Здравната каса се съгласи да плаща на аптеките по 4 лева на рецепта за скъпи лекарства и по 10 лв. за COVID
Надзорният съвет на здравната каса се съгласи да вдигне таксата, която плаща на аптеките за обслужването на рецепти за скъпоструващи лекарства от 2 на 4 лв., както и да дава по 10 лв. за всяка рецепта за безплатните медикаменти срещу COVID.
Това съобщиха от НЗОК след заседание на надзорния съвет във вторник. По този начин те отговарят на исканията на фармацевтите, които преди 3 дни им дадоха 2 седмици отсрочка да вземат решение дали ще се съгласят с тях. Отказът от предприемане на действия в тази посока криеше риск много аптеки да прекратят договорите си с касата, което пък означава хронично болните да не могат да получават лекарства чрез заплащане от НЗОК, т.е. да трябва да си ги плащат.
Фармацевти вече сигнализираха за случаи на аптеки, отказали да преподпишат договора си с касата, което
налага пациенти да
пътуват до съседен
град, за да получат
лекарства по каса
Една от причините фармацевтите да настояват за по-висока такса за рецептите за скъпи лекарства е, че това са медикаменти, които струват понякога и десетки хиляди левове, които аптеките закупуват със собствени средства, нямат право на надценка на тях, а ги продават на цената, на която са ги закупили от дистрибуторите, които обаче имат право на надценка. На този фон те трябва да чакат и месец, за да получат заплащането на медикаментите от касата, и за всичко това досега те получаваха по 1,66 лв. след приспадането на ДДС. Предлагането на подобен тип медикаменти крие обаче и риск касата да откаже да го заплати на аптеката поради някакво техническо несъответствие като сбъркана цифра на протокол например, която обаче може да е допусната и от личния лекар.
Заплащането на 10 лв. за рецептите за COVID лекарства пък идва като компенсация за това, че фармацевтите извън болничните аптеки не попадат в графата на работещи на първа линия, а те също са изложени на риск.
Заедно с тези решения надзорът се съгласява и с друго искане на фармацевтичния съюз, а именно да се подобри информационната система на НЗОК и обвързаността ѝ с Националната здравноинформационна система, т.е. да се използват възможносите на НЗИС за маскимално
електронизиране в
системата на
здравното осигуряване
Това предполага най-накрая електронни да станат и протоколите, както и системата да се модифицира така, че по електронен път да се генерират всякакви нужни кодове. Така на личните лекари няма да им се налага да преписват нещо на ръка, което предполага допускане на грешки, респективно подлага на риск и аптеките да не получат пари за дадено лекарство, ако отчетат грешна информация.
Така би се решил и друг проблем като това една е-рецепта да може да се изпълнява от две аптеки, ако някъде липсва даден медикамент. Нещо, което все още не се случва у нас.