Помощта за скъпия ток с таван до 250 лева за мегаватчас
Новата схема за подпомагане влиза в сила от тази година, за декември остава лимитът от 30%
Онлайн срещата на премиера Кирил Петков с работодателските организации за компенсациите за скъпия ток е била резултатна, научи “24 часа” от участниците в нея. Дистанционното обсъждане на различията и търсене на приемливо решение за бизнеса се наложи заради карантината на министър-председателя.
Преди Нова година правителството прие модел за обезщетения, в който долната граница да е 185,59 лв. за мегаватчас, колкото е средната пазарна цена за юли 2021 г. Въведе се и таван - 75% от разликата между пода и пазарната цена за месеца, за който е компенсацията, но не повече от 30%. Точно тези 30% взривиха работодателите, които поискаха среща с президента Румен Радев и с премиера Кирил Петков.
Бизнес организациите бяха против определения 30% от пазарната цена таван на помощта и искаха подът да е 119 лв., колкото е прогнозната пазарна цена, определена от КЕВР от 1 юли, която се прилага върху цените за регулирания пазар, върху който парламентът наложи мораториум.
Бизнесът е направил отстъпка долната граница да не е 119 лв., като е приел 185,59 лв., каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. Двете страни са се договорили компенсацията да е 75% от сумата, която се получава от разликата между долната граница – 185,59 лв. за мегаватчас, и пазарната цена на платформата “Ден напред” на борсата за месеца, за който е компенсацията, но не повече от 250 лева. Определените по-рано 30% отпадат. Велев заяви, че са съгласни, защото това означава, че тази горна граница от 250 лв. за мегаватчас се получава при цена на борсата от 520 лв., каквато той се надява да не се случва скоро.
При предишните 30% ограничение обезщетенията приключват при цена от 310 лв.
Работодателите са приели още бизнесът да не получава помощи под 185,59 лв. за мвтч цена на борсата.
От своя страна правителството не се е съгласило обезщетенията по тази схема да бъдат и за декември. Велев съобщи, че за ноември и декември печалбата на АЕЦ “Козлодуй” е към 600 млн. лв., а добавката по новия модел е щяла да бъде към 100 млн. лв.
Според него енергетиката може спокойно да изнася ток и да печели, а с парите от скъпия ток българският бизнес да получава компенсации.
Решението за този модел вероятно ще бъде обявено в сряда след заседанието на Министерския съвет.