Държавата плаща на родителите, ако децата им нямат място в ясла
С ваучерите за храна ще може да се покриват сметки за парно и газ, не само за ток и вода
Държавата да плаща на родители, ако децата им не бъдат приети в ясла заради липсата на места. Такова предложение са внесли от управляващата коалиция между двете четения на държавния бюджет.
Вносителите предвиждат за това да се отпуснат 600 хил. лв., с които да се осигури подкрепа на родителите, “чиито деца не са приети в общински детски ясли или яслени групи в общински или държавни детски градини”. Идеята е чрез отпускане на тази помощ родителите
да имат
възможност за
алтернативно
осигуряване на
грижи за децата,
докато те могат да се развиват професионално, обясняват вносителите.
За децата над 3-годишна възраст управляващите вече оповестиха, че с държавния бюджет предвиждат от 1 април детските градини да станат безплатни, както и яслите за най-малките, за които има места. Това ще струва допълнителни разходи от 93 млн. лв.
В четвъртък срокът за предложения за промени в бюджета изтече, а внесените са общо 108, предимно от опозицията в лицето на ГЕРБ, които са вкарали над 70 предложения. В едно от тях те се припокриват с ИТН, които предлагат ДДС за плодове и зеленчуци да се намали от 20 на 9%. Това обаче има голяма вероятност да не срещне подкрепа, защото не е залегнало в коалиционното споразумение между четирите партии, въпреки че в редица страни като Румъния, Гърция и Италия данъкът върху хранителни продукти е в диапазона 8-10%, като в Малта дори е 0.
От партията на Трифонов отново са внесли и предложението за намаляване на партийната субсидия за левче на глас.
В предложенията на управляващата коалиция са записани и текстовете, които разширяват възможностите за използване на ваучерите за храна. Във внесения от Министерския съет проект за бюджет е предвидено с тях да може да се плащат и сметките за ток и вода. Сега се предлага това да важи и за фактурите за парно и газ.
Стойността на
ваучерите се
увеличава от
80 на 200 лева
За да може да се ползват за плащане на комунални разходи, операторите, които ги издават, трябва да сключат договори с доставчиците на съответните услуги - топлофикации, ВиК, газови и електроразпределителни дружества.
Освен това е нужно да предоставят на работодателите и ползвателите списъци с обекти, които приемат ваучерите за плащане.
Квотата им с бюджета за тази година се увеличава на 1 млрд. лв. Ваучери получават 450 000 души, те могат да бъдат използвани в над 10 000 търговски обекта. Включени са най-големите търговски вериги, малки магазини, ресторанти, кафенета и други заведения за храна и безалкохолни напитки.