Доходът от пенсии във Видин почти колкото средната заплата там
Средният доход от пенсия в някои области на България е вече почти колкото средната заплата в тези области. Това сочат изчисления на Института за пазарна икономика на база платените от НОИ пенсии и броя на пенсионерите във всяка област.
Трите области, в които размерът на средната пенсия се доближава най-много до средната брутна работна заплата, са Видин, Кюстендил и Перник. На другия полюс са столицата, следвана от Пловдив, Варна и Стара Загора.
Данните от държавното обществено осигуряване са за изплатените реално през 2020 г. пенсии и затова те са сравнени със средната заплата тогава. Във Видин например доходът от пенсия представлява 43% от средния доход на населението, докато от работна заплата е 57%. Това се дължи както на факта, че брутната заплата там е най-ниската в страната, така и на застаряващото население. По последни данни средната заплата в област Видин в края на 2021 г. е 1098 лв., но в края на предходната година е била 990 лв.
Същото е съотношението между средната заплата и средната пенсия и в Кюстендил, но там сумите са малко по-високи – заплатата в края на 2020 г. е била с 3 лева по-висока.
Следващата такава област е Перник, където, ако се сравни средната заплата със средната пенсия, се оказва, че пенсията е 41%, а заплатата - 59% от средния доход.
В данните от НОИ са включени само пенсиите, а не всички социални плащания – за безработица, майчински и различни други помощи. С тях вероятно доходът от пенсии и помощи би се изравнил напълно със средната заплата в тези три области.
От ИПИ посочват, че основните причини за това съотношение са две: застаряващото население в тези области и твърде ниската средна заплата там.
В София-град например има несравнимо повече на брой пенсионери, отколкото в която и да е друга област на страната, но и средната заплата там е 2,5 пъти по-висока. Затова сравнение между изплатените пенсии и заплати там показва съотношение 90 към 10 за средна заплата – пенсия.
Изводът на ИПИ е, че сегашният солидарен пенсионен модел освен трансфер между поколенията прави и своеобразен трансфер на доход от работещите в София към пенсионерите в цялата страна и особено към областите с най-застаряло население.