"Булгаргаз" публикува доклада от проверката на собственика си - БЕХ
"Булгаргаз" публикува доклада от проверката на работната група на своя принципал - Българския енергиен холдинг, за дейността на компанията при управлението на газовите доставки за периода 2019-2021 г. , заедно със своите забележки към него. Изчистени са всички конкретни данни, дори и името на азерския доставчик. Както вече в медийното пространство изтече това е Azerbaijan Gas Supply Company (AGSC).
Сериозно място в проверката е отделено на договора с азерския консорциум и точката на доставка. По повод точката на доставка, е записано: становището на правните консултанти на БЕХ по английско право е, че само Комотини (това е началото на българо-гръцката газова връзка - б.р.) е точка на доставка по договора и че всяка друга точка и обеми газ следва да се договорят с азерския доставчик допълнително, а не са негов ангажимент по оригиналния договор.
В доклада е отбелязано, че "Булгартрансгаз" потвърждава пълна възможност за пренос от двете точки на границата между Турция и България. "Булгаргаз" пък е пояснил, че операторите на българската и турската мрежа не предлагат такава възможност и че до ден днешен в точката на свързване на газопроводите между България и Турция не се предлагат капацитетни продукти. Въпреки запитванията на компанията към двамата преносни оператори - на България и Турция, отговор от турския нямало.
Задава се въпрос защо в допълнителното споразумение за договорения временен период до въвеждане в експлоатация на IGB (интерконектор Гърция-България - б.р.) не е договорена доставка на азерски газ в обем .... м на година. Става ясно, че има две споразумения за временна доставка на точка Неа Месемврия, договорени при рискове, които са заличени. Първото споразумение е одобрено от борда на директорите на БЕХ, енергийното министерство и Министерския съвет. "Булгаргаз" пояснява, че при второто споразумение са договорени по-големи количества, но при прекъсваем капацитет, което е риск от неравномерни доставки. За него има одобрение от БЕХ и от Министерството на енергетиката.
"Булгаргаз" изброява куп номера на писма до 15 декември 2021 г., с които иска пълните доставки азерски газ.
Комисията заключва, че от представената кореспонденция е видно, че описанието, изложено в обяснението, не съответства в цялост на кореспонденцията между страните. Компанията възразява.
Препоръката на БЕХ е да се положат усилия, независимо от липса на задължение от доставчика, за резултатно и спешно договаряне на ... метра на година газ още преди въвеждане в експлоатация на IGB, като се използват всички възможности за маршрути през Гърция или през Турция.
Другата препоръка е да се проучи възможността дали биха могли да бъдат доставени допълнителни обеми при цената на договора, ако не се получи съгласие от множеството акционери в азерския консорциум.
Другият вариант е, ако не се постигне увеличаване на обемите, то по-голямата част да се изтеглят през зимния период.
По повод начина на формиране на цената проверяващите отбелязват, че тя се формира от заявените доставки от клиентите, от азерския газ плюс газа от хранилището в Чирен и се допълва от количествата руски газ. Отбелязват, че не винаги количествата от газовото хранилище са с цена по-ниска от тази на "Газпром", а за януари-март 2020 г. тя е два пъти по-висока.
"Булгаргаз" отбелязва, че това не е коректно, тъй като през този период е станало предоговарянето с руската компания на формулата за ценообразуването, което доведе до падане на цената. За газа в Чирен преизчислението на цената е било направено изцяло през март 2020 г., а не на месечна база.
Има заключения и за складирането и добива на газа в Чирен и въпрос защо "Булгаргаз" е приел да нагнети в хранилището количествата, които са задължение на столичната топлофикация. Окончателната препоръка е да се разработи единна система за отчетност при нагнетяването и добива на газ, средните цени и да се следи съответствието им с регулирания пазар. "Булгаргаз" реагира, че води стриктна отчетност и прилага оборотна ведомост.
Групата смята, че е необходимо и да се следят източниците на доставка, които формират миксовете от количества природен газ за различните пазари - регулиран, свободен с дългосрочни договори, програма за освобождаване на газ за борсовия пазар.
Предлага се още да се разработи политика за изготвяне на търговския календар за търговете за незакупените количества газ на борсата и да се определят минимални и максимални количества, които могат да бъдат купени от един участник.
БЕХ настоява да се разработи политика за ценообразуването и за нуждите на свободния пазар. "Булгаргаз" възразява, че няма аргументи индустрията да не ползва цената, реферираща към регулираната и така да се ползват от договорите на "Булгаргаз" с неговите доставчици.
Друга препоръка е да се разработи политика за закупуване на допълнителни количества газ извън този по дългосрочни договори, като се запишат ясни критерии при какви условия да стават сделките.
Отделено е сериозно внимание и на задълженията на "Топлофикация - София" и цедирането им към БЕХ, като се посочва, че тя е ангажимент на Столичната община. Проиграва се и вариант за спиране на газа, което обаче ще засегне други потребители.
Препоръчва се цялостен одит на газовата компания.
Докладът е публикуван на сайта на "Булгаргаз" - https://www.bulgargaz.bg/upload/editorfiles/files/