Древна сграда с нова динамика в Хонконг

23.11.2021 18:26 Радио Китай

Търговският център „Централен пазар“ („Central market“) в Хонконг се намира в стара сграда, която пази много спомени за историята. Той е едно от емблематичните места в спецрайона, където се продават стоки за ежедневието.

След 18 години бившият пазар, който е част от спомените на много хонконци, отново отвори врати. Вместо месо и зеленчуци обаче, сега той е оживено място, където могат да се видят много елементи на китайската традиционна култура и модерния имидж на Хонконг.

Следи от историята

Първото нещо, което прави впечатление на посетителите в днешния търговски център, са стотиците малки червени лампи във форма на яйца, които напомнят за оживения пазар от миналото.

„Сега рядко могат да се видят такива лампи. Те ми напомнят за детството, когато с родителите ми идвахме тук да купим яйца“, обяснява жителка на Хонконг с фамилия Сю. В миналото купувачите внимателно оглеждали яйцата под светлината на червените лампи, за да проверят дали са пресни. Днес обаче те са само спомен за миналото.

В търговския център „Централен пазар“ е запазен оригиналният дизайн на стълбите. Те са ремонтирани много внимателно, за да не се изгубят следите от историята. Стълбите са едно от привлекателните неща за посетителите.

Всъщност някога те са били удобни за пренасянето на стоките и любими на фотографите, които са запечатали силуети на забързани майки и деца, сестри и братя, работници и други хора от 50-те и 60-те години на миналия век. Те са спомен и от развитието на Хонконг.

В днешния търговски център са запазени 13 стари магазинчета, които напомнят за оригиналния облик на сградата. Резервоарите за морски дарове и тръбите за оттичане на водата, дъските за рязане и други атрибути в магазините за домашни птици, рафтовете за зеленчуци…..това е идеално място, където жителите на Хонконг могат да почувстват старата атмосфера от миналото.

„Чувствам се като на пазара в миналото, когато видя червената тухлена стена, железните куки за повдигане на прасета, крави и овце в зоната за разтоварване, теглилката за ориз, както и слогана на стената“, разказва Уан Тай, стара клиентка на уличния пазар. Тя добавя, че още помни времето, когато е купувала зеленчуци с майка си. Сега след възстановяването на пазара тя понякога води внука си и му разказва истории от миналото.

Дълбока историческа стойност

Сегашният търговски център „Централен пазар“ е с дълга история, която започва през 1842 г. Тогава, живеещите в близост китайци, откриват пазара, за да задоволят нуждите на увеличаващото се население. В началото той е бил известен като Гуандунски пазар, но по-късно е преименуван на „Централен пазар“ (Central market). С увеличаването на местното население той е реновиран на два пъти - в средата и края на 19-ти век. Днешният облик на сградата е от 1939 г.

Като най-големия пазар за месо в Югоизточна Азия на „Централния пазар“ са пазарували граждани от различни обществени кръгове. Затова сградата съхранява богати спомени за всички местни жители.

На обяд побелелият вече г-н Чън седи на пазара със съпругата си. Те разказват, че „Централният пазар“ е бил затворен преди много години и вече не помнят как точно е изглеждала сградата, но преживяванията им от там са все още живи.

„Тогава подът на пазара винаги бе мокър, а вътре тъмно. Отвсякъде се чуваха виковете на продавачите, които рекламираха стоката си на различни диалекти. Продавачите и купувачите се познаваха много добре. Пазарът всеки ден бе изключително оживен“, спомня си г-н Чън.

С времето някои пазари в Хонконг се наложи да бъдат затворени. През 2005 г. в този списък бе включен и „Централният пазар“. След дълги дебати обаче местният отдел за реконструкция реши да го запази и предостави управлението му на компанията за недвижими имоти „Хуамао“.

„Централният пазар е с много важно историческо значение. Той не само пренася пазарната култура на провинция Гуандун в Хонконг, но и е свидетел на развитието на търговията в спецрайона“, обяснява Май Джундзие, генерален мениджър на отдела за реконструкция.

Традиционните марки в новия търговски център

Възобновеният „Централен пазар“ сега е по-чист и модерен. Там има над 70 ресторанта, магазини и изложби, които предлагат забавления за заетите хонконгци.

„Надявам се търговският център да задоволи ежедневните нужди на гражданите, както и да покаже традиционната култура и модерния стил“, казва Мяо Жудзин, директор на проекта за реконструкцията на пазара на „Хуамао“. Тя добавя, че нарочно са избрали традиционни индустрии или „стари марки“, за да обогатят културната атмосфера в тази историческа сграда.

Над 70-годишната компания за ориз „Дзинюен“ е наела два магазина в търговския център, където разказва за 50-те и 60-те години на миналия век. Там могат да се видят от кибритени кутии до счетоводни книги, от буркани с ориз до колела за превоз на стоки.

Двата магазина на „Дзинюен“ не продават нищо. Те са по-скоро като музей, където посетителите могат да се снимат за спомен. „Двата магазина не само припомнят на местните жители за имиджа на пазара, но и разказват за културата на ориза и историята на Хонконг“, обяснява Лин Дзюнчъ, председател на компанията „Дзинюен“.

В магазина за традиционни рокли „Шъба Ниенър“ собственичката Чън Лицяо е облечена в рокля с цвят на кайсиев цвят и маратонки. Така съчетава традицията със съвременните тенденции. Тя казва, че дори днес традиционните рокли поддържат стария чар. Тя иска те да станат популярни сред посетителите на „Централния пазар“, където миналото се среща с настоящето.

Сега служителите от съседните офиси идват на „Централния пазар“, за да си купят кафе, местните жители, за да си спомнят за миналото, а туристите, за да се снимат за спомен. Така тази стара сграда отново оживява.

Други от От страната и света

До 2500 евро и затвор за безразсъдни водачи на е-тротинетки в Европа, у нас може и 10 лв. - като за колело

7 страни забраниха слушалки, докато се карат скутери До 2500 евро глоба и дори затвор - това предвиждат наказанията за безразсъдните шофьори на електрически тротинетки в някои страни в Европейския

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици. Емил Терзийски конфискува забранените за ползване от деца устройства и ги конфискува

Защо Япония не се интересува от електрически автомобили?

Повечето хора възприемат Япония като една от най-технологично напредналите страни в света. Това в действителност е така, но само няколко дни, прекарани в страната на изгряващото слънце, са достатъчни

Надежда Йорданова: ДБ нямаше да влезем самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС

От „Демократична България" не са имали намерение да влизат самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС. Това каза депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България" Надежда Йорданова в предаването

Комисията за финансов надзор пусна анкета за оценка на напредъка по въвеждане на еврото

Комисията за финансов надзор (КФН) предоставя на вниманието на всички свои поднадзорни лица анкета с цел определяне напредъка по въвеждане на еврото в небанковия финансов сектор

>