Бактерии правят метан от отпадъчните води на София, а от него - ток и топлинна енергия

29.10.2021 16:55 Марияна Бойкова
Новият метан танк увеличава капацитета на зеления ток с 25%.
Изпълнителният директор на "Софийска вода" Васил Тренев съобщава колко са инвестирали в новия метан танк.
Техническият директор Станислав Станев показва канала, по който се довеждат отпадните води на столицата в пречиствателната станция.
Зам.-кметът на столичната община Дончо Барбалов и регионалният директор на "Веолия" за България Франсоа Деберг пред журналисти.

Откриха петият метан танк в пречиствателната станция на "Софийска вода" в Кубатово, с него се увеличава с 25% капацитета на зелената енергия, произвеждана там

6 млн. лв. инвестира "Софийска вода" в пети метан танк в пречиствателната станция за отпадни води в Кубратово. В този висок около 24 м цилиндър с конусообразен завършек се отичат утайките от отпадните води на София. С тях се хранят колонии от анаеробни бактерии. От време на време тази чернокафява смес се разбърква със задвижвани с мотори три бъркалки, за да могат въпросните бактерии да стигнат навсякъде. Като резултат се получава метан, който се издига в горната част на цилиндъра, след което по тръбопровод отива в газов холдер, а оттам към когенерационни инсталации, които произвеждат топлинна енергия и ток.

В пречиствателната станция на "Софийска вода" има още четири такива метантанкове, технологията е от 1984 г., но след взрив в подобен метантанк в Пловдив, всичките в България са спрени. И така до 2007 г., когато в Кубратово са пуснати наново, но с метана е произвеждана само топлинна енергия. От 2009 г. се произвежда и електроенергия.

Токът, произведен от метана тук е с около 10% повече, отколкото ползва самата пречиствателна станция, излишъкът го продава. Има 3 когенератора с мощност по 3 мегавата всеки. С новия метан танк ще се произвежда ток, равен на месечната консумация на 6500 домакинства. А общо спестените въглеродни емисии са 61 000 т.

Метантанкът е пуснат в експлоатация през август тази година, но символичното му откриване беше днес. За това в Кубратово дойдоха зам.-кметовете на Столичната община Дончо Барбалов и Ангел Джоргов, изпълнителният директор на „Софийска вода“ Васил Тренев и Франсоа Деберг, регионален директор на „Веолия“.
С него се увеличава с 25% капацитетът за производство на зелена енергия при пречистването на отпадъчни води в столицата. Той е с обем 7000 куб.м (колкото 3 олимпийски басейна) и е проектиран в крак с най-модерните технологии. С това допълнение към технологичния процес се гарантира надеждна ферментация на утайките от отпадъчни води и съответно се очакват по-големи количества биогаз. Преработените утайки ще са с по-високи показатели – по-малко миризми и органични вещества, както и по-компактни като обем.

Съоръжението беше открито от изпълнителния директор на „Софийска вода“  Васил Тренев и регионалния директор на Веолия за България  Франсоа Деберг. „Откриваме метан танка в момент, когато много се говори за недостиг или висока цена на газа и електричеството. Произвежданият тук ток е достатъчен да задоволи енергийните нужди на станцията и тя е 100% енергийно независима. Ние произвеждаме дори повече, отколкото използва станцията. Разбира се, нашата мечта е цялата компания „Софийска вода“, като част от "Веолия", да стане енергийно неутрална и това е една от стъпките от пътя, по който вървим. Следващите ни планове са свързани с изграждане на още един когенератор – в момента имаме три. В този смисъл дружеството, за щастие, не е засегнато от кризата с цените на тока, както немалко от водните оператори, а и цяла Европа“, обясни Тренев.

„Софийска вода“, както всички компании на "Волия" по света, изпълнява целта на групата в съотвествие с целите за устойчиво развитие на ООН, а именно – екологична трансформация. Това е нашият компас в ежедневните ни дейности. Целта е осъществяването на необходимата ни екологична трансформация в световен мащаб. Искаме да сме полезни не само за планетата, но и за нашите заинтересовани страни. Вярваме, че сме полезни за София и целта ни за България и нейната столица е да продължим да увеличаваме нашето положително въздействие и да подобряваме непрекъснато услугите си при сериозните предизвикателства, които стоят пред нас като общество. За нашия партньор – Столична община, ние вярваме, че сме полезни като популяризираме по целия свят столицата с тази водеща инициатива на кръговата икономика, като изтъкваме усилията на София да бъде по-зелен, гъвкав и устойчив град“, заяви Франсоа Деберг.

