Странният случай с износа от Чирен
“Булгаргаз” е продавал от хранилището за Румъния, твърди министърът на енергетиката Александър Николов
Категорично не е вярно, отрича шефът на държавното дружество Николай Павлов
Поредна странна ситуация се получи около газа, този път за складирания в хранилището в Чирен.
В четвъртък в парламента енергийният министър Александър Николов заяви пред журналисти, че се проверява как “Булгаргаз” е изнесъл природен газ от газохранилището в Чирен до Румъния.
И в четвъртък вечерта, и в петък пред “24 часа” изпълнителният директор на газовата компания Николай Павлов категорично отрече. Министър Николов обаче каза: Спор няма, че има такъв износ. Има две борси, на които се случват сделки, на които участва и “Булгаргаз” по различни програми. Затова доколко са ефективни, кои са контрагентите, предстоят проверки.
Според енергийния министър не е било задължително тези количества природен газ да влязат на българския пазар. Трябва обаче да се прегледат в детайли какви са входящите данни, които “Булгаргаз” е предоставил на КЕВР, защото от гледна точка на регулиране на цената на природния газ комисията е изключително ограничена.
В момента има достатъчно количество природен газ в газохранилището в Чирен, така че не се очаква криза, увери Александър Николов. Дори и при евентуална ескалацията на ситуацията в Украйна количествата, налични в Чирен, ще са достатъчни. Ако това се случи обаче, ще има проблем с цената. От думите на министъра стана ясно, че България по-скоро ще се справи да достави нужните количества за консумация.
Въпросът при ескалация на напрежението е обаче каква би била цената и доколко тя ще е поносима за обществото, добави Николов.
Пред “24 часа” шефът на “Булгаргаз” Николай Павлов категорично отрече газ от Чирен да е изнасян към Румъния. Нямаме лиценз за търговия в тази държава, попитайте и преносния оператор (“Булгартрансгаз” - б. р.) дали сме резервирали капацитет в мрежата към Ръмъния, заяви той.
От преносния оператор заявиха, че това е конфиденциална информация. От други източници обаче разбрахме, че няма такъв резервиран капацитет.
Складираният в хранилището в Чирен газ, както и този, който постъпва от Азербайджан, са само за регулирания пазар, поясни още газовият шеф. Количествата, необходими за този пазар, се допълват от руския газ. Когато на дневна база се появи излишък от руския газ, тогава го продаваме на борсите в България, заяви той.
Всички количества, които се вадят от Чирен по график на оператора, влизат в ценообразуването и се продават на регулирания пазар. Същото е и за азерските количества. Те отиват на българския пазар - към топлофикационни и газоразпределителни дружества, към индустрията. Нашата дейност е изцяло насочена към задоволяване на потреблението в България и към договорите с клиенти, пряко присъединени към газопреносната мрежа, както и по програмата за освобождаване на природен газ за търговия на борсата. Ако останат количества по руския договор, тъй като в момента този газ е най-скъпият, ние ги предлагаме на организирания борсов пазар. Търгуваме и на едната, и на другата борса, и двете са лицензирани и са равноправни пред закона. Ние не знаем на кого продаваме, там всичко е анонимно. Не можем да контролираме какво се случва след продажбата, още повече, това е недопустимо. Ако цената на “Газпром” примерно е 105 лв., а на борсата е 200, ние няма да предлагаме ли? Категорично не сме продавали газ от Чирен на борсата, каза още Павлов.
Газови експерти от нивото на Павлов коментираха, че на дневна база “Булгаргаз” прави микс от газ от Чирен, азерски и руски. На количествата в тръбата няма етикет кой газ какъв е. Операторът давал график за максимума количества, които могат да се добиват от Чирен. Ако е топло времето в първата 15-дневка на януари, а по график максимумът количества е 45 млн. куб. м, то “Булгаргаз” можел да изтегли 40, а 5 да ги остави за втората половина, ако се очаква да е по-студена. Така можело да се ползва по-малко руски газ, който е по-скъп.
Така че другата гледна точка е, че при излишък от регулирания пазар на борсата се продава микс от газа.
Павлов обаче категорично отрече и повтори, че на борсата се продава излишъкът от заявен руски газ, ако го има на дневна база.