„Белият дроб“ на Лхаса

02.12.2021 18:08 Радио Китай

„Идвам тук на всеки два три дена за разходка и да дишам чист въздух, защото природата е изключително добра“, казва 70 и няколко годишната г-жа Джан, която е родена в Лхаса, а мястото е влажната зона „Лалу“, наричана още „белия дроб“ на Лхаса.

Влажната зона „Лалу“ е разположена в северната част на Лхаса. Площта ѝ е 12,2 квадратни км, а средното надморско равнище 3645 м. Тя е най-високата в света и най-голямата в страната вътрешна естествена влажна зона. Данни показват, че през лятото съдържанието на кислород около зоната е около 80%, а през зимата нивото му е 10% по-високо от другите райони на града. Затова местните жители я наричат „естествен кислороден пояс“.

Зоната е също рай за животните и растенията. Тук има защитени диви животни на национално ниво и уникални растения. Директорът на управлението на зоната Ламуцижън представи, че тук могат да се намерят общо 195 вида диви животни, 101 вида насекоми и 395 вида растения.

За жителите на Лхаса влажната зона е също рай. Тя е естествена биосистема на високо надморско равнище, която през 2005 г. бе определена за защитена на национално равнище влажна зона. През 2019 г. патрулната пътека в зоната бе отворена за публиката безплатно. Местните жители от различни етноси идват тук да се насладят на богатия на кислород въздух. Ламуцижън каза, че принципно зоната е отворена за посетители от 1 май, но хората харесват мястото и много от тях са изявили желание тя да бъде отворена предварително. Затова тази година зоната бе отворена в края на март. Всяка събота и неделя може да видите много семейства с деца и възрастни хора на разходка тук, добави още той.

Като естествен парк за влажни зони в Цинхай-Тибетското плато, „Лалу“ също се превръща в рай за туристите. Всеки ден тук идват много посетители от провинциите, за да дишат чистия въздух на платото на 4000 м надморско равнище.

Уандзю работи като рейнджър вече 14 години в зоната. Всеки ден се занимава с чистене и проверка на безопасността в зоната. Той познава всяко кътче в парка. Той казва с гордост, че всеки ден когато влиза в зоната и вижда зеленината навсякъде, чувства огромна радост. По време на ежедневния патрул из зоната, когато открие следа на някое ново животно, или нов вид птица, Уандзю усеща удовлетвореност и знае, че работата му си заслужава.

Други от От страната и света

Трафикът на "Капитан Андреево" и "Лесово" много натоварен

На границата с Турция трафикът е изключително интензивен на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) "Капитан Андреево" и "Лесово" на изход за товарни автомобили

Плодовете и зеленчуците поскъпват, мандарини и портокали с най-голям скок в цената

Плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас и през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предава БТА

Платформата "ТикТок" вече е недостъпна в САЩ

TikTok информира потребителите си, че приложението ще бъде „временно недостъпно" в неделя в САЩ, където влиза в сила закон, забраняващ социалната медия, предаде "Ройтерс"

Дефне и Алпарслан са най-честите имена на бебета в Турция за 2024-а

937 369 деца са се родили в Турция миналата година, показват данните на Генералната дирекция за населението и гражданството към турското министерство на вътрешните работи

Зелен билет за градския транспорт в София днес и утре

Зелен билет и безплатни буферни паркинги се въвеждат отново в София в днес и утре – на 19 и 20 януари, заради прогнозни данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) за очаквания

>