на бул. "Ломско шосе". Причината не е ясна

КЗК образува производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" заради решение за доставка на лични предпазни средства

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи (ГД "ПБЗН"-МВР) по

>