Историкът Стефан Шивачев: Какво общо има Путин с нашето освобождение?

03.03.2022 08:59 Радко Паунов
Стефан Шивачев

- Ако не беше Априлското въстание, Русия нямаше да воюва за нас

- Недостойно е да не честваме Трети март, категоричен е шефът на Историческия музей в Пловдив

Стефан Шивачев е директор на Историческия музей в Пловдив от 1993 г. Автор и съавтор е на книгите “Очерци за историята на Пловдив”, “Тракийската организация в Пловдив”, “Книга за Пловдив” и др.

Бил е общински съветник и зам.-председател на общинския съвет.
Награден е със златен медал “Капитан Петко войвода”, почетните медали “110 години от Съединението на България”, “135 години от Освобождението на България” и др.

Носител е на званието “Следовник на народните будители” през 2013 г.

- Г-н Шивачев, чуват се гласове в Пловдив, а и изобщо в страната да няма официално честване на Трети март. Съгласен ли сте като историк?

- Винаги, когато някой се прави на по-голям католик от папата, става смешен. Освобождението на България е плод преди всичко на българите с въстанието от 1876 година и на великите сили, които вземат решение в Цариград за възстановяване на нашата държава. Русия изпълнява волята на великите сили. Но ако не е Априлското въстание, тя никога е нямало да воюва. Българите можем да се изправим с гордо чело и да кажем: Наш е приносът за освобождението ни! А причината да се води тази Руско-турска война е в резултат на въстанието от 1876 г. Искам да поставя една задача на тези, които отричат Трети март. По време на освободителната война има 12-хилядно българско опълчение, т.е. българска войска, която участва в най-големите битки без тази за Плевен. Историците са доказали, че около 20 000 се включват в чети, а също и като разузнавачи в помощ на руската армия. Може ли тези хора, отричайки Трети март, да отговорят каква армия имаме в момента и дали тя е по-голяма като численост и боеспособност от опълчението ни? В този ден, когато трябва да се гордеем, ние си правим експерименти и обясняваме, че някъде имало война и няма да честваме Трети март. Това означава, че ни е страх да не ни освиркат.

- Мнозина сега свързват Трети март с войната, която Русия води срещу Украйна.

- Какво общо има Путин с Руско-турската война? Опитите историята да се направи слуга на политиците и политиката, винаги са довеждали до трагични резултати. Мога да им ги разказвам с часове.

- И все пак какво е значението на Руско-турската война за България? Покойният проф. Николай Генчев казваше, че тя възстановява българската държава и затова за нас е освободителна.

- Разбира се. Но не бива да забравяме, че решението за възстановяване на българската държава е на Цариградската конференция. Това го повтаряше и акад. Косев, бог да го прости, както и ред други историци. Да си правим експерименти и да се унижаваме, отлагайки честванията за Трети март, е недостойно. Хората ще се качат  на Шипка и на Бунарджика да почетат Освобождението. Това е въпрос на чест и достойнство и там да няма нито един политик! За какво говорим?

- Не е ли парадоксално - в последните години някои не смееха да кажат от кого са ни освободили (говореше се за владичество, присъствие и т.н.), сега се очертава да не искаме да изречем кой ни е освободил?

- Смешно е. Трябва да си дадем сметка какви са причините за българското освобождение, защо става то. Ами заради българите! Има решение на Парижкия мирен договор след Кримската война (1853 - 1856), че всичко, което става в Османската империя, великите сили гарантират нейната цялост. И те се събират в есента на 1876 г. и вземат решение. Но няма кой да го изпълни. И понеже никой не иска да воюва с Османска Турция, Русия се нагърбва. Да, ние сме й благодарни за това. Друг е въпросът, че ако Русия не се е заела да воюва тогава, е щяла да си загуби целия авторитет на Балканския полуостров.

- Мнозина застъпват мнението, че Русия не ни е освободила от братски чувства, а се е ръководила от своите стратегически интереси. Съгласен ли сте?

- Всяка велика сила има свои интереси. Но след като руските сили стигат на 20 км от Цариград, се подписва Санстефанският предварителен договор. И в него пише, че се изпълнява решението на великите сили за възстановяване на българската държава. Е, какво повече да кажем? Да четат!

Други от Пловдивски

Кметът Костадин Димитров: Вие сте тези, които правят Пловдив специален и уникален град

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави официално гражданите за настъпването на новата 2025 г. Той благодари на всички за подкрепата и посочи, че именно те са тези

Костадин Димитров: Нека съхраняваме огъня на знанието и безусловната любов към Родината

Нека съхраняваме огъня на знанието, стремежа към просветление и безусловната любов към Родината. Това призова кметът на Пловдив Костадин Димитров в Деня на народните будители

Костадин Димитров: Развитието на спортната инфраструктура е сред приоритетите на ГЕРБ

Традиционният футболен турнир, организиран от структурата на ГЕРБ в район „Западен", се проведе днес на игрище „Селект". Той бе открит от кмета на Пловдив Костадин Димитров в присъствието на

Кметът на Пловдив: Съединението ни дава увереност, че обединени можем да преодоляваме предизвикателствата

Най-пловдивският ден в българската история ни дава увереност, че обединени можем да преодоляваме предизвикателствата и да постигаме целите си. С тези думи кметът на Пловдив Костадин Димитров честити

Каква е истината за освобождението на Пловдив

Нелепо е да се твърди, че турците сами са напуснали града – напротив, готвели са пълното му опожаряване На днешния ден, вместо да спорим и сипем хули, е редно да отдадем почит  на онези

>