Електронни “очи” и “уши” ще предотвратяват горски пожари в Гърция и Италия
Система от дронове, видеокамери и сензори в Пулия и Епир ще предупреждава за рискове от подпалване на дървета
Представете си една територия, която включва тази на Рим, Милано и Неапол, взети заедно. Толкова е голяма гористата зона, унищожена от пожари през 2021 г. в Италия. Проблемът достигна критична точка, особено в южните региони. Затова и представители на науката и технологиите обединяват сили, за да измислят иновативни методи за борба с пожарите.
Система от безжични сензори, метеорологични станции, видеокамери с висока резолюция и дронове ще бъде пусната в действие в Италия и Гърция, за да помогне за предотвратяването на горски пожари. Тя е предназначена най-вече за труднодостъпни и високорискови зони в двете страни и има за цел да прави мониторинг в реално време за опасностите от подпалване.
Това става в рамките на проект за междурегионално сътрудничество от европейската програма Interreg. Той носи името “Офидия 2” и има за цел да създаде електронни очи и уши, които ще гледат и ще слушат промените в околната среда. Така ще прeдупреждават за възможни горски пожари. Цялата информация, която събират, ще бъде предавана на център за мониторинг в Пулия. Именно южната италианска област с център Бари и гръцката зона Епир с център Янина са част от проекта, чието разширено наименование е Operational Fire Danger prevention platform 2.
Целта на проекта е да предизвика чувствителност и у гражданите на двете зони към проблемите на околната среда.
Чрез телефонното приложение
FireAware ще се търси
ангажирането и на младите
поколения в сигнализирането за евентуални горски пожари. Затова създателите на проекта организират и посещения на ученици в природни паркове, опитвайки се да ги направят съпричастни при реализирането на метеорологични станции и видеоматериали.
Според Джовани Алоизио, който е координатор от страна на Евро-средиземноморския център за климатични промени (CMCC Foundation), с помощта на високи технологии и безжични мрежи, базиращи се на иновативни сензори, ще се търси разрешение на проблемите, причинявани от горските пожари. Пред в. “Република” Алоизио твърди, че научноизследователски групи от Пулия и Епир са обединили усилията си в рамките на 3 години, за да достигнат до иновативната система от “очи” и “уши”. Всички те ще бъдат свързани с контролни зали в Гражданска отбрана в Пулия, с администрацията и с пожарникарите на Епир. Досегашните резултати са били доста окуражаващи. Това ще позволи системата, в която наука и технологии си стискат ръце, да бъде използвана и за други гори и природни паркове на национално и международно ниво.
Как точно действа системата
120 устройства с безжични сензори с наименованието TreeTalkerFire се поставят на определени дървета. Те са в състояние да открият и
да предупредят за пожар и
на 200 метра разстояние
След това данните, свързани с температурата, влажността на въздуха, интензивността и посоката на вятъра, състоянието на растенията, на дърветата и на листата им се предават до контролния център. Там Гражданска защита, която е ангажирана в мониторинга, може да прецени рисковата зона и да планира действия за евентуална интервенция. В област Пулия подoбни “очи” и “уши” са разположени в зона от 100 хектара в няколко природни резервата до Таранто и Лече. Видеокамери, поставени на различни места в горите, също предават кадри в реално време. Кръжат и дронове, които да наблюдават възникнали пожари и да предават информацията.
Какво означават за флората и фауната горските пожари
През миналата година в Италия са
изгорели гористи зони, чиято
територия е колкото Рим,
Милано и Неапол, взети заедно
Това сочат данни на European Forest Fire Information System на Европейската комисия. Според тях 150 000 хектара гори са изпепелени през 2021 г. на Апенините. Милиони диви животни – таралежи, катерици, елени, сърни, лисици, костенурки, гущери, са изгорели живи като факли по време на пожарите. За да се възстановят опожарените площи, ще бъдат необходими поне 15 години.
Най-пострадала е Южна Италия, която е жертва и на климатичните промени, причинили опустяване на обширни райони. В Сицилия например горските пожари са засегнали над 3 процента от повърхността. В Сардиния 20 000 хектара изгoрели земи са довели до евакуирането на стотици хора.
Щетите са и за селското стопанство, се казва в доклад на производителите на Ботуша. Една пета от територията на Италия днес е заплашена от опустяване. Климатичните промени, съпътствани от дълги суши, които пък са следвани от интензивни валежи и непрекъснато повишаване на температурите, са пагубни за територията. Всичко това води до ерозия на крайбрежието и намаляване на органичните съставки в земеделските терени, алармират в доклада си Зелените в Италия.
Горските пожари заедно със сушата, екстремните температури, проливните дъждове и бурите са основна причина за природните бедствия и за последствията им, свързани както с човешки жертви, така и с икономически щети.
Всяка година в ЕС изгарят около половин милион хектара природни зони. Според научния анализ на World Weather Attribution климатичните промени са увеличили поне с 30% възможностите за екстремни температури, водещи до пожари.