Зърнопроизводител пуснал багера на плажа във Вромос, заравнявал за каравани?
Плажът няма концесионер, една от причините е, че от години се говори за завишена радиоактивност в района
Багеристът казал кой го праща, но нямал договор
Бреговата ивица е нарушена, да има къмпинг, но законен, каза кметът на Черноморец Росен Деспов
Дежурни от няколко институции в събота и неделя, за да реагират веднага при сигнали за нередности, иска зам. областният на Бургас Пламен Янев
Багер, който рови брега в залива Вромос край Черноморец, вдигна новата власт на крак в почивните дни.
Снимки на машината разпространиха жители на курортното градче. Областният управител на Бургас Стойко Танков разпореди проверка, а ресорният зам. областен Пламен Янев огледа терена и заедно с кмета на Черноморец Росен Деспов.
За 2 дни полицията в Созопол успя да открие багериста и собственика на техниката. Той посочил кой му е възложил работата, но не могъл да покаже договор. Нароченият за поръчител, който също е установен – отричал. Междувременно
COVID повалил
багериста и
отложил
разпита му,
научи “24 часа”.
“Установено е, че при разчистване на частен терен натрупана земна маса е избутана към морето, като е засипана част от плажната ивица.
Предстои да се направят замервания в кой точно терен е навлязла техниката и какви са щетите. Обмисля се вариант как обратно да бъде изгребана земната маса, за да се възстанови частично брегът”, коментира Пламен Янев.
В понеделник той събра представители на РИОСВ и полицията, за да обсъдят казуса.
Според местни, освен че е изсипал земна маса в морето, поръчителят се е опитал да направи нещо като буна, натрупвайки камъни. Нейната цел според експерти била да промени течението на морската вода и там да се образува малък плаж.
Брегът е стръмен 3-4 метра и на практика няма място да се разпъне и една хавлия през лятото. А според жители на Черноморец стопанинът на имота имал намерение да прави къмпинг за каравани.
Запознати твърдят, че става дума за бизнесмена Янко Пенев, чиято фирма “Лимец 1975” се занимава със земеделие. “Няма да коментирам”, каза той пред “24 часа” и затвори телефона.
Екипът ни установи на място, че парцелът, който обхваща борова гора на метри от морето, действително се подготвя за предстоящия сезон. Окастрени са част от клоните, теренът е заравнен и разчистен.
Според хора от Черноморец имотът, който е около 30-40 дка, е станал собственост на местния предприемач и зърнопроизводител Пенев, след като той изкупил няколко парцела от местни и ги окрупнил най-вероятно с намерението да прави къмпинг за каравани.
Мястото е само на 2-3 км от Черноморец в посока Бургас и е със страхотна гледка към залива.
Плажът на Вромос няма концесионер, а една от причините е, че от години се говори за завишена радиоактивност в района. Въпреки тези слухове всяко лято в горичката нелегално се настаняват десетки каравани и палатки, които къмпингуват безплатно през целия сезон.
“Идеята за къмпинг за каравани не е лоша, стига всичко да е законно. Докато не приключи проверката на полицията, не бих могъл да кажа кой е нарушителят, но е факт, че бреговата ивица е нарушена”, коментира пред “24 часа” кметът на Черноморец Росен Деспов.
“Засега няма
постъпило
инвестиционно
намерение
за изграждане на къмпинг там”, заяви кметът на Созопол Тихомир Янакиев, който нареди проверка.
По принцип общината винаги е била противник на дивото къмпингуване в района, което, освен че не носи приходи в бюджета от такси за наеми на палатки и каравани, харчи пари и за почистване на многото боклук, който оставят след себе си летовниците.
“Нямаме против къмпинг около Вромос, но легално”, казва и созополският кмет. Проверка на общината в първия работен ден на седмицата показа, че голям терен край залива се заравнява.
На място бяха главният архитект на Созопол Радост Георгиева и геодезисти, които по кадастрални карти проверяваха имотите и собствениците им.
“Много от имотите са частни, а в общия устройствен план се предвижда частично застрояване. Част от терените се водят земеделска и горска земя и за изграждане на къмпинг ще трябва да се промени статутът им. Имаме много такива инвестиционни намерения в границите на общината”, каза арх. Георгиева.
Общинските експерти установили, че заравняването с багер е само на частен терен, а не на плажа. Багерът обаче е минал през пясъка, за да изхвърли част от баластрата. На брега са останали само големите камъни от частния терен, казват проверяващи.
“Каквото и да се строи край Вромос, е недопустимо да се появяват багери на пясъка”, заяви председателят на общинския съвет в Созопол Георги Пинелов, който на 28 януари е подал сигнала за верижната техника на тел. 112.
Преди седмица той сезира трима министри за плажа на Черноморец, който според местните се заблатява заради новото пристанище, променило движението на водните течения.
“Проверката за Вромос все още е на ниво преписка в полицията.
Рано е да се
говори за
повдигане на
обвинения
Но много бързо са били установени извършителят и собственикът на машината. Става дума за възлагане на дейност”, коментира пред “24 часа” зам. апелативният прокурор на Бургас Йовита Григорова.
“Случаят много
напомня на този
с разораната
дюна на къмпинг
“Смокиня”
И там се използваха почивните дни, за да не могат институциите бързо да реагират”, коментира зам. областният Янев. Той допълни, че за да се сложи точка на подобни своеволия, се обмисля създаването на алгоритъм – да има дежурни представители от няколко институции в събота и неделя, за да реагират веднага на сигнали за нередности.
Въпреки че плажът на Вромос се води радиоактивен, интересът към него е голям. Предпочитан е от почитатели на дивото къмпингуване заради непокътнатата девствена природа и отдалечеността му от Созопол, а в същото време е само на 10 минути с кола от него.
Затова през годините летовници често разпъват палатки в гористата местност на крачка от морето напук на указанията, че ивицата е неохраняема зона.
Туристите не вярват на предупрежденията за радиоактивния пясък и смело плажуват.
Ивицата бе замърсена от близкия рудник “Росен”, която затвори преди повече от 20 години. Той е замърсен от отпадните води, които навремето са зауствани в залива от добива на медна руда с високо съдържание на уран.
След закриването на мината пясъкът бе изгребан и заменен с нов, но продължават да се отчитат високи нива на радиация. Поради тази причина плажът въобще не се обявява на търг за концесионер.
През 2018 г. стряскащи предупреждения за високи нива на радиация в разгара на сезона взеха главата на зам.-шефката на РЗИ в Бургас Виргиния Цанова, която предупреди летовниците да внимават и излезе с информация какви поражения може да нанесе на човек пясъка там.
След нейни изявления медиите съобщиха, че радиацията на Вромос е до 50 пъти по-голяма от всички останали плажове по нашето Черноморие. От ръководството на РЗИ опровергаха, като обясниха, че Цанова вероятно е била разбрана неправилно или е направила лапсус.
Гама-фонът е бил завишен само 2 до 3 пъти над нормалния, а до 50 пъти над нормите достигали радионуклидите в пясъка и почвата, обясни тогава шефът на инспекцията д-р Георги Паздеров.
И допълни, че повишението от 2 до 3 пъти на радиацията също крие риск, макар и минимален, затова всяко лято на плажа се поставят предупредителни табели.
Резултатите от измерванията не са еднакви през годините, но винаги уредите отчитат по-голяма радиация. Затова и районът все още е незастроен.
Според част от местните жители обаче информацията за радиация е силно преувеличена и през годините е обслужвала политически интереси.