Ценовият шок - прекупвачи може да спекулират след стреса с тока и газа

08.11.2021 13:08 Виктория Бочевска

Сметката за ток, парно газ или вода ви стресира.

Питате се защо е точно този скок?

Изпратете я на 24business@24chasa.bg

Ще търсим отговори на конкретни казуси

 

Цените и инфлацията са тревожните въпроси, които хората задават най-често освен заразата. Защото високите цени на енергоносителите увеличават и останалите стоки, което натоварва с допълнителни разходи домакинствата. Това най-силно засяга пo-бeднитe, но се пренася и върху хората със средни доходи.

“24 часа” потърси експерти и финансисти за мнение докога ще се вдигат цените и докъде държавата трябва да влезе в територията на частния бизнес, за да се пресече евентуална спекула с необосновано надуване на цените.

“Възможно е прекупвачите, които са между производителя и клиента, да използват общата еуфория и да повишават допълнително цените, особено при стоки, при които няма толкова голям ръст”. Това допуска Виолета Иванова, зам.-директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Това обаче не се отнася за големите търговски вериги, а по-скоро за стоките по пазарите и тези в малките градове.

Например в магазини за плодове и зеленчуци в малки населени места цените са с по-висока стойност, отколкото в София. “Там оборотите са по-ниски, стоката се задържа и вероятно има презастраховане”, коментира Виолета Иванова.

Наблюдението през октомври на 35 хранителни и нехранителни стоки в страната показало, че на годишна база се отчита двуцифрен ръст при редица храни.

С близо 10% са поскъпнали брашното и картофите, морковите с 16 на сто, над 20% се повишили цените на зелето, червения пипер, доматите, краставиците. С около 30% са поскъпнали прасковите и дините. С 43% е нараснала цената на олиото, а на яйцата с 8%.

“Пазарът е свободен и конкурентен. Ако някой слага високи цени, рискува да фалира, защото никой няма да купуват от него”, посочи Васил Велев - ротационен председател на асоциацията на работодателите.

Според него

цените на

производител са

се вдигнали с

20% при 200%

увеличение на

електроенергията

на свободния пазар в последните 2 месеца. “Имаме и 100% увеличение на цените при металите, поскъпване при дървения материал, на пластмасите. Това увеличение е между предприятията, те не са за крайния клиент”, посочи още Велев.

И уточни, че е разговарял с Марияна Кукушева - председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, която му казала, че фурните са пред фалит, сметките за ток и газ били четворни, което води до поскъпване на хляба.

Велев не се наема да прогнозира какво ще става на пазара на електроенергия в Европа, защото зависи от цената на газа. Но смята, че с тока в България може да няма проблем, защото у нас само 5% от електроенергията се прави от газ. А нищо друго не е поскъпнало – нито въглищата, нито атомното гориво, вода, слънце и вятър са безплатни. “Ние можем да си направим цена от 150, а не 370 лв. за мегаватчас”, казва Велев.

Цените на суровини, материали, енергия, изделия, машини и на всичко, което се доставя от бизнес към бизнес, се променят под въздействие на различни фактори и с различна скорост в сравнение с цените, които домакинствата плащат, се посочва в анализ на Института за пазарна икономика. Това било и едно от обясненията защо при 20% ръст на цените на производител статистиката отчита 4,8% годишна инфлация.

Друго обяснение е, че в призводствата разходите за суровини и материали, които рязко поскъпнаха, имали относително нисък дял, а същевременно технологични подобрения позволяват увеличение на ефективността, така че да се задържат цените. Въпреки това от института очакват

преливане на

производствената

инфлация в

потребителските

цени в

следващите

6-12 месеца,

дори рязкото поскъпване при енергията и базовите метали да се овладее.

Според финансистът Левон Хампарцумян ще е добре, ако инфлацията е умерена и разтеглена във времето. Неговият съвет, за да бъдат притиснати спекулантите, които надуват цените, е хората да спрат да купуват дадена стока или да пазаруват от друг магазин или дори от съседна държава.

Между стоките,

които силно

зависят от

енергоносителите,

са хлябът и

хлебните изделия

В себестойността на хляба около 30% са токът или газът в зависимост от това какво използва съответната пекарна или завод. Тук влизат и транспортните разходи, тъй като хляб се доставя всеки ден и в най-отдалеченото селище на страната, а горивата също поскъпнаха много.

Други 35% са разходите за заплати и около 30% се образуват от стойността на основните суровини, обясниха хора от бранша.

На газ са предимно по-големите хлебозаводи, а сметките им за септември и октомври са драстично по-високи – с 200% повече спрямо миналогодишните. Повечето производители твърдят, че само от това трябва да повишат цената на килограм с 10 ст., а средната цена на тип “Добруджа” и преди скока на газа бе достигнала 1,72 лв. при 1,65 лв. преди година. За последните два месеца килограм хляб е поскъпнал с 2 ст. по данни на НСИ.

Поскъпване с

10 ст. може

да има до края

на годината,

ако кризата с цената на енергоносителите продължава, но поне засега има доста задържащи фактори. На първо място е конкуренцията при хлебопроизводителите, която е голяма. Освен това търговската надценка при хляба е доста висока, достигайки до около 25% от крайната цена, и е твърде възможно поне големите вериги да са се отказали от част от нея и това да е омекотило ценовия удар.

Друг продукт, чието производство силно зависи от енергоносителите, са стъклените изделия. Като цяло те са поскъпнали с 3-4% за последната година. В тези сметки обаче влиза и домакинската стъклария, която не се купува често.

Стъкленият амбалаж, от който зависят производителите на бира, алкохол и безалкохолни напитки, поскъпна с 10% от лятото досега. Пивовари с по-малко производство отчитат по-голям ръст, докато

при големите

заводи цената

на стъкларията

се е повишила

с 5-6% на сто

Това обаче не е малко, като се има предвид, че 15% от крайната цена при напитките зависи от амбалажа. Заради поскъпването на алуминият през последната година се вдигнала с 20% и цената на кеновете за бира и безалкохолни.

Заради слабия сезон сега все още няма отчетено поскъпване при бирата, но се очаква такова със затопляне на времето и повишаване на търсенето. Като аргументи производители посочват, че освен увеличение на тока има и по-високи цени на суровини като малц и хмел с около 30%.

Високите цени на тока удрят и услугите. Людмила е собственик на салон за красота в столицата. Тя е фризьор, нейна колежка е маникюристка. Работят на около 30 кв. м, защото отопляват само половината от помещението. Пускат климатик, а не парно, защото смятат, че така излиза по-евтино. Людмила казва, че месечната сметка за ток през зимата досега е била около 250 лева, но това включва и постоянната работа на сешоари и маши. Сега част от услугите не се предлагат и от салона очакват първата “зимна” сметка за октомври.

Цените в салона засега не са увеличени, за да не се изгубят клиенти. Но Людмила казва, че енергията продължа да се вдига, повишаване на цената на услугата ще е неизбежно.

В по-високи цени вижда спасение за бизнеса си собственик на химическо чистене, намиращо се в София.

Всеки месец има значително увеличение на тока, казва предприемачът.

Катрин пък има шивашко ателие от 7 години. През миналата зима сметките за ток не са надвишавали 60-70 лева, защото не отопляват помещението, в което работят. Използват електричество само за осветление и шевните машини. Токът, храната, бензинът, лекарствата, всичко е с 20-30% нагоре, посочва Катрин, но все още не мисли да вдига цените, за да не се откажат клиентите.

Заради вдигането на енергията обаче обмисля да затвори ателието.

Въпреки увеличението с 20% на цените на производител, от НСИ отчитат годишна инфлация от 4,8%.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>