Мораториумът върху ток и парно пада на 1 април, за хората електричеството нямало да поскъпне (Oбновена)
Бизнесът ще пазарува в нов сегмент на борсата за 12-18 месеца на ниски котировки
От 1 април пада мораториумът върху цените на ток и парно за домакинствата. Не се предвижда и продължаване на компенсациите за бизнеса заради скъпата електроенергия. Това стана ясно от изявленията на вицепремиера и министър на финансите Асен Василев и на енергийния министър Александър Николов след заседанието на правителството в сряда.
Василев заяви, че мораториумът върху цените на тока и парното няма да бъде удължен. Енергийният регулатор подготвял ценово решение, което, по предварителна информация, нямало да доведе до увеличаване на цените на тока за бита. А цените на парното са директно зависими от цените на природния газ. “Те мръднаха с 3,5%, някакви драматични движения в цените на парното не би трябвало да се очакват”, смята вицепремиерът.
Министърът на енергетиката Александър Николов пък заяви, че всичко, което е било направено с компенсациите за електроенергийната система и топлофикациите, било с една основна цел и тя е по време на отоплителния сезон да бъде омекотен ударът за домакинствата. “Целта беше да се запазят цените в текущия формат, за да няма допълнителни разходи за бита. Добрата новина е, че отоплителният сезон приключва на 31 март”, каза той.
Колкото до компенсациите за бизнеса и за небитовите потребители, те са до 31 март. “Имаме нов регулатор и той разработва нов пазарен сегмент на енергийната борса между 12 и 18 месеца, където да бъде предоставена стабилно електроенергия на ниски цени, така че бизнесът да може да си я купи. Ако регулаторът не успее да се справи в срок и има закъснение, ние сме в контакт с работодателите и може да се мисли какво да се направи”, заяви Василев.
Спирането на доставките на руския природен газ поставя под заплаха 9% от крайното енергийно потребление в ЕС, сочи пък доклад на Euler Hermes, оповестен в сряда. В Унгария под заплаха е 33% от крайното енергийно потребление, в Словакия - 26%, а в Чехия - 24%. В България рискът е малко над средното за общността - 13%, което поставя страната ни на седмо място в ЕС по зависимост от вноса на руски природен газ.
На въпроси за евентуално спиране на доставките на газ и вицепремиерът, и енергийният министър заявиха, че няма никакви индикации за намалено налягане в подаването на природен газ.
Все пак превантивно е удължен периодът, в който може да има подаване на газ от хранилището в Чирен с един месец - до 30 април. Проведени са преговори с алтернативни доставчици, и то не само за втечнен газ. Договори обаче не са подписани, тъй като цените са по-високи от тези, на които страната ни получава газа сега. Николов заяви, че никой не обръща внимание, че през март газът у нас поскъпна едва с 3,5% при 30% в Европа.