Ректори: Може да се сдружаваме, но доброволно
l Университетите очакват да чуят днес какви реформи във висшето образование предлага министър акад. Николай Денков
l Преди окончателните решения ще се проведе обществено обсъждане
Сдружения на университетите, но на доброволен принцип без загуба на автономията. Това очаква да чуе от министъра на образованието ректорът на Минно-геоложкия университет проф. Ивайло Копрев, който залага на спазването на Закона за висшето образование и на Стратегията за развитие на висшето образование.
Още от края на януари университетската
гилдия се разтревожи
от слухове за обединяване на университети, сливане в мегаструктури и т.н. Днес на заседанието на Съвета на ректорите министърът на образованието и науката акад. Николай Денков ще запознае ректорите с идеите си за реформи във висшето образование с цел повишаване на качеството и международната разпознаваемост на университетите.
Министър Денков ще присъства и се надявам да обсъдим всички въпроси, включително и теми за сливания на университети, финансиране на висшето образование и евентуални предстоящи нормативни промени, каза ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков, който е председател на Съвета на ректорите.
“Надявам се да проговори разумът,
да не се правят формални и
немотивирани обединения
Какво ще спечели държавата, ако събере академиите по изкуствата”, каза ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков. Според него трябва да има преструктуриране, но там, където работите не вървят.
“Тази година ставаме на 125 години. През тези години академията е минала през какви ли не ситуации - и войни, и катаклизми. Художествената академия не е само образователно висше училище, тя е културна институция”, допълни ректорът.
Според ректора на Химикотехнологичния и металургичен университет проф. Сеня Терзиева нещата са се регулирали. “Днес (вчера - б.а.) имахме среща на изследователските университети, беше много продуктивна, за да се постигнат високи резултати в най-добрите области на науката, не е ставало дума за сливания”, уточни проф. Терзиева.
“Надявам се, че ще има чуваемост по нещата. Внесли сме декларация, подписана от 16-17 ректори от страната, в която казваме, че за нас такъв начин на обединяване на вузовете е нецелесъобразен и непонятен. Не знаем какво се очаква от висшето образование при такова
механично
сливане
на вузовете”,
коментира и ректорът на Лесотехническия университет проф. Иван Илиев. Какво ще е официалното становищше на Министерството на образованието и науката (МОН), очаква да чуе и проф. Христо Белоев, ректор на Русенския университет и заместник-председател на Съвета на ректорите.
Идеите, които министър акад. Николай Денков ще представи на заседанието на Съвета на ректорите, ще бъдат оформени като предложения за промени в закони и проектите ще бъдат представени за обществено обсъждане, увериха от образователното министерство.
Още на 3 февруари от МОН излязоха с позицията, че министерството обмисля варианти за обединяване на някои висши училища под различни форми в съответствие със Стратегията за развитие на висшето образование и с цел повишаване на качеството. Обсъжданите варианти обаче нямали нищо общо с тиражираната информация за създаване на мегаструктури и намаляване на държавните висши училища от 38 на 16. Не става дума за сливане и обезличаване на висши училища, а за форми на сътрудничество, при които те ще получат по-добра международна разпознаваемост.