Новият метан танк е една от важните инвестиции в столицата, заяви зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов. „От една страна това е екологичен проект, тъй като метанът е един от най-агресивните парникови газови. От друга страна, тук се осъществява възобновяване на ресурсите, както в случая „Софийска вода“ успява да използва метана за производство на електрическа енергия. Сега всички говорим за възобновяеми източници, как в следващите години трябва да се увеличи техния дял в енергетиката на страната и ето тук тя се осъществява. Мисля, че това е изключително добър пример и се надявам да се случи и на други места“, каза Барбалов.
Той информира, че през следващите две години предстои изключително много работа по изпълнение на инвестиции в канализацията на града, като вече се провеждат тръжни процедури. Предстои да бъде обявена и тръжна процедура за пречиствателната станция в Кубратово, съобщи зам.-кметът.
Новият метан танк е иновативна и изцяло българска разработка и нарежда станцията на второ място в света по зелена енергия в рамките на "Веолия".
Входящ канал от кв. Бенковски, носи тъй наречената "богата" вода от канализацията на София, тъй като тя е най-наситена с органични вещеста. Тя минава през 6 решетки на входа на пречиствателната станция, които могат да бъдат сравнени с гребени, те задържат слони и други докарани отломки, както и спират мокрите кърпични. Те са нещото, което е неразградимо и задръстват гребените, казва техническият директор Станислав Станев.
Станцията преработва над 350 000 кубика отпадъчни води в денонощие и над 130 млн. кубика на година и при този процес произвежда електричество. Топлинната енергия се ползва за поддържане в метан танковете на температура от 37 градуса минимум, както е в човешкото тяло, за да се създадат комфортни условия на съществуването на бактериите. За 30 г. преработените води са над 4 млрд. куб. м, или близо 8 пълин обема на язовир "Искър".
Основната функция на станцията край Кубратово е да преработва отпадъчните води на милионния град и да връща водата в р. Искър с качества, идентични с тези на чиста речна вода. Докато този процес тече, се произвежда и електричество, и топлинна енергия чрез стабилизиране на утайките, извлечени от постъпилата вода. Утайките, които се отделят от водата чрез естествени процеси, но забързани от съоръженията на станцията, стигат до метан танковете, в които гният. Докато този процес тече, се отделя биогаз - метан. Изпуснатият в атмосферата метан предизвиква парников ефект, тук се превръща в ток и топлинна енергия чрез ко-генерация. След като утайките са стабилизирани в метан танковете, те се обезводняват и в последствие даряват на стопанства за наторяване на технически култури. Полученият тор е богат на фосфор и азот и е благоприятен за отглеждането им. Резултатът е напълно затворен зелен енергиен цикъл без отпадък.

На станцията край Кубратово се намира и още едно иновативно решение на Веолия – Hubgrade. Това е патентована смарт система за мониторинг в центровете на Веолия. Системата позволява дистанционен мониторинг и управление на съоръженията и процесите в реално време, като по този начин допринася съществено оптимизира енергийните и текущи разходи на химикали. От друга страна се увеличава ефективността на процесите и съоръженията, както и контролът върху различните звена.

Други от От страната и света

ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат

Бус се обърна на столичен булевард след сблъсък с автобус на градския транспорт (Видео, снимки)

Бус се обърна на кръстовището на булевард „България" и булевард „Гоце Делчев" в София. Това стана ясно от публикации във фейсбук групата "Катастрофи в София"

Строят ново трасе на гърмящия водопровод, захранващ село Стефан Караджово

За трайно решение на проблема с авариите по довеждащия водопровод на най-голямото село в община Болярово – Стефан Караджово, ще се изгради ново трасе на тръбата

Граждани на протестна разходка около ремонта на ул. „Опълченска" в София

Граждани организираха протестна разходка около ремонта на ул. „Опълченска" в София, призовавайки да се обърне повече внимание на условията за пешеходците и безпрепятственото им и безопасно

27 души са ранени в 21 катастрофи в страната през последното денонощие

През изминалото денонощие в страната са станали 21 тежки катастрофи, при които са ранени 27 души, съобщи на сайта си МВР. В София са регистрирани 31 леки и четири тежки пътнотранспортни произшествия

>