Феновете на "Ботев" изригнаха пак: Стадионът е доникъде, няма да стане до края на 2023 г.
За пореден път изригнаха на привържениците на "Ботев" (Пловдив), заявявайки, че строителството на Колежа е доникъде и няма да бъде завършено в срок.
Това стана два дни, след като членовете на сдружението излязоха със същата позиция към градските власти, които ги увериха, че до 15-и проектантът арх. Георги Славов щял да входира документацията. Според запалянковците обаче стадионът няма да бъде готов дори до края на 2023 г.
"Още през 2020 г., преди пускането на обществената поръчка, предупредихме зам.-кмета Пламен Райчев, че след като община Пловдив възнамерява да въведе обекта в експлоатация частично за провеждане на футболни срещи за нивото на "efbet Лига“, тя трябва да раздели обекта на етапи на завършеност. Това е нужно, защото съгласно първоначално издаденото разрешение за строеж обектът трябва да се въведе в експлоатация след пълното завършване на всички сектори или на всеки един от тях поотделно на 100%", се казва в позицията на феновете. Никой обаче не се е вслушал в думите им. Община Пловдив провела обществената поръчка, като е вменила на строителя в тримесечен срок да изготви финансово-строителен план, в който да представи какво ще изпълни с осигуреното финансиране. След неговото изтичане се е стигнало до април 2021 г. Тогава строителят предложил да бъдат изградени напълно две трибуни - "А" и "Г", и то с частична козирка.
Твърдата позиция на феновете е принудила общината да въведе етапност в изпълнението на строителството, в които всички търговски площи да се изпълнят във втория етап. Стигнало се е до забавяне с 6 месеца на възлагателното писмо до арх. Георги Савов, необходимо му за препроектирането.
"До крайната дата на завършване на цялата обществена поръчка остават 11 месеца, а община Пловдив няма дори необходимите проектни документи за изпълнение на строителството. С тези темпове на действие, всъщност бездействие, не се вижда краят на построяването на стадион "Христо Ботев", завършват феновете.
25 млн. лева отпусна държавата за Колежа, а градежът бе поверен на фирма, специализирана в международните превози.