Решенията за финансите: семейно облагане, по-нисък ДДС за храни и лекарства, повече пари за общините
Семейно облагане, намаляване на ставки по ДДС за храни и лекарства и финансова децентрализация вероятно ще залегнат в коалиционното споразумение, ако четирите партии изчистят и детайлите по тях
Семейно подоходно облагане, диференцирани ставки по ДДС, промени в пенсионния модел, включително и чрез увеличаване на пенсионните вноски,
запазване на ставките за данъка върху доходите и данъка върху печалбата.
Това са темите, за които четирите партии, преговарящи по предпоследния раздел от споразумението - финансите, имат шансове да стигнат до общо решение и те да влязат като задачи за новото правителство, защото са сред приоритетите им.
Освен тях съгласие още преди дискусиите се очертава върху стъпките към еврозоната и запазване на валутния борд и фиксирания курс, засилване на контрола, за да се свие сивата икономика и се освободи финансов ресурс за социални и други дейности. Съгласие се очертава и по темата за
бюджетния дефицит, който трябва да се върне към 3% от БВП
в рамките на двугодишен период. Консенсус може да бъде постигнат и по въпроса за фискалната децентрализация, като уточняването на процент от данъка за физическите лица, който да остава в общините, най-вероятно ще бъде обсъждан в парламента.
Какво още предложиха партиите за дискусия?
БСП
очерта приоритетите си като: диференцирани ставки по ДДС от 20% на 9%, минималната заплата да се изчислява като процент от средната за предходната година, 6500 лв. еднократна помощ за всяко дете, при условие, че поне единият родител е осигуряван не по-малко от 24 предишни месеца. Въвеждане на семейно подоходно облагане с необлагаем минимум от 550 лв. за единия родител до навършване на 18 г. възраст . Увеличаване на максималния осигурителен доход до 3500 лв. като първа стъпка и обмисляне увеличаването на вноските за пенсия. Социалистите предлагат също да има безплатни ясли и детски градини за работещи родители.
"Има такъв народ"
се концентрираха около контрол над инфлацията, програмно бюджетиране , автоматизация на публичната администрация, преразглеждане на концесионните договори. Те ще настояват бюджетните пари да не се харчат от МС, а само след санкция на парламента. Те подкрепят финансовата децентрализация, като според тях размерът на оставащите средства в общините може да се движи около 1/5 от прихода по ДОД.
И партията на Трифонов подкрепя семейното подоходно облагане, като се обявяват за въвеждане на необлагаем минимум, като процент от средната работна заплата, но предлагат да има няколко сценария за да се прецени ефекта за бюджета от всеки от тях. Максималният осигурителен праг според тях е добре да се движи в рамките ва 2-2,5 средни работни заплати.
Експертите на ИТН предлагат да се намали данък наследство и за наследници, извън преките такива, за които в момента няма налог.
Диференцираните ставки за храни и лекарства са добра мярка, като предложението им е да се уточни списък на храните, за които да се отнася, тъй като в малката потребителска кошница в момента има 140 храни. ИТН ще настоява и за увеличаване прага за задължителна регистрация по ДДС на стъпки- през 100 000 до 165 000 лв. Приоритет за ИТН е и преглед на агенции и министерства и създаване на центрове за споделени услуги. Като част от пенсионната реформа, партията на Трифонов предлага да се разреши на пенсионните фондове да инвестират до 5%, вместо сегашния 1% парите от втория стълб в по-рискови, но и по-доходоносни инвестиции.
ДБ
също подкрепя семейното подоходно облагане, като предлага размерът на необлагаемия минимум да се определи след дискусии в парламента. От партията настояват и за одит на процедурата по несъстоятелност на КТБ, за да се установи дали не е имало вторично разграбване на затворената банка, както и за преглед на цесиите и прихващанията, за да се провери имало ли е привилегировани кредитори. Градската десница ще настоява за бързо решаване на казуса с изтекли мандати в ключови сектори като БНБ, фискалния съвет, КЗК. Те настояват и за пълен преглед на обезпечените кредити и разсрочените главници от ББР, както и за питане към БНБ дали може като временна мярка да се въведе още 6 месечно разсрочване на кредитите на граждани и фирми, заради пандемията. За тях важно е приемането на бюджет 2022 в срок, както и да се направи финансова оценка на всички приети предложения от останалите работни групи. Запазването на валутния борд до приемането на еврото за ДБ е важна мярка за финансовата стабилност. Те имат и конкретни предложения за капиталовия пазар – като например максималният размер на необлагаемите вноски за третия стълб да се повиши от 60 лв. до 120 лв. на месец, да се увеличат вноските за втория стълб, а акции на държавни компании да се листват на борсата, не само зарази прозрачността, а и за да се пълни сребърния фонд.
"Продължаваме промяната"
са най-детайлни в предложенията си за увеличаване на контрола. Идеите им са: ежемесечните ДДС декларации да се променят, за да подават информация за касови наличности, както и дали е платена фактурата изцяло или частично, което ще позволи по-ранното хващане на ДДС измами, разпределението на дивиденти да става само по банков път, а не през каса, банките да се задължат да подават към ДАНС информация не само за преводи над 30 000 лв., но и за тегления над 10 000 лв. в брой, както и при преводи в чужбина, ако са над 1 милион лева. Спечелилата изборите партия ще настоява още списъкът на фирми-нарушители при обществени поръчки да не е препоръчителен, а да стане задължителен и те да не получават такива. От „Продължаваме промяната“ ще настояват и за криминализиране на плащането на пари в плик, защото е документна измама, като са наясно, че тази мярка ще спре и безотчетните пари на парламентарните групи.
4-те партии, преговарящи за управленска програма и съставяне на правителство, трябва да завършат днес дебатите по основните теми и да се разбере ще има ли коалиционен кабинет.
От 15 часа започват дискусиите по последната тема - външна политика. Очаквайте ги на живо в сайта на "24 часа".
От вторник, 23.11.2021 г. до събота, 27.11.2021 г. „Продължаваме Промяната“ започна серия от дискусии по ключови политики с цел изработване на коалиционно споразумение. Във всяка от дискусиите по различните теми са поканени да участват по трима експерти от БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“. На тях се обсъждат основните проблеми на съответния сектор, предложенията и мерките, които се предвиждат според програмите на различните партии.