Зураб Пололикашвили, шеф на UNWTO*: България е с огромен потенциал за природен туризъм

03.11.2021 09:08 Лияна Панделиева

- Г-н Пололикашвили, на срещата на министрите темата бе единствено в сферата на екологията, а светът дори не знае кога ще приключи Ковид кризата. Бе изтъкнато, че транспортът по целия свят води до увеличаване на вредните емисии. Няма ли да се завъртим в омагьосан кръг: за да намалим газовете, не бива да пътуваме, но в същото време само авиацията, наземния транспорт, корабите и лодките гарантират съществуването на туризма. Близо две години Ковид до какво доведе?

- Във финансово изражение говорим за около 2 трилиона долара директни загуби, 4 трилиона долара непреки загуби и над 65 милиона загубени работни места. В държави, най-често островни държави, чието съществуване зависи от туризма, както стана ясно на срещата, едва един от 10 души, е запазил прехраната си. Целият свят понесе много тежък удар, а туристическата индустрия е сред най-тежко засегнатите.

- Основната тема на тазгодишната среща обаче е екологията и зеления път на света за идните 50 години. Не е ли вярно обаче, че всеки човек, сам по себе си, е вредна емисия?

- Хората могат да са вредни дори в собствения си дом, но на срещата гледаме дългосрочната, голяма цел: запазване на природата на света и създаване на възможно най-малки предпоставки за унищожаване на видове, на региони. Това се отнася както за животински видове, морски обитатели, така и за природни феномени, а също и за градове, които са обект на постоянен интерес.

- Другата тема е свръхтуризмът и разрушителното му влияние върху градове, исторически и природни обекти.

- Макар и по много горчив начин, Ковид пандемията спря именно този феномен, даде въздух на много градове, на техните жители, на природни паркове и тези места се успокоиха и изчистиха. От години сме изправени пред проблема жителите на градове и региони по света да не могат да водят нормален живот, именно заради туристите.

- И все пак: икономическите загуби за света са факт, безработните – също. Как да бъде намерен балансът между нарастващите пътувания и здравето на регионите?

- Факт е, че в момента дори на местата, където населението роптаеше срещу големия брой посетители, сега ги иска обратно. Вече говорим за утвърдени модели на препитание и на този етап е почти невъзможно местните жители и общините, дори и държавите, да се справят без постъпленията от туризъм. Онова, което трябва да се случи, е туристическите места да бъдат управлявани по различен начин и сега е моментът да бъдат взети правилните решения в тази насока. Иновативни програми и решения са вече налице. Туризмът е гигантска индустрия, която обхваща множество дейности и те вече няма как да се развиват самостоятелно, без оглед на това, как са свързани с всички останали аспекти на общите цели.

- Маркетинг специалистите или еколозите ли ще създават новите политики в туризма?

- На какво ни научи Ковид? Хората започнаха да променят личния си живот, избягаха в покрайнините на градовете или направо смениха района, в който живеят. Модерният свят позволява те да са работещи от всяко място. Развитието на селските и отдалечените райони звучи за милиони хора като спасение, като сигурно място, което дава простор, свобода, здраве, където маски не са нужни. Затова развитието на туризма, свързан с естествени занимания, е сферата, в която трябва да се инвестира. Трябва да разтоварим големите градове, да създадем преживяване извън традиционните места, където всеки прави селфи и продължава към следващата фотогенична точка. Трябва да обясним на всички хора, че не това е туризъм. То е само селфи.
В същото време, рязката промяна на интерес към природата, отново не бива да е за сметка на нови разрушителни дейности. Затова ще разчитаме на образователни програми в които още децата да растат с вътрешното убеждение, че онова, което е дала земята, трябва да бъде пазено. Само образованието е решение, други мерки няма да дадат истински резултат.

- На настоящето изложение, посетители на българския щанд се интересуват от брошурите за приключенски туризъм, еко пътеки и извънградски преживявания.

- Не се и съмнявам! Запазената автентичност на дестинацията трябва да бъде водеща в интереса на туристите. България е сред водещите страни с красива природа и запазени автентични селища, с изключително голям потенциал за разширяване и утвърждаване във всички форми на еко-туризъм, който подкрепя здравето. Природата на страната предполага огромно разнообразие на преживяванията. Проведохме много ползотворна среща с министър Стела Балтова и несъмнено ще работим съвместно с България за нейното представяне като една от тези дестинации, които заслужават да бъдат опознати именно във времето, когато всеки търси начин да усети отново свобода, красота, спокойствие и здраве.

-------

*Световна организация по туризъм към ООН

Други от От страната и света

Входът за столичния зоопарк се увеличава от 4 на 10 лева

Цените на билетите в столичния зоопарк се увеличават, реши Столичният общински съвет. Децата от 3 до 18 години ще плащат 5 лева за вход, вместо досегашните 2 лв

Гуцанов прие поста от Ивайло Иванов: Чест е да съм част от най-важното министерство

Борислав Гуцанов прие поста на министър на труда и социалната политика от досегашния служебен министър Ивайло Иванов на церемония в ресорното министерство

12-годишна от Монтана потърси лекар след употреба на канабис

Полицията разследва случай на притежание и употреба на наркотични вещества в Монтана. Инцидентът е свързан с 12-годишно момиче от квартал „Огоста", което потърсило медицинска помощ след употреба на

Мариан Бачев: Не съм фен на моноспектакъла, няма да работя сам в министерството на културата

"Г-н Бачев, това е най-трудното министерство на България, защото то обхваща страшно много сфери". С тези думи се обърна служебният министър на културата Найден Тодоров към своя колега Мариан Бачев

На североизток най-много дърва за огрев ползват домакинствата в област Шумен

20 888 семейства в Североизточна България ще се отопляват с дърва през сезон 24/25 г., като те вече са получили заявените от тях близо 123 000 пространствени кубически метра дърва за огрев

>