Рисунки на 700 г. като в Плиска и Преслав открити в Русокастро край Бургас
Над 50 средновековни рисунки графити, датиращи отпреди 700 години, са открити в крепостта Русокастро край Бургас при проучване на водохранилище на замък. Те са с размери от 25 до 30 см. и изобразяват благородни елени, турове, различни птици, коне, конници, кораби, кръстове, змии или морски чудовища, включително и октопод, съобщиха от Регионалния исторически музей. Археолозите открили и надпис, който сега се разчита. Научните работници проучват дали рисунките са отделни изображения или представят цял фолклорен разказ.
Графитите са издялани с остър метален предмет върху мазилката на водохранилището. Подобни рисунки има открити и в Несебър и в църквите "Свети София" и "Света Богородица Перивлепта" в Охрид, в някои пещери и скални манастири в Северозападна България. Според археолозите най-много такива изображения - 190, били установени в старите български столици Плиска и Преслав, но там са изрисувани върху крепостните стени. Върху мазилка има само една и тя е в царската цитадела Трапезица във Велико Търново.
Рисунките от Русокастро се явяват най-големият масив в днешните български земи от епохата на развитото Средновековие. Те са безкрайно ценни, тъй като отразяват вижданията и духовната култура на по-обикновените хора. Това не е елитарна култура, каквато са църквите и монументалните сгради от епохата, построени от царя и най-висшата аристокрация. Рисунките са отражение на народните, фолклорни представи на местното население, коментираха откритието от музея в Бургас.
Разкопките на средновековния град са финансирани от Община Камено и Министерството на културата, и се изпълняват от РИМ-Бургас.