Румъния вече харчи близо 4 млрд. аванс за възстановяването

13.01.2022 22:21 Пламена Томева
На 27 септември м.г. шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен пътува до Букурещ, за да съобщи лично на румънския президент Клаус Йоханис и на тогавашния премиер Флорин Къцу, че националният план е одобрен.

Букурещ поиска 14,2 млрд. евро грантове и 14,9 млрд. заеми

Румъния вече разполага с 3,79 млрд. евро предварително финансиране от Брюксел по националния си план за въстановяване и устойчивост. Сумата набъбна, след като в четвъртък Министерството на европейските инвестиции и проекти в Букурещ съобщи, че Еврокомисията авансово ще преведе 1,94 млрд. евро по частта заеми, заявени от страната. Въпреки че предварителните плащания не са обвързани с целите на плана, ведомството подчертава, че получава парите, защото “целите и основните етапи за четвъртото тримесечие на 2021 г. са постигнати”. Тази сума е в допълнение към първата вноска предварително финансиране по компонента безвъзмездна помощ, изплатена от ЕК на 2 декември 2021 г. в размер на 1,85 млрд. евро. По този начин към днешна дата общо 3,79 млрд. евро са предоставени на Румъния, което представлява 13% от общата заявена сума в плана на Букурещ.

Всяка държава, получила одобрение на намеренията си за инвестиции и реформи преди края на 2021 г., имаше право на авансово плащане, за да стартира бързо реализацията на проектите си, които трябва да са приключили до края на 2026 г. 23 от страните - членки на ЕС, получиха средства още преди старта на изпълнението на плановете си, като само България, Полша, Унгария и Нидерландия не успяха навреме.

Румъния представи своя план за възстановяване и устойчивост още на 31 май, но той бе одобрен от ЕК чак на 27 септември, а от Съвета на ЕС - на 28 октомври. Страната поиска 29,2 млрд. евро - 14,2 млрд. евро безвъзмездни средства и 14,9 млрд. под формата на заеми.

Планът на Букурещ включва мерки за постепенно спиране на производството на енергия от въглища и лигнитни въглища до 2032 г. Тази реформа ще бъде подкрепена с 855 млн. евро.

Реформите, насърчаващи устойчивия транспорт, включват декарбонизация на автомобилния транспорт, екологично данъчно облагане, стимули за превозни средства с нулеви емисии и модално преминаване към железопътния и водния транспорт. 3,9 млрд. евро са отпуснати за електрифицирани железопътни линии и влакове с нулеви емисии.

Предвиждат се мерки на стойност 881 млн. евро за модернизиране на училищните лаборатории и създаване на интелигентни лаборатории, включително в университетите.

Други от От страната и света

Новият министър на просветата Красимир Вълчев: Ще има последователност и приемственост

Ще има последователност и приемственост в работата и политиките в образованието и науката. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след като прие поста от служебния министър

Слави Трифонов: Трябва да мислим повече за хората, след това за себе си

За добро или за лошо зулусите не са живели в България и второ - един мъж първо трябва да мисли за хората, които обича и на които държи, а след това да мисли за себе си

Росен Карадимов предаде иновациите на Томислав Дончев

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев прие поста от служебния Росен Карадимов по време на церемония в министерството

Предадоха на съд във Видин четирима, помагали на чужденци да влязат в страната

Районната прокуратура (РП) – Видин внесе в съда обвинителен акт по дело за незаконно подпомагане на чужденци да преминават в страната в нарушение на закона

Двама от заложниците в Газа, които се очаква да бъдат освободени, са държани там от години

Израелски медии съобщиха днес, че двама от заложниците, които се очаква да бъдат освободени през първата фаза на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас"

>