ДПС, МВР и прокурори търсят дали и кой тук плаши живеещия в Париж Чобанов, за да го защитят (Обзор)
l Той отказва информация пред българските служби, които “били в неведение”, критикува новото правителство за липса на реакция и сочи индиректно Делян Пеевски за поръчител
l Депутатът и движението искат ДАНС да разследва, въпреки че журналистът разпространявал манипулации по адрес на партията, тъй като свободата на словото трябвало да се гарантира
Един журналист и един политик в разстояние на часове огласиха тревожна информация от чужди служби, че животът им е в опасност.
Направиха го независимо един от друг Атанас Чобанов от bird.bg и общинският съветник Борис Бонев от “Спаси София!”. Не е ясно дали става дума за една и съща спецслужба, но българските им колеги бяха изненадани и започнаха проверки.
Политикът пусна пост във фейсбук, че заплахите срещу журналиста “подозрително” приличали на отправените към него. Виж по-долу реакциите по казуса “Бонев”.
ДПС, прокуратурата и МВР се задействаха, но самият Атанас Чобанов, който живее в Париж, обяви, че няма да дава показания и ще разчита на “западните служби за сигурността си”.
Журналистът прояви сериозна активност в последните дни в сайта си, разказвайки историята за обаждане в петък от “официално лице за “локална” за България заплаха. Самият Чобанов бил във Франция. Той уведомил българските служби, които били “в неведение”, и все още нямал официално потвърждение, че са предприели нещо. Видимо от коментарите му е недоволен и от новото българско правителство, което не проявило активност по казуса.
Споделя подозрения, че поръчката срещу него идвала от “първия ред на парламента”, където седи депутатът от ДПС Делян Пеевски. Сайтът, който е собственост на Чобанов, писал за лобистка кантора в САЩ, която защитава политика по казуса “Магнитски”.
Най-бурно и първи реагираха от ДПС. Лидерът Мустафа Карадайъ и депутатите Йордан Цонев и Делян Пеевски внасят сигнал в ДАНС с искане за проверка на твърденията на Чобанов.
“Журналистът Чобанов и сайтовете “Биволъ” и “Бърд.бг” неведнъж са разпространявали манипулации и тенденциозни внушения по адрес на ДПС и на депутати от партията, с което са се поставили в услуга на задкулисния кръг “Капитал” и обслужват неговите и на медийния олигарх Иво Прокопиев бизнес и политически интереси. Въпреки това от ДПС считаме, че свободата на словото и неприкосновеността на журналистите при упражняването на тяхната професия са от първостепенно значение за всяко демократично общество и трябва да бъдат гарантирани”, пишат от ДПС в позицията си, с която настояват за разследване с цялата строгост на закона.
Чобанов им отговори с определението “мафиотска организация под прикритие на политическа партия".
Прокуратурата, която до понеделник също не е знаела за заплахите срещу журналиста, се самосезира и ще го разпита. Той пък любезно отвърна, че сведения ще даде след оставката на главния прокурор. Чобанов не разяснява защо обаче не се доверява на МВР и ДАНС, които са в открита война с Иван Гешев.
53-годишният Атанас Чобанов живее в Париж от 1991 г., но се прибира и в България. Преди да стане журналист, е изкушен от политиката. Кандидат е за член на БКП като младеж, но след това е близък със СДС, НДСВ, а през 2009 г. е кандидат за евродепутат от Синята коалиция, а през 2014 г. от “Зелените”. По-късно се появи и на учредителното събрание на “Да, България”.
Чобанов е филолог и представя себе си като учен. Става популярен с бума на социалните мрежи, където е особено активен и най-вече със сайта “Биволъ”. Тази медия развиват с Асен Йорданов и Димитър Стоянов. Членове са на международни организации за разследваща журналистика.
Публикациите неведнъж са ставали повод за самосезиране на институциите, но и са предизвиквали скандали с недоказани твърдения. Като този с горенето на документи от обществени поръчки през 2019 г., когато бе забъркан и директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов. Историята така и не получи потвърждение. Но пък имаше ефект разследването им с къщите за гости - скандалът, който помете зам.-министъра на икономиката Александър Манолев, сега подсъдим за злоупотреба със служебно положение и с европари. (24часа)