Само 1 градус по-хладно в жилището пести до 6% от сметката за отопление (Графика)
Има няколко прости и лесни начина, чрез които да се
пести енергия, без да се нарушава комфортът на живот
Скъпият газ вече вдига сметките на 120 000 домакинства, които ползват това гориво за отопление и енергийни нужди в дома си. Поскъпването е рекордно и няма как да не се отрази от 1 януари на парното, чиято цена се очаква да се увеличи между 20 и 30%.
Котировките на тока на свободния пазар ще доведат и до поскъпване на електроенергията за битовите потребители.
И все пак сметките за светло и топло могат да бъдат регулирани с няколко правила, които
позволяват
пестене
на енергия
“24 часа” потърси препоръки от експертите на Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
Цената на електричеството и отоплението се изчислява в киловатчас. Един съответства на използваната енергия от електрически уред с мощност един киловат (1000 вата) за един час.
С един киловатчас може да се сърфира за 6 часа в интернет, да се гледа в продължение на 10 часа телевизор с електронно-лъчева тръба, с екран 70 cм, или 4 часа на голям плазмен плосък екран, да се измият чиниите с ефективна миялна машина, да се използва крушка от 100 вата за 10 часа или енергоспестяваща от 20 вата в продължение на 50 часа при постигане на еднаква осветеност, да се пусне климатик за един час, да се използва вкъщи сауна за 8 минути.
Ако се замени един светлинен източник с мощност от 100 вата с енергоспестяващ от 20 вата, ще има спестяване на електроенергия от около 136 лева за десет години (на базата на 1000 часа от годишното потребление).
По-голямата част от енергията, която се използва, отива за отопление и точно там има най-голям потенциал за спестяване, казват от агенцията. Не трябва да се забравя, че дори малките спестявания, като се съберат, се натрупват и водят до икономии.
В много жилища е по-топло, отколкото е необходимо, посочват експертите. Лесна проверка може да установи, че потребителят се чувства комфортно и при по-ниска температура. Намалявайки стайната температура само с 1 градус, може да бъдат спестени до 6% от разходите за отопление, посочват от агенцията.
Съвременните системи за централно отопление изискват и модерна система за контрол. Тя води до намаляване на потреблението на енергия, особено когато се използва таймер.
Важно е термостатът да не е изложен на пряка слънчева светлина или да не му влияят други източници на топлина, като например електрически уреди, защото тогава не отчита точно околната температура.
Пълното
изключване
на отоплението
не е добра идея,
защото след това за затопляне на помещението се изразходва повече енергия, съветват експертите. Това се отнася основно за еднофамилни къщи. Освен това водопроводните тръби могат да замръзнат и да нанесат значителни щети на инсталациите и сградата.
За блок препоръката е през деня, ако няма хора в жилището, или ще се отсъства за ден-два в зимните месеци да не оставяте радиаторните вентили напълно изключени, за да се поддържа минимална температура и помещенията да не изстиват напълно. Ако вентилите бъдат затворени изцяло, след това радиаторите ще изразходват допълнителна енергия и време за затопляне. Отоплителните и водопроводните тръби трябва да бъдат изолирани, ако преминават през неотопляеми помещения.
Друга препоръка е да се обезвъздушават радиаторите и инсталацията да се допълва с вода. Достатъчно е това да се прави веднъж годишно.
Проветряването
на помещенията
трябва да
е редовно,
но за кратко,
чрез отваряне на прозорците напълно за няколко минути на всеки три часа през зимата. За максимален ефект може да се отворят прозорците и вратите, които са едни срещу други.
Това води до подобряване на качеството на въздуха в дома и в същото време се губи по-малко топлина, за разлика от продължително проветряването с отворени наполовина прозорци в наклонена позиция.
А топлината от работещ плазмен телевизор е достатъчна за отопление на стая с площ 30 кв. м в новопостроен блок, казват експертите.
Ако отоплението или охлаждането на дома е с климатик, той трябва да се избере според енергопотреблението. Има схема за етикетиране на ЕС за енергийната ефективност с класове от А до G.
През лятото най-лесното решение за спиране на прекомерното затопляне е да няма директна слънчева светлина в дома, което се постига с външни или вътрешни щори. Качествените щори
минимизират
и загубата
на топлина
в дома през зимата. Добре е и дограмата да е сменена, а ако това не е възможно, да се сложат допълнителни отопления, за да не се губи топлина.
Топлината може да изчезне и през аспиратора. Той е свързан най-често с тръба към комина на сградата и през него влиза студен въздях през зимата. Поради това е добре да се сложи допълнителна клапа от плътен материал, която да затваря въздуховода на аспиратора плътно, когато той не се използва.
Хладилник е добре да се вземе според броя на хората в домакинството
Къпането с вана харчи три пъти повече енергия
Друг способ за спестяване на електроенергия е с избора и употребата на електроуреди.
Изберете правилните уреди, съветват специалистите от агенцията.
Старите хладилници и фризери често консумират големи количества електроенергия, понякога до три пъти повече от новите. Можете да постигнете добри спестявания с правилния уред, като обърнете внимание на Европейския етикет (ЕС) за енергийна ефективност при закупуването на нов уред. Най-добре да се спрете на уреда с най-ниското ниво на консумация.
Изберете хладилник спрямо големината на семейството. Като правило имате нужда от приблизително 60 литра в хладилник на човек за домакинство с две или повече лица, едночленни домакинства обикновено изискват 100 до 120 л.
Проверете температурата на вашия хладилник и фризер. Подходящите са в интервала 4-6° С за хладилник и около -18° С за фризер. Вашият уред изразходва 10,8% повече електроенергия за всеки по-нисък градус.
При купуване на нов бойлер обърнете внимание на загубите в режим на изчакване, посочени в ръководството на продукта. Така ще разберете колко добре е изолиран и какъв ще е разходът му на енергия.
Взимането на вана изразходва средно три пъти повече енергия и вода, отколкото взимане на душ в продължение на пет минути.
Когато си миете зъбите или бръснете, избягвайте да оставяте водата да тече. Този на пръв поглед незначителен дневен ритуал може да завърши с изразходването на изненадващо количество енергия и вода.
Намалете потреблението на топла вода, като използвате душове с ограничител на водния поток или с регулируеми глави.
Термостатичните и едноръкохватковите смесителни батерии намаляват консумацията на енергия и вода, като се намалява времето за смесване на топлата и студената.
Не увеличавайте излишно температурата на бойлера. Поддържайте минималната, достатъчна за вашите нужди, но не по-ниска от 60 °С. Така ще спестите енергия.
При температури по-ниски от 60 °С се създават условия за развитие на болестотворни бактерии.
Уредите, покрити с котлен камък, консумират повече енергия и са по-малко ефективни. Освен това котленият камък създава условия за развитие на бактерии и е честа причина за легионерска болест. Почиствайте редовно уредите от котлен камък, за повишаване на тяхната ефективност и в полза на здравето.
Почти двойно повече ток
отива за готвене с много вода
В кухнята също може да се пести енергия с наколко прости стъпки. Най-лесната е да се провери дали размерът на тенджерата съответства на котлона, който се използва. Уредите трябва да са с плоско дъно и по възможност да се използва капак при готвене. В противен случай консумацита на енергия може и да е три пъти по-висока от необходимата.
Не трябва да се забравя и използването на подходящо количество вода при готвене. Може да бъдат спестени до 40% енергия, а също и време чрез използване на по-малки количества.
Намаляването на температурата на котлона и фурната възможно най-рано също води до пестене на ток и ефективно използване на остатъчната топлина. Това не е необходимо да се прави при газови и индукционни котлони или фурни с вентилатор.
Използването на готварската печка за подгряване на малки количества храна вдига консумацията на ток. В тези случаи микровълновата фурна е по-добър вариант, но тя е неефективна за загрявате на големи количества течности.
Малки електроуреди като кафемашина, кана или уред за варене на яйца спестяват електроенергия в сравнение с използването на готварската печка за подобни дейности.
Съдомиялните машини помагат да се пестят вода и енергия. Тези с енергиен клас А изразходват около 1 киловатчас електричество и 10 литра вода за измиването при едно зареждане. За почистване на съдовете със същия ефект на ръка ще са нужни 30% повече енергия и 5-10 пъти повече вода.
Препоръчително е да се използва икономичен или енергоспестяващ режим при измиване на леко мръсни чинии. Друга препоръка е тя да се зарежда според целия си капацитет, за да се използва ефективно